Ачма /грузинска баница/.

  • 4 256
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 375
Реших да ви споделя една рецепта, която много харесвам. Вярно аз съм я правила само веднъж, но е много вкусно и близко до българската кухня. Разправията тук е повечко, но ако искате малко разнообразие, опитайте. Линка е със снимки, стъпка по стъпка, но е на руски. Сиренето сулугуни може да се замени с обикновенно българско сирене и кашкавал.
http://gotovim-doma.ru/view.php?r=527-recept-Achma

Последна редакция: вт, 03 фев 2009, 15:33 от natia

# 1
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
много интересна рецепта Peace

корите не се ли слепват при варене? нямам много голяма тенджера... newsm78

# 2
  • Мнения: 2 375
Слепват се, но не е фатално. Набръчкват се някак си. Може да се направи по-малко количество в по-малка тавичка. По рецептата сирене се слага на всеки 3 пласта, аз обаче си слагах на всеки един.

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
а тавичката колко е голяма?

# 4
  • Мнения: 2 375
Ами незнам, аз гоправих преди няколко месеца. Ако ти хартиса тесто, можеш да направиш повече пласта. На снимката е квадратна, но аз го правих в кръгла. Спомням си обаче, че ми излезе дебела. Thinking

# 5
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
ок, ще пробвам.

то е нещо между лазаня и баница Mr. Green

# 6
  • Мнения: 2 375
Успех. Peace Колкото е повече сиренето, по-добре. И внимавай с маслото. Аз мазах, мазах и ми стана мазничка. Въобще, с пълнежа може да се играе на вкус.
Вярно е нещо средно. За мен е еднакво вкусно като баницата, просто по-различно.

# 7
  • Мнения: 2 950
Само не разбрах млякото прясно или кисело трябва да е? Руснаците по принцип молоко казват на прясното мляко, но да съм сигурна... newsm78

# 8
  • Мнения: 2 375
Прясно е.

# 9
  • Мнения: 2 950
Значи  не греша. Блягодаря!  Hug

# 10
  • Мнения: 15
Моята майка прави подобна баница.Наричаме я "Къпана".Много е вкусна,тя си я прави с масло и извара и също потапя корите първо във вряла а веднага след това в студена вода,като първата и последната кори не се къпят.Тя обаче не я пече във фурна,а върху плочата и си я обръща с голям капак.

# 11
  • Мнения: 11 747
Да, в България се казва Къпана баница, в Турция - Су бьореи. И аз съм правила, играчка е, но става хубаво. В Истанбул съм яла, е там беше просто вълшебна Peace
В темата за турска кухня сме я разисквали, има и рецепта и коментари.

# 12
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
На мен ми трябва малко пояснение.....
след като тестото се раздели на 8 парчета,се разточват и тогава ли се пускат във вряща вода,както са разточени на кори?!?!/то на снимката се вижда,но като четях и не ми стана ясно/
и ако е така-значи разделя се на 8,точи се на кора,слагат се 1 по 1 във вряща вода,после веднага в студена?!След това се реди в намазнена тава,ръси се вс.пласт със сирене,като е готова се реже на квадрати и се залива със заливката,а като препоръка може да се сложи и майонеза..... правилна ли съм разбрала,или не?
newsm78

# 13
  • Мнения: 2 375
Правилно си разбрала. Peace
Само да допълня, че корите трябва да са много тънки и понеже размера на тавичката не се упоменава, това дали ще са 8 или 9, въобще броя на корите, трява сами да преценявате.
Това сирене сулугуни, го няма в Б-я. То пирилча повече на кашкавал, но е бяло на цвят като сиренето. А вкусът му е нещо средно. Затова най-добре смесете рендосано сирене с моцарела.
Тестото става много еластично. Количеството брашно е също относително. Не използваме еднакви чаши, нито еднакви по големина яйца, затова добавяйте малко по малко и преценето кога е достатъчно.

Последна редакция: вт, 03 фев 2009, 15:32 от natia

# 14
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
То пирилча повече на кашкавал, но е бяло на цвят като сиренето.

на това му викат брънза из някои краища на Бг.
аз съм го яла...
мисля, че е неузрял кашкавал, но не съм убедена Thinking

Общи условия

Активация на акаунт