идеи за терасиране на двор?

  • 29 032
  • 24
  •   1
Отговори
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Моят двор по принцип е терасиран, но терасите са правени отдавна и са разрушени.
идеята е за нещо подобно http://www.acheson-glover.com/homeandgarden/photo_library/garden … arge/IMG_0859.jpg , но не толкова високо и масивно.  newsm78
а и не толкова скъпи материали.  Simple Smile
Трябват ми идеи за материали и съвети от някой , който е правил подобно нещо.

# 1
  • Мнения: 4 394
Нашия беше със така наречената суха каменна зидария,но с времето се развали а и дупките м/у камъните се оказаха рай за влечуги .
За сега сме оформили само първата тераса с подпорна стена от железобетон и някога си може да я облицоваме с нещо. Много  е скъпо  и останалите две ще ги правим дай боже след няколко години.
Понеже денивелацията е много голяма и земния натиск е огромен няма по-евтин вариант   Sad.Едни съседи са го оставили като стръмен алпинеум и не е грозно ,напротив но е много трудно за подръжка и на практика почти недостъпно обаче е много красиво.

# 2
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
mamamari ,благодаря за отговора. За това ли става въпрос?-

http://www.ogradi-bg.com/production/index.php

Цените, които са дали са на панел дълъг 2 метра newsm78 Чак не ми се вярва да е само 22лв... При вас за какви средства става въпрос?

Искам да го оправя заради двете сладки "дяволчета" от подписа ми Laughing Искам като се качим на вилата да почивам , а не да ги следя дали ще паднат. За тях и метър височина си е опасно. Можем да наредим пак предишните камъни, но това значи да го правим всяка година...

# 3
  • Мнения: 3 770
Дворът на цялата ни вила се крепи на 6 метрова подпорна стена.Вътре е разделен на 5-6 тераси.За съжаление нямам хубави снимки , а само от една тясна пътечки.От другата страна на къщата терасите са по широки и отпред вече преминават по цялата ширина на двора.Правени са от бетон , все едно лееш цокъл за ажурна ограда.После налепен камък.Всъщност има много възможности за декорация на бетона - въпрос на вкус.

# 4
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
двора ти е мечта   bouquet
и сигурно е граден с години.
за съжаление аз се прибирам само за 3 месеца и ми трябва бързо и лесно решение.

# 5
  • Мнения: 4 394
Първо се обърнахме към проектантска ф-ма да сметне земния натиск и какво желязо  да сложим прибл 800-1000 лв проекти+изчисления
После наехме строителна ф-ма да го изкопае и да оформи слкона около 400 на ден за багер +60 лв надница на 5 човека за седмица бяха готови.Правят нещо като плетеница от желязото и коват едни платна /бяха си техни платната ,а бетона и желязото купихме ние/ от двете страни....получава се нещо като трапец с широкото в основата на стената.После докараха два бетоновоза с готов бетон и след няколко дни си прибраха платната.Стената е висока 4.5 м и е дълга повече от 15 м,а в основата си е дебела почти метър нагоре изтънява до 30 см в най-горната точка. Има много желязо вътре което я прави вечна ,но и много скъпа.За съжаление нямаме избор и за всяка следваща ще събираме пари по няколко години.До облицовка може и да не стигнем скоро, но всичко опира и до доходи...За хора с повече средства това едва ли ще се проточи така във времето.

Последна редакция: сб, 07 фев 2009, 20:50 от mamamari

# 6
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
http://www.hutchscapes.co.uk/images/folio/timber/timber_GdnAfter.JPG

http://z.hubpages.com/u/20576_f520.jpg

http://www.evergreen-landscapes.org/projects/project07.htm

http://lynchgardendesign.com/slopes/slides/Terracing.jpg

тези идеи са май най-подходящи за моя случай. Наклона на двора не е голям и 600кв.м. са разделени на 3 тераси сега .Не е толкова стръмно за да мисля за срутване, а и по-късно можем да добавим  и бетона или тухли Wink Има и  дървета и няма как да вкарам багер.

# 7
  • Мнения: 3 770
mariabutti , не е граден с години.Точно за 3 месеца , но заедно с основен ремонт на вилата , който отне основното време.По цял ден бях там с майсторите.За двора са отишли 2-3 седмици най-много и то с реденото на декорацията , която обхваща и голямата подпорна стена.Самите тераски се правят много бързо.Повече време ще ти отнеме единствено кофражът.Не мога да преценя точно , но щом за етаж на къща е седмица , на вас 2-3 дена ще са достатъчни.След това наливате бетона и чакате.
Това , което си показала е хубаво , но не знам с дърво колко време ще издържат тези прегради ?!
  Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 4 394
Много е права * *•● Диди ●•* * ,защото само ще си хвърлите парите за дървото ,а това уверявам те никак не е евтино.ЗА няколко години ще изгние,за щото нашия климат си е с доста валежи а и като поливаш градинките....пак вода а тя е враг номер 1 на подпорите.Поучи се от мен евтината суха зидария изкара ден до пладне и не ми реши проблема а бая пари дадохме за камъка.....за хамалогията да не казвам.
По трудния начин стигнахме до извода ,че или го правим ама както трябва или не ,да не казвам че ни излезе още по-скъпо в опитите да икономисаме  в началото.
Има още един момент за нас това е единствено жилище и преценихме че ще е като картинка....един ден.Да ти кажа право усилията в тази посока сплотяват семейството и приятелите около нас.Ако всичко беше направено какво щяхме да правим  newsm78.Със сигурност мъж ми нямаше да блесне така с разнородните си умения,а и нямаше да е оценил пълната ми подкрепа.Няма да обяснявам колко сме щастливи от всеки малък напредък,с какъв ентусиазум обмисляме следващата стъпка.....това ако не го изживееш ти самия няма как да го разбереш и си заслужава.

# 9
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Напълно съм съгласна с вас. "Мерака" ми е голям, но строим къща в Емирствата. Самата вила, за която ви питам също има нужда от малък ремонт и малко множко ни идва финансово. Хич не обичам евтините трици, но и не мога да наливам здрав бетон точно тая година Confused. Ох, ще видим. до май месец има още време. Благодаря за отговорите.
мамамари, имаш ли снимки на двора ви ? Ако не те притеснява, да видя за какво става въпрос.

# 10
  • Мнения: 4 394
Отдавна чакам някой да се прежали и стъпка по стъпка да ми обясни за тези снимки как става,обаче няма ентусиасти а аз съм отчайващо неспособна  ooooh! Embarassed
Продължавам да си чакам  Crazy
Двора ми е много стръмен .Единия му край е с 15-17 м по вертикала по ниско от другия и за да е още по гадно някъде в горния край извира вода,която разваля всякакви опити за икономии Confused,защото тече през цялото място.
За съжаление не мога да се похваля скоро със завършен и оформен двор ,но имам снимки  на изграждането на въпросната железобетонна стена.Ще има още две такива ,но като съберем парите  Grinning.
По проект накрая ще са няколко големи тераси по 100-300 квадрата всяка свързани със стълби и всяка 3-5 м над другата.
Дай боже да стигнем до там ще вземем фирма да проектира и оформи градината/облицовки,парапети,беседки,разстения,водата.../но за сега това е в далечното бъдеще .
Единствено тази пролет ще направим детски кът/люлка,пързалка,пясъчник...но правени мъж ми е много сръчен/ във вече оформената като ливада първа тераса ,че тя малката ще порасне докато приключим с целия двор Laughing.
Горе долу го описах Grinning

# 11
  • Мнения: 2 343
Майка ми и баща ми имат малко местенце. Ще следя темата.

# 12
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Проблеми за снимките да ги пуснеш тук или..? Ще помагам , не че съм голямо про.
Вижте какво намерих за терасиране. Но май е за леки наклони. 9 броя за кв.м. = 20 лв и никъде не намерх как се слагат.
http://www.gildia-stroi.com/big_pic/G014.htm#

друго решение за мен като сложа баластрата е и покритие против плевели отдолу. Така поне няма да мисля за плевене.  Wink

# 13
  • Мнения: 3 770
mariabutti , много са красиви и идейни ! Но имайки предвид размерите им , мисля че са по-скоро за оформяне на бордюр , а не на тераси.Предполагам , че се слагат директно на земята , ако наистина са предназначени за бордюри.

# 14
  • Мнения: 4 394
А ТУКА ще възразя.Наистина става за не висока тераска ...примерно под метър ,но да се овладее хълм като моя с това си е жив авантюризъм.
Виждала съм нещо подобно и с един друг модел пак бетонови модули ,но пак за ниски стенички.


П.П. Остава нерешен въпроса за влечугите при този тип решения!

Последна редакция: пн, 09 фев 2009, 19:08 от mamamari

Общи условия

Активация на акаунт