Отговори
  • Мнения: 60
Здравейте скъпи мами. Роди ми се момиченце преди 4 дена, но имаме проблем с кърменето.
Имам достатъчно коластра, но малката може да изсуче само 10 мл на хранене, това го установихме като я мерим на кантар преди и след храна.
Останалото количество от коластрата го изцеждам с помпа.
Докато бях в родилното лекарите ми казваха да храня бебето винаги, когато поиска да папа, без значение дали са минали 3 часа.
Вчера в нас беше на визитация педиатър. Той каза да му създадем режим  до 7-8 хранения на денонощие, което се оказа доста трудно за нас понеже малката огладнява на всеки 1.5-2 часа. Също каза, че на хранене бебето трябва да поема около 20-30 мл коластра.

Вчера вечерта пробвах да я храня на интервал през 3 часа, като давам по 2 глътки подсладена водичка ако се разплаче, но тя става прекалено нервна и не може да суче после. Много съм притеснена... Оказа се, че тя много по-бързо поглъща течността от биберона...

Моля, дайте ми съвет как да постъпя? Чудя се дали е добро решение да изцеждам необходимото количество коластра (20-30 мл) непосредствено преди самото хранене, за да съм сигурна, че е заситена и да пробвам пак да я храня на 3 часа.
Или по този начин има опасност да я откажа бързо от сукането от гърдата?

Ако някой се е сблъсквал с този проблем моля му се от сърце да пише...

# 1
  • София
  • Мнения: 3 558
Следвай съвета на лекарите от родилното. При мен ситуацията беше почти същата, но пък аз въобще не съм си пробвала да създавам режим на детето веднага след раждането. Това се случи доста плавно, когато малкия беше на около 9 месеца.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 056
 ooooh! ooooh! ooooh!Ох, Боже, вечните BG педиатри! ooooh! ooooh! ooooh!
ПОРЕДНАТА МАМА, КОЯТО ДА ОБЪРКАТ!
Миличка, добре, че имаш интернет!

Коремчето на бебето ти е колкото лещник в момента. Постепенно ще стане колкото орех, но дотогава то само си знае какво количество коластра/кърма му трябва.В първите няколко дни количеството коластра, необходима на едно хранене е една чаена лъжичка. Моят съвет е да кърмиш на поискване, както са ти казали в болницата (браво, къде е това, че да ида и аз там следващия път Laughing) и да не ограничаваш броя на кърменията на бебето.
Толкова чудесен старт имате, ако започнеш да спазваш 3-часов режим  ще нарушиш естествения ритъм на ТВОЕТО бебе и ТВОИТЕ гърди. Ето, ти си забелязала, че си иска да суче през 1,5-2 часа. Значи, това е вашия режим засега, скоро като ти слезе млякото ще започне да суче през 2-2,5(забелязяла съм, че това е най-честия интервал при кърмене на поискване), но може и друг да ви е режима, всичко зависи от бебето.
С какво е по-полезна една лъжичка със захар!!!!!!!!!!! от коластрата????????????
Ти имаш оластра/кърма, а бебето иска коластра/кърма. Давай му това, което иска то, а не педиатъра.
Ако имате жълтеничка и са ти казали да даваш подсладена вода, искам да ти кажа един факт - билирубинът се изхвърла с акото, а не с урината! Подсладената вода не помага при жълтеничка, а кърменето!

А педиатъра може ли да обясни едно време как са си мерели коластрата и часовете, като е нямало часовници и кантари?

Ето още какво бих ти препоръчала от личен опит:

Значи
1. Кърмене бебето на поискване като не се гледа часовника нито за интервала между кърменията, нито колко минути суче. Бебето няма такъв в стомахчето си.
2. Не се дава биберон или шише с каквото и да било за да не се обърка бебето - начина на сукане и пиенето то шише е съвсем различно. Най-доброто е гърдата!
3. Бебето няма нужда от вода. Кърмата е 88% вода, обогатена с всичко най-ценно на света. При кърмене на поискване то си суче и за утоляване на жажда, и за глад и дори и само за успокоение понякога.
4. Щом не те е посъветвал да заместиш и нощното кърмене с вода, пак е добре, но очаквай и този момент, ако бебето наддаде повече от един килограм първия месец. Абсолютно погрешно е.
5. Късното захранване е заложено навсякъде по света, само не и в България, така, че щом те е накарал да ограничаваш кърменията, сигурно ще те накара и да дадеш сок на 1,5 мес. Препоръкат ами е да не го правиш. кърмата има всичко, което е необходимо на бебето. Най-доброто!
6. Прочети в БИБЛИОТЕКАТА на форума за Лактационните кризи, за водата, за соковете, за шишетата и бибероните, за състава на кърмата...абе, всичко, най-добре да изчетеш...

Искам да ти кажа, че ти пиша от собствен опит. Моето детенце беше САМО на кърма 6,5 месеца. Кърмих на поискване, като нашия режим беше на около 2 часа, само по време на Лактационните кризи беше през 1-1,5 ч.

И последно: Следвай майчинските си инстинкти и се вслушвай в бебето си, защото сега не сте ти и то, а сте един организъм. според сигналите, които то подава на гърдите ще откликва и тялото ти.
Принципа на кърмене е следния - според търсенето е и предлагането. Т.е. колкото по-често суче бебето, толкова повече кърма се произвежда. Колкото по-рядко суче бебето - толкова повече кърмата намалява (принципа на естественото отбиване).
Ако кърмиш на поискване бебето ще "каже" на тялото ти колко кърма му трябва и то ще я прозведе точно толкова.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 056
Ето една тема, която може да ти е полезна:   http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=325252.msg8441127#msg8441127

 
А тази не е по твоето питане, но също може да ти е полезна, моя пост е на 2-ра страница:  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=317975.msg8275448#msg8275448

# 4
  • Мнения: 2 132
О хич и не слушай педито. Давай си на бебчето когато поиска. Все едно ти да си гладна и някой да ти казва- А не, имаш още 40мин до яденето..

# 5
  • Мнения: 3 718
Първо, честито бебче, да расте здраво и силно  Peace
Ти си от малкото майки, които са попаднали на адекватен персонал в болницата. Съветите за хранене според нуждите на бебето са били много правилни. За жалост, педиатърът ви не е подходил особено ангажирано или пък информацията му е стара и вече отдавна отречена.
Бебето ти е много малко за да определяш ти или доктора по колко пъти да се храни и по колко храна да поема. Най правилното решение е да предлагаш когато бебето поиска, тоест когато покаже признаци на глад (въртене на главичката сякаш търси гърдата да засуче). Добре е също и да не ограничаваш времето прекарано от бебето на гърда. Ако заспи и не суче ефективно, можеш леко да го посъбудиш като го погалиш или погъделичкаш по ушенцето. Когато сама пусне гърдата, значи вече е сита. Но това не значи, че толкова малко бебе трябва да издържи три часа. И няма стандарт колко да изсуква на хранене. Бебетата са различни и подхода към всяко трябва да е индивидуален. Ако огладнява на два часа, добре, храни я на два часа.
Едно новородено бебе е хубаво да има около 10-12 хранения на денонощие. Или точно толкова, колкото иска то. С порастването режима ще се промени, но режима го задава бебето, не педиатъра  Peace
Това да даваш подсладена вода, когато бебето е гладно е погрешно, защото така то получава течност с празни калории и даже вредна захар вместо необходимата кърма. Всяка поета течност е за сметка на кърмата. Тоест ако изпие 10 грама вода, бебето ти ще поеме 10 грама по малко кърма, следователно ще остане гладно. А и тъй като кърмата се образува на принципа на търсене и предлагане, това ще даде сигнал на организма ти да произвежда по малко количество кърма.
Пиенето от шише е коренно различно от сученето от гърда. От шишето течността се излива с много по малко усилия. Това може да обърка сученето на бебето. Понякога бебетата предпочитат лесния начин и отказват гърда. За това се препоръчва ако на бебето му се налага да поема допълнително течности, това да става с лъжичка, дозатор (спринцовка) или чашка с накрайник.
Може би вече си прочела, че бебетата докато се захранят, реално нямат нужда от вода. Кърмата им дава необходимото количество течност. Но ако държиш да даваш вода, опитай да е с лъжичка и без захар. Захарта само може да навреди. Хубаво е също да е след кърмене, за да не се обърква бебето и само ако то иска.
За цеденето, напълно излишно е. Много по лесно е да дадеш на бебето ти да суче, отколкото да се занимаваш с цедене. Освен това, когато кърмиш на поискване, кърмата ти ще се регулира по нуждите на бебето и ще произвеждаш точното количество кърма.
И последно, спокойствие и само спокойствие. Довери се на бебето, довери се на инстинктите си. Бебето ти ще ти покаже какво е правилно, ти само трябва да се научиш да го слушаш. За да се чувстваш спокойна и уверена, прочети статиите в Библиотеката за първите дни с бебето, а и другите. Ще видиш, че нещата са много по прости и естествени, стига да не вървиш срещу природата и инстинктите си. Ако имаш още въпроси, питай  Peace

# 6
  • Мнения: 60
Благодаря ти много ludmilana.
Наистина написаното от теб ме успокои много и ми вдъхна увереност, защото и аз си мисля, че това е правилният начин на хранене.
Истината е, че и аз спазвах този режим цели 4 дена до изписването и малката беше доста по-спокойна. Мисля да продължа по този начин независимо от указанията на педиатърката, защото сама установих, че режима "хранене на 3 часа" измаря и изнервя и двете ни.

Болницата, в която родих е АГ-Варна.  Изключително доволна съм от лекарката, която ме изражда, както и от помощта на акушерките през целия ми престой там. 

# 7
  • Мнения: 543
Мила мамо, честито бебе!
Момичетата до тук са били напълно изчерпателни и аз не смятам да ги допълвам!
Ще кажа само две неща:
1. - Храни си бебето на поискване!
2. - Отново българските педиатри са "на висота".... спирам, че ще хочна да ги псувам!

# 8
  • Мнения: 60
Благодаря ви за изчерпателните отговори и за линка към Библиотеката.
Днес я храня на поискване и малката се успокои и аз покрай нея. Grinning

# 9
  • Мнения: 3 718
Браво на вас  Peace Все така спокойни и доволни да сте и двете.

# 10
  • Мнения: 559
Вече имаш доста изчерпателни отговори, затова няма да се включвам и аз. Искам само да те поздравя за бебчето и за това, че тръгвате по правилния път (прозвуча малко като тост  Mr. Green )
Ще се сблъскаш и с други въпроси и притеснения. Не се притеснявай да питаш за всичко тук. Аз кърмя благодарение на форума! Успех!

# 11
  • София
  • Мнения: 3 108
Мило майче, от все сърце ти желая кърменето да потръгне добре за теб и твоето бебче Hug! Намесвам се в темата само за да споделя, че след два неуспешни опита за кърмене кърмата ми дойде за третото дете единствено благодарение на кърменето на поискване!

# 12
  • Мнения: 396
Благодаря ви за изчерпателните отговори и за линка към Библиотеката.
Днес я храня на поискване и малката се успокои и аз покрай нея. Grinning


А така! Браво!
Аз кърма на поискване и сме много щастливи!
Малкия и без това е нервак, а ако го държа гладен не ми се мисли ...

# 13
  • Мнения: 396
И още нещо!
С времето ще се научиш да си усещаш детето и по погледа и движенията ще разбираш от какво има нужда!

# 14
  • Мнения: 494
Аз пробвах да му създам режим, но нищо не се получи, и сега кърмя на поискване, така е по- добре и за двама ни. Хич не мисля в колко ще кърмя, когато поиска тогава.

Общи условия

Активация на акаунт