Изваден зъб

  • 45 854
  • 29
  •   1
Отговори
Имате ли извадени зъби?Наложи се да ми извадят зъб,а не ми обясниха какво да ям и колко време да не ян на това място.Боли ме бузата като си отварям устата.Знаети ли какво и колко време да се яде?

# 1
  • София
  • Мнения: 748
Защо не се обадиш на зъболекаря си, той най-добре ще ти отговори!

# 2
  • Мнения: 3 736
От личния ми опит предполагам, че лекарят ще ти препоръча течно-кашава храна. Чудно защо не ти го е казал веднага след изваждането на зъба... Обади му се най-добре.

# 3
  • Мнения: 6 274
Знам, че темата е много стара, но все пак предпочитам да попитам тук, взместо да пускам нова.
И така: вчера ми извадиха един корен.
Ваденето се проточи, манипулацията се усложни, с две думи - вади ми корена час и половина.  ooooh!
Каза, че било усложнена екстракция, или нещо подобно.
Въпросът ми е следния - днес се събудих с оток на бузата (който вчера, въпреки болката нямах), и едно червено петно, приличащо на кръвонасядане на върха на буцата, която се е образувала.
Не бих казала, че изпитвам много силни болки, по- скоро някакво схващане на цялата челюст, като схващането продължава и на горе, към ухото, отделно имам и "пулсираща" болка.
Зъболекарят е на работа следобяд, и най- вероятно ще отида да види какво става, но първо исках да питам вас.
Нормално ли е да има кръвонасядания, и то от външната страна на бузата?
Също и тази "пулсираща" болка не е ли по вероятно да се появи, когато зъбът все още не е изваден?  Rolling Eyes
Благодаря ви предварително за отговорите.
    bouquet

Последна редакция: пт, 07 авг 2009, 13:11 от Джуличка

# 4
  • Мнения: 25 448
Отиди да го видят, може да има останала частица. Мен ако питаш, смени си зъболекаря и потърси читав стоматолог-хирург, ама... Ти си знаеш.
Може да се наложи да пиеш и антибиотик - не се колебай, защото може да стане голяма беля от един зъб.

# 5
  • Мнения: 6 274
Да, знам за белите, Как' Сийке, за това реших да попитам.
Благодаря ти за съветите.  Hug    bouquet
Що се отнася до този зъболекар, той не ми е "личен", а просто снощи нямах голям избор къде да отида, та за това се озовах при него.
Значи и ти мислиш, че случващото се не е съвсем нормално, и може би има проблем?
 Thinking

# 6
  • София
  • Мнения: 2 908
Джуличка на мен ми вадиха корен преди месец но май не съм имала твоите неразположения но все пак ще споделя,как беше.Отидох,сложи ми упойката и веднага ме схвана и усетих изтръпване след това започна ваденето,учудващо за мен,много бързо,с три напъна извади там каквото имаше и цялата процедура беше за не повече от 10 мин.След това ми даде следните съвети:Да си купя вода за жабуркане Fludril против бактерии,замърсяване и т.н.,и да се прибирам вкъщи да стоя на хладно(беше много жега в тзои ден),да не засмуквам като трябва да плювам насъбралата се кръв защото така неможе да се съсири на раната и постоянно ще тече,тук да спомена,че веднага след изваждането ми сложи нещо като марля и каза да стискам окло 30-40 мин.Също каза да не се храня първия един час,а после до края на деня да ям само студени храни като например кисело,прясно мляко,сладолед.Предупреди ме че като ме пусне упойката може да усещам някаква болка но тя ще отмине постепенно,а ако много ме боли и не се търпида пия аулин или течен аналгин.
Това е,което беше при мен,сигурно въобще не съм помогнала със споделеното със оглед на това как е при теб,но да се надяваме че скоро ще отшумят тези неразположения и всичко ще бъде наред. Peace

# 7
  • Мнения: 571
Щом има оток задължително ще ти изпишат антибиотик. И какво е това вадене на зъб час и половина. Аз преди години имах едно такова нескопосаано вадене и повече там не стъпих, само че на мен ми вадиха зъба около 40 мин., бяха ми сцепили крайчето на устната и белия ми венец беше наранен. Добре поне че не се пуди след това. Болката от нараняванията минава бавно, но отока  не е безобиден. Бягай пак на доктор.

# 8
  • Мнения: 6 274
Благодаря ви, момичета.  Hug
Задължително ще отида пак, след около час зъболекарят трябва да дойде, и ще го посетя.
После ще пиша какво е станало.
  Peace

# 9
  • Мнения: 6 274
Сега се връщам от там.
Прегледа ме, сложи ми някакво лекарство, и "за всеки случай" ми изписа антибиотик.
Каза, че ако утре забележа някаква "промяна в лицето ми", трябва да отида на зъболекар - хирург.
Екстракцията била много тежка, имам и разкъсване на венеца, и какво ли още не.
Изобщо, нямам думи.  Confused
Дано да ми се размине, защото не знам.
  Crossing Arms

# 10
  • София
  • Мнения: 2 908
Джуличка от това което чета,разбирам че нещата са сериозни,бих те посъветвала още днес ако имаш възможност да отидеш при друг читав зъболекар,още повече щом казваш,че този е някъв случаен и не го знаеш дали е добър.
Какво е това вадене със разкъсвания и какво ли още не,както казваш,явно не е свършена професионално работата.
Дано не настъпват усложнения но според мен има проблем,проверили те сега  като ходи дали е почистил добре и да не останало нещо вътре.

# 11
  • Мнения: 25 448
Не всеки стоматолог може да вади зъби, да не кажа, че са и малко тези, които могат да го направят кадърно. Затова ви съветвам, ако имате възможност за избор, да ходите за такива процедури при хирурзите и то при такива, които са известни като добри специалисти.  Peace
Ако не работят с НЗОК, по-добре някой лев за ваденето, отколкото после двойно и тройно за лечение на последиците.

# 12
  • Мнения: 6 274
Как' Сийке, този не работи със ЗК, и "удоволствието" ми струваше 55лв.
Нямам представа много ли са или малко, но човек не си вади зъб всеки ден, та не съм запозната с цените.  Rolling Eyes
Днес нямам възможност да отида на друг лекар, евентуално довечера ще отида в някой спешен център.
Ще видим какво ще стане, ако има някакво развитие, ще пиша.

# 13
  • Мнения: 25 448
В спешния център рискуваш да попаднеш на някой друг некадърник. Поразпитай за свестен хирург и иди при него.

# 14
  • Мнения: 382
Какво трябва да знаем след хирургично лечение


   За да няма болка:
Започнете  лечение с аналгетици веднага след хирургията, без да чакате болката да се появи.

За болкоуспокояващо Не се приема аспирин!      

   За да няма кървене:За да не се получи кървене от раната трябва да избягвате силни физически натоварвания.
Да НЕ приемате горещи храни и напитки.Препоръчително е да се храните на другата страна,с храни които лесно се дъвчат и почистват, и предимно хладки.

   За да няма подуване:
За да не се подуе мястото около раната най-добре е първите 1-2 часа да държите периодично на съответната буза лед.
По-добре е да се спи на висока възглавница.   

Каква е хигиената на раната:
В оздравителния период се използва нова МЕКА четка.Останалите зъби се мият нормално.За мястото на хирургията е важно да миете зъбите БЕЗ да докосвате венците! Много важно е, да не се правят усилия за жабурене и изплюване, а устата да се изплаква съвсем внимателно,с леки движения.



Моля,не забравяйте, че никотинът пречи на доброто кръвоснабдяване.Препоръчително е да Не се пуши

Общи условия

Активация на акаунт