Готвене без мазнина-практикува ли някой?

  • 9 005
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 371
Днес бях на гастроентеролог, имам проблеми със стомаха и д-ра ми наложи диета - да готвя без мазнина и изобщо мазнината "не трябвало да се темперира".
По-интересното беше, че той така се храни, така е и отгледан каза. Значи не е нещо ново, но аз за сега чувам.
Има ли нещо по-специфично при готвенето по този начин, някой знае ли? Не стават ли ястията безвкусни Rolling Eyes Има ли някаква литература по върпоса, рецепти, туй онуй Crazy

# 1
  • Мнения: 930
аз слагам много малко мазнина, и никога не правя запръжка Naughty
когато готвя месо и ако то си има мазнина, не употребявам друга допълнително Laughing
но чак без никаква мазнина Shocked, незнам newsm78

# 2
  • Мнения: 4 371
Аз не пържа, задушавам. Но д-ра каза, че не трябва, само с вода трябвало. Ако готвя с месо - да изхвърлям мазнината.
Ако го пека - на скаричка, за да изтече мазното Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 1 541
Уф, чак в такива измерения (да вадя мазнината на месото от храната) не мога да съм ти полезна. Иначе аз готвя без мазнина, т.е. когато задушавам месото, лука и тн. не слагам никаква мазнина в съда, само вода. Мазнина добавям, само ако се налага, в края на готвенето- слагам малко парченце масло.
Ще потърся обаче информация по въпроса и ще се включа пак, ако има с какво.

ПП. Дано бързо се оправят проблемите с коремчето ти  Hug

# 4
  • Мнения: 4 343
Горе долу принципа е да се отървеш от запръжките- просто всичко е варено печено и задушено Peace
Аз съм с гастрит от години и горе долу се справям така:
супи,яхнии,сосове- варя всичко,а ако са с месо не добавям мазнини.
ако трябва да приготвя кавърма например в малко мазнина слагам и кафяна ч. бульон/така вместо да пържа задушавам.
БЯГАЙ от мазни баници ,баклави и др ястия с много мазнина на фурна от тях боли корем Confused
Имам си и слабост -палачинки 2-3 пъти годишно в разумно количество.
Без мазнини не означава непременно в тефлон.Тази отрова няма да вкарам в кухнята си Naughty
Препоръчвам зехтин Peace като заместител на олио.

# 5
  • Мнения: 1 541
А за тефлона- понеже и аз го сложих в черния си списък, да кажа, че чудесно се готви и в чугунени съдове, както и в тези на Брабантия с дебелото дъно (металните). Само едно тефлоно- подобно нещо имам, макар то да не е точно тефлон. Много тежък тиган, който си купих от Технополис (там имат щанд на тази фирма), в който наистина всичко може да се направи без ГРАМ мазнина и става чудесно! дори и запечени сандвичи  Laughing

# 6
  • Мнения: 36
Дуци, аз също имам проблеми със стомаха и панкреаса и от 2 месеца съм на диета. Храната приготвям само на пара, варена и на скара. Не ползвам мазнина при готвенето, а в зависимост от спецификата на яденето слагам малко растителна мазнина след като се сготви. Много вредни за стомаха са :водата в която е варено или печено месото, пърженото, мазното, газообразуващите храни, подправките, консервантите. Ако ти е необходима повече информация ми пиши на лични и ще ти опиша подробно моята диета.
Оправяй се бързо Hug

# 7
  • Мнения: 219
Дуци, аз също имам такъв тиган като на Милади. На фирмата Таурус е. Когато бях на диетата на Дюкан само в него съм готвила. Наистина нищо не залепва, ако е задушено - слагам вода. А пилешките пържоли сами се задушават.
Емзи, защо са вредни бульоните? Досега все са препоръчвани дори и в грипни времена.

# 8
  • Мнения: 4 343
Без мазнина не значи непременно че не е вкусно.Ако диетата позволява може да ползваш топено сирене,сметана, кашкавал в ястията...и храната е наистина вкусна и без да плува в мазнини.
Имаше една тема за готвенето в плик Peace
Избягвай фиксиве,бульони и готови супи освен че са мазни и дразнят стомаха ОБАЧЕ не съм съгласна че домашно приготвения бульон е вреден/освен при някои заболявания на жлъчка и панкреаса/-точно обратното  това е балсам за стомаха естествено забрави за пикантните подправки /люто и кисело/ или поне ги намали драстично.

# 9
  • Мнения: 36
Дени, бульоните много натоварват стомаха и панкреаса и трудно се преработват, особено ако са мазни(във книгите за диетично хранене при стомашни проблеми изрично се препоръчва изхвърлянето на бульоните и приготвяне на ястията с чиста вода). При здрав стомах няма причина да не се употребяват и сигурно са полезни.

# 10
  • Мнения: 7 474
От около година не ползвам никаква мазнина. Laughing
Готвя в гювеч и тенджера под налягане или тефлонов тиган и тава.
От скоро ползвам и пликове за печене. Не намирам особенна разлика
във вкуса на храната, а може би съм свикнала вече Thinking
Сега като изям в заведение нещо мазно и ми става лошо Sick
Готвя абсолютно всичко-мусака, гювеч, месо със зеле или зеленчуци,
супи, каквото се сетиш  без проблем. Каймата се запържва на тефлона без мазнина съвсем спокойно, лук също...не се сещам за друго сега..

Последна редакция: чт, 05 фев 2009, 14:20 от L e o

# 11
  • Мнения: 220
Дуци, гастрита и стомашните проблеми бяха една от причините да се ориентирам към Цептер. Разгледай темата ако те интересува

# 12
  • Мнения: 90
Готвя с минимално количество мазнина, без запръжки. Винаги нетлъсто месо , пържа на тефлонов тига.

# 13
  • Мнения: 940
Когато реша да съм на хранителен режим, избирам точно такъв--никаква мазнина и никакви мазни меса.
Иначе ползвам само зехтин, никога не правя запръжки (случва се рядко, но гледам да отвикна).

# 14
  • Мнения: 2 431
Готвя без мазнина, освен ако не пържа или панирам.
Имам оригинални тигани и тенджери Тефал /купувани отпреди години от Германия от родителите ми и част от "чеиза"/. Слагам зеленчуците, наливам малко водичка и те се задушават. Готвя основно риба и пилешко месо, когато пека на грил - мариновам предварително. На супи не слагам олио. Когато варя месо го припенвам. Свинско ядем единствено по Коледа - котлети на грил.
Така готвя на семейството си почти 15 години. Засега нямаме проблеми със стомаха или холестерола.

Общи условия

Активация на акаунт