болничен по време на бременност

  • 2 608
  • 3
  •   1
Отговори
здравейте казвам на всички! Simple Smileискам да попитам дали някой има информация как стоят нещата с болничен за задържане и износване при рискова бременност?аз съм в тази категория по 2 показателя-астматичка съм и имам 1 спонтанен аборт преди 3 месеца Sadискам да забременея възможно най-скоро,но получавам различна информация за правата ни в такива случаи-едни ми казват,че по време на такъв болничен получаваш 100% от заплатата си,други-че е 90% от нетото,трети-че трябвало да се явяваш на някакви комисии които те гледат "под лупа" и най-често си тръгваш пак на работа,но аз не искам да рискувам по никакъв начин да загубя пак бебенцето си,заради некадърници...ако някой може да ми помогне Hugпоздрави на всички и вярвайте,че мечтите се сбъдват  bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 626
След като имаш такива проблеми лекаря от женската консултация ще ти даде направление за хоспитализация и ще полежиш 3-4 дена в съответното отделение. Там ще те проследят и ще ти издадат болничен. Продължението но болничния се дава от лекаря, който ти следи бременността, но се обсъжда на ЛКК. По този начин имаш право на болнични до 180 дни тоест 6 мес, за това ако не искаш да работиш от начлото на бременноста ще трябва първо да си вземеш малко отпуска, така че тези 6 мес. да ти стигнат до болничния за бременност и майчинство, който се издава 45 дена преди датата на термина.
Надявам се да съм обяснила ясно, дано съм ти била полезна Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 3 789
Другият вариант е, за да не надвишиш тези 180 дни е като ти изтече първия болничен да се явиш на работа за един ден (възможно е и отпуска за този ден, но това се съгласува с работодатела), след което на следващия ден ти издават нов болничен за 30 дни, после пак на работа за един ден и така докато излезеш в отпуск по майчинство 45 дни преди термин. Закона изисква тези 180 дни да са непрекъснати, така че ти с явяването си за един ден на работа използваш малка "вратичка". Дано съм го обеснила правилно.
Колкото до това дали 90 или 100% ще ползваш обезщетение, не мисля, че 10% или каквато и да е сума ще е от значение, целта е все пак да износиш и родиш живо и здраво бебче Hug

# 3
  • Мнения: 7 110
Темата не е за тук, но искам да ти дам малко кураж.
Бременността не се води рискова след един аборт (ако не е в напреднала бременност).
По-добре сега наблегни на превенцията - направи повече изследвания и потърси лекар, в който да имаш доверие. Пожелавам ти да имаш изключително безпроблемна и лека, най-вече щастливо приключваща следваща бременност.
Като цяло за бременността имаш право на 180 дни за болнични. Първоначално 7 дни има право да ти даде наблюдаващия те гинеколог, а после болничните се издават от комисия. Спокойно, не трябва ти да я търсиш и събираш. Според изборът на здравно заведение по различен начин можеш да получаваш продължаването на болничния. В някои се налага да влизаш в заведението за няколко нощи, при други е различно. Важно е да си казваш, че искаш да получиш болничен.
Тези болнични се водят като временна неработо/нетрудоспособност. Обезщетяват се на 80% от НОИ, но не повече от нетното възнаграждение. В случая не всичко се свежда само до парите, но все пак семейния съвет трябва да направи избор между пари и спокойствие. 
Успех.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт