Дълго майчинство срещу кратко, но....

  • 6 523
  • 118
  •   1
Отговори
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Днес имахме интересна дискусия с колеги и ми е интересно какво мислят и тези, които знаят как е и с т.нар. дълго майчинство ( примери от България). Тук жените имат право на няколко месеца, но всъщност това не е реалното, защото след като се върнат на работа, повечето взимат останалата част разкъсано, което води до факта, че работят 2-3 дена в седмицата. ( примерно).

Дискусията ни беше кое е по-добре? (нямаше за и против, а просто размишлявахме)

# 1
  • Мнения: 2 032
За различните хора/професии/финансови обтоятелства/брой деца: различни варианти са сполучливи.
Теб защо те интересува, предстои ти да взимаш майчинство и търсиш оптималния период ли? Т.е., какъв е контекстът?

# 2
  • Мнения: 780
М-даааа.. изолирано от всякакви конкретни обстоятелства, не знам дали някой би се юрнал обратно на работа възможно най-бързо след раждането.

# 3
  • Мнения: 3 638
Ами и в самата Холандия доста хора се оплакват от малкото майчинство - 16 седмици, от които 10 след раждането, са си направо нищо! За мен лично няма работа, която би заменила тези първи дни и месеци с децата. Дори и на непълно работно време да оставиш едно малко дете /говорим за 3 месеца!!!/ на детска градина не е оптимален вариант, според мен. И аз преди да родя си мислех, какво толкова, те на 6 месеца са вече достатъчно големи и ще мога да започна работа, но съвсем не е така. Те са си още бебета на 6 месеца, да не говорим за 3.
Според мен майчинството трябва да е поне 9 месеца, за да може майката да има възможност да кърми и да оставя детето си на други едва след започването на захранването, когато евентуално едно хранене е заместено и на бебето му е вече интересно да открива света  Simple Smile
Иначе преди време бях ходила да питам в една детска градина тук и от стаята за най-малките бебета се носеше такъв сърцераздирателен плач, че съвсем се убедих колко е неправилно да се отдели от майка му едно толкова малко детенце  Naughty

# 4
  • Мнения: 3 394
Когато бях по майчинство със Стела се върнах на работа след 8 мес. без никой да ме кара. Подейства ми доста добре. Теглихме заема за къщата и прочие, общуването с колегите ме разнообразяваше, а и носех пари в къщи.
мисля този път да си остана цяла година, но ще видим Thinking

Общо взето всеки си преценява сам са себе си или обстоятелствата са различни.

# 5
  • Мнения: 2 093
Определено не искам майчинство като това в Щатите-врьщаш се на работа след 6 седмици. Аз самата се почуствах нормален човек 6 месеца след раждането, така че според мен идеалния вариант е 1-1.5 години платено майчинство. Аз не разбирам какви са предимствата на краткото майчинство; за мен има само недостатьци, като се почне от периода за вьзстановяване необходим на една жена, вьзможността да кьрми....... Определено само -

# 6
  • Германия
  • Мнения: 8 096
От личен опит: предпочитам дългото! С първото дете беше невероятен стрес, търчиш до яслата, после по лекции, респ. на работа.
С второто разбрах  100% какво е това да си 24-часа майка. Финансовите ограничения с нищо не могат да заменят това, което ми даде времето прекарано с малкия.

# 7
  • Мнения: 2 093
От личен опит: предпочитам дългото! С първото дете беше невероятен стрес, търчиш до яслата, после по лекции, респ. на работа.
С второто разбрах  100% какво е това да си 24-часа майка. Финансовите ограничения с нищо не могат да заменят това, което ми даде времето прекарано с малкия.

абсолятно сьгласна. Мойта шефка се вьрна от майчинство, когато бебето и беше на 9 месеца и опредлено изглеждаше доста откачена. В нейния случей, тя сама избра да се вьрне и сьответно мина през много тежьк период. Освен всичко друго, си мькнеше помпа за кьрма в офиса. Бебето и боледуваше, тя се опитваше да работи от кьщи и сьщевременно тя ни подлудяваше всичките. 

# 8
  • Мнения: 10 008
т.нар. дълго майчинство ( примери от България)....
Дискусията ни беше кое е по-добре? (нямаше за и против, а просто размишлявахме)

Което е месо за едни, за други е отрова. Зависи как гледаш на работата си. За мен това не е място за реализация, а просто място където работя за определени пари. Обичам да съм в къщи с децата.
Учуди ме примера за дългото майчинство, защото от форума виждам, че в БГ си дават децата на ясла от 1 година. В Чехия е прието да си гледаш детето 3 години, може и 4, но по споразумение с работодателя. Познавам една единствена жена, която си даде детето на ясла, но тя беше самотна майка и нямаше друг избор.
С децата се променя целия ти живот, не само през първите месеци.  Стандартната ДГ свършва в 15.00. Ами после? Бавачка? Ами училищните ваканции?
Аз лично предпочитам дългото майчинство- 3 години.

# 9
  • Мнения: 3 371
И нуждите, и хората сме различни. Абсурд е някаква точна формула да се даде.
Примерно аз щях да съм безумно доволна, ако майка ми ми гледаше детето, а аз да отида на работа още на втората седмица.
От моя гледна точка едночасовото/примерно, дневно/ , но пълноценно общуване с децата ми щеше да  е много по-оптимален вариант и за мен, и за тях. На фона на  досадата ми от постоянното  седене вкъщи, което води до перманентно дразнене от страна на децата. Не знам дали можеш да ме разберш обаче.

# 10
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
За различните хора/професии/финансови обтоятелства/брой деца: различни варианти са сполучливи.
Теб защо те интересува, предстои ти да взимаш майчинство и търсиш оптималния период ли? Т.е., какъв е контекстът?

Няма личен контекст. Стана въпрос за майчинството и те ме питаха как е в България (вярно е, че някои жени се връщат рано на работа, но поне моите познати си стояха по 2-3 години в къщи). И тогава започнахме да размишляваме дали ако жените имат избор тук (1-2 вкъщи или кратко, но взимане на дните през останалото време) биха предпочели едното или другото.

Моето лично мнение е, че е много важно децата да прекарват повече време с родителите си, във възрастта, когато се развиват (не физически). За съжаление, моите български приятелки имат малко време за общуване точно в тази възраст на детето, защото са на работа до 18-19. Вярно е, че две години са стояли в къщи, но след това децата са много повече време с бавачки и баби, отколкото с тях (което много тежи на майките).

Тук познавам един малък малчуган, който тръгна на ясла на 4 месеца (2 дена в седмицата) и се чувства прекрасно там. Яслата е във ферма с животни, той ги обожава от малък и много обича децата да му обръщат внимание и да си играе с тях (има и почасово гледане на деца с Даун)....Останалите 2 дена е гледан от мама и тати, и един ден от баба и дядо.

# 11
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Аз бих предпочела по закон да ми се осигурява по-дълго майчинство, а, ако аз поискам да се върна на работа по-рано, никой не би ме спрял (поне в Израел е така). Т.е. да имам избор! Платеното майчинство тук е също няколко седмици (до 3 месеца), а след това има право за отпуска до 8-я месец - подобието на ясли тук започва да приема от 8-я месец (също са до 15:00 часа), но има частни, при които можеш да оставиш и по-малко бебе... Е, вярно, че първата година работодателят не може да те уволни, но е ясно, че може да те накара да напуснеш "своеволно", т.е. нямаш много свобода...

И аз мисля, че няма универсално "по-добре" - дори една майка може да чувства нужда да остане 1 пълна година с първото си дете, а с второто да и е достатъчно половината време (или обратното).  Peace

# 12
  • Мнения: 3 804
Аз също бих предпо4ела по дългото май4инство-поне като гледам тук как е,бебетата  от малки са или в ясла или пък при определни жени които поемат грижите за 2-3 деца.

# 13
  • Мнения: 7 914
по дълго майчинство Peace

- малцинстово са майките решили да кърмят и удържали на  изцеждането на работното място;
 - нищо не може да заменимайката през първите месеци;
Тук познавам един малък малчуган, който тръгна на ясла на 4 месеца (2 дена в седмицата) и се чувства прекрасно там. Яслата е във ферма с животни, той ги обожава от малък и много обича децата да му обръщат внимание и да си играе с тях (има и почасово гледане на деца с Даун)....Останалите 2 дена е гледан от мама и тати, и един ден от баба и дядо.

от 4 месеца в ясла с животни... Thinking не знам, за мен, детето има нуждата от усещането за дом и няма нужда от толкова социални контакти поне докъм годинка Peace



но, ако една майка се чувства ужасно от факта, че е затворена с детето си в къщи, е по -добре веднага да тръгва на работа, а детето на ясла Peace

# 14
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Според мен дългото майчинство дава право на по-голям избор.
Майките, които искат да останат вкъщи да си гледат децата могат да го направят без проблем. А тези, които искат да севърнат по-рано на работа също могат да го направят без проблем.

Общи условия

Активация на акаунт