Ортопедичен въпрос за гръбнака

  • 950
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 414
Дъщеря ми е на 4 м. и от едно известно време непрекъснато се напъва да сяда, а и направо ще седне сама, толкова е жилава и силна. Мрънка, мрънка и като я сложа да седне в мен е най-доволна. Обаче я забелязвам от 2-3 дни, че като седне (с придържане, разбира се), гръбчето и прави една крива скоба и седи така кривнала на една страна. Дали е някакво гръбначно изкривяване, или е нормално, защото още не са й развити тия мускулчета? Да взимам ли направление за ортопед? Подозирам, че джипито й тъй или иначе ще каже, че нищо й няма - тя все така казва, съкън да не даде на някой направление, затова питам тук, знам че тук пишат двама доктори-ортопеди, моля да кажат дали да я водя на преглед и какво я чака, ако има изкривяване, дали ще се оправи лесно?

# 1
Просто не трябва да я оставяш да седи! Още е много рано! Naughty Това не е изкривяване, а както си се досетила, мускулатурата не е достатъчно здрава и не може да се справи със задачата толкова рано Grinning Изчакай със сядането до 6 мес. така ще ти отговори всеки ортопед! сега може да я слагаш само облегната под 45 градуса наклон.

# 2
moqta da6teri4ka e na 1 mesec i dnes q vodih na ortoped v Gorna banq za6toto e rodena sedali6tno i mi prepora4aha da q zaveda za vseki slu4ai i ako ima nqkakav problem da go re6im na vreme.Vsi4ko e ok za kasmet,no ostanahme mnogo dovolni ot lekarq(Dr.Venelin Aleksiev),koito oba4e ne raboti sas zdravnata kasa.Pregleda pri nego e 15lv,kato dava snimka ot ehografa i pismo do JP-to.Kaza 4e normalno moje da sqda kam 6-7 mesec,dotogava ne sa mu razviti stavite napalno,no ot sega trqbva da se opitvame da q izpravqme postepenno za ra4i4kite.prepora4a ni nosene s kenguro,za6toto mnogo pomaga za razvivaneto na taza.Ako ima6 vazmojnost idi za svoe uspokoemie.Na men mi pomogna vapreki 4e bqh po4ti ubedena 4e nqma da imame problemi.Telefona mu e0889 238 190.priema samo s ugovorka.Dano da sam ti polezna.

# 3
  • Мнения: 423
Здравей, medusa, искам само да споделя нашия опит.

Росито в началото седеше по същия начин - изкривена на едната страна. При все, че започнах постепенно да я слагам седнала, чак когато навърши 6 месеца, а преди това даже и на 45 градуса не съм я слагала. Аз естествено много се притеснявах да не се изкриви гръбначния стълб и при всяко посещение при личната питах все за това. Лекарката винаги ми казваше, че било нормално да не са стъбилни на тази възраст, да се клатушкат на страни и т.н., а аз и повтарях, че тя не се клатушка, просто застава изкривена на едната страна и така седи. Тогава лекарката отговаряше, че повечето бебенца правили така, защото мускулите им още не са били заякнали, да не се притеснявам. Само един единствен път спомена с половин уста (тъй като направо я изнудих да го каже), че ако продължи и за напред да седи по тоза начин, можело евентуално да се изкриви, но най-вероятно няма да се стигне до там, защото като заякне ще започне да седи стабилно изправена.

И така, аз продължавах да се притеснявам, направо се бях побъркала на тази тема, постоянно я следях как ще застане, опитвах се да прилагам разни трикове, за да седи изправена (без успех, разбира се)... ... ...

Е, сега Росито е вече на година и почти два месеца и седи, стои и ходи изправена. Мисля (не съм сигурна, тъй като все още понякога се втренчвам в нея и ми се "привиждат" разни несъществуващи неща  Wink Mr. Green), че няма проблем с изкривяване или нещо подобно.

Но, ако нещо те тревожи при всички случаи е по-добре да се консултираш с лекар, отколкото постоянно да го мислиш (като мен  Embarassed)

А иначе и аз съм на мнение, че още ви е много рано за седене - всяко нещо с времено си!

# 4
  • Мнения: 59
Аз сложих Калина да седи след 7-я месец, въпреки че тя се опитваше да седне доста от по-рано. След 7-я м. стоеше наистина стабилно. И така по съвет на педиатъра - след 7-8м. започнахме да сядаме и да ползваме проходилка. Затова моят съвет е да изчакаш, но както си решиш. Наблегнете на "коремните преси", обръщането и др. подобни занимания. Може и да няма последствия от по-ранното сядане, но най-добре поразпитай още и то най-добре детски ортопед, преди да решиш.

Общи условия

Активация на акаунт