Уволнение след изтичане на майчинство

  • 1 748
  • 6
  •   1
Отговори
След изтичане на платеното ми майчинство, използвах и полагащия ми се платен отпуск.
Трябваше да се явя на работа на 5 февруари. След като се явих на работа ми съобщиха,
че ме съкращават. Имат ли право, след като детето ми няма 3годинки?
Казаха че тази защита е отпаднала?

Последна редакция: пт, 06 фев 2009, 15:14 от Si_mona

# 1
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 358
Имаш закрила при уволнение, която се състои в това, че трябва да получат разрешение от Инспекция по труда за твоето съкращаване.

# 2
  • София
  • Мнения: 8 932
След изтичане на платеното ми майчинство, използвах и полагащия ми се платен отпуск.
Трябваше да се явя на работа на 5 февруари. След като се явих на работа ми съобщиха,
че ме съкращават. Имат ли право, след като детето ми няма 3годинки?
Казаха че тази защита е отпаднала?
Хич не е отпаднала.

# 3
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Имаш такава защита,но Инспекцията по труда,ако разреши могат да ти прекратят трудовото правоотношение. Най добре отиди там и се консултирай. на мен ми казаха,че на това хич на тази защита изобщо не може да се разчита.

# 4
  • Мнения: 176
Si mona,нямат право да те съкратят с дете под 3 години!

# 5
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
"Чл. 333. В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст"

Но ако не я съкратят,а  Прекратят  трудовия договор по инициатива на работодателя срещу уговорено обезщетение
 
Чл. 331. (Нов - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) (1) Работодателят може да предложи по своя инициатива на работника или служителя прекратяване на трудовия договор срещу обезщетение. Ако работникът или служителят не се произнесе писмено по предложението в 7-дневен срок, се смята, че то не е прието.
(2) Ако работникът или служителят приеме предложението по ал. 1, работодателят му дължи обезщетение в размер на не по-малко от четирикратния размер на последното получено месечно брутно трудово възнаграждение, освен ако страните са уговорили по-голям размер на обезщетението
За това не видях да има защита.

# 6
  • София
  • Мнения: 8 932
Доколкото аз разбрах от поста на авторката не и предлагат обещетение, а и излизат с номера, че подобна защита е отпаднала, а тя не е. Да се обърне към инспекцията.

Общи условия

Активация на акаунт