Такса при нотариус за издаване на нотариален акт

  • 28 602
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 448
Съжалявам,ако дублирам тема  Embarassed,но не намерих отговора в библиотеката,която сте създали,иначе е страхотна,поздравления!  bouquet
Имам следния въпрос-в процес сме на издаване на нотариални актове за апартаментите в кооперацията,която построихме сами,т.е. без фирма ,с останалите съокоператори преди 10-тина години.Ние се преместихме тази година,а някои още не са,но решихме,че е време да си изкараме нотариални актове.Нямаме актове 15 и 16 и други подобни.В момента изготвяме документите,поискани ни от нотариус-вписване в кадастър,данъчна оценка и т.н.Въпросът ми е -при положение,че данъчната оценка на имота е около 30 000  лева,каква ще бъде таксата при нотариуса-тя някакъв процент ли е от тази сума,или си е такса,която всеки нотариус си определя за услугата?

# 1
  • Мнения: 24
Доколкото знам, трябва върху тази сума да си изчислиш по 3%, това което ти се получи влизат всички такси.Нотариуса взима 0,5%, ако само тази такса те интересува.

# 2
  • София
  • Мнения: 6 011
Нотариалните такси са законово определени, не си ги решава всеки индивидуално.
Ето ти един Нотариален калкулатор само се въвежда сумата, която ще впишете в нотариалния акт и си изчислява всичко автоматично.

# 3
  • Мнения: 455
Във вашия случай стева въпрос за констативен нотариален акт за който се заплаща само нотариална такса плюс такса за вписване на акта в агенция по вписванията.
Много по-малко е от цитираните по-горе 3% и от дадената таблица за изчисление на нотариални такси може да се види какъв е размера на тази такса, като отделно на него се начислява 20% ДДС. Таксата за вписване на нотариалния акт е 0,1% върху материалния интерес или при цена 30 000лв. таксата е 30 лв.

# 4
  • Мнения: 2 927
Освен тази такса, ще трябва да заплатите и такса за изготвяне на акта. Това може да е нотариуса или адвокат, но хонорара за изготвянето е отделен от нотариалната такса.

Общи условия

Активация на акаунт