Отговори
  • Мнения: 1 298
Един приятел от чужбина веднъж ме попита: българите още ли не си правите къщите красиви? Имаше предвид комунистическото минало, което уеднаквяваше и изкореняваше намеците за собствен стил, както и откъснатостта на страната ни от западните естетичести и lifestyle тенденции. Аз съм пътувала доста в Европа, и и извън, и при тези пътувания съм проумяла корена на такива коментари...
След като вече сме свободно общество, с достъп до всичко (макар и не с пари за всичко), споделете с какви вещи се глезите, които за вас изразяват стил, лукс и комфорт? Обикновено не става дума за нещо разорително, а за сравнително дребни неща, които обаче показват голяма разлика в отношението към живота и към себе си.
Няколко примера от мен:
- скъпото и изящно спално бельо в противовес на обикновеното хасе - коприна, естествен сатен, бамбукови влакна;
- изисканите картини и пластики, специално подбрани от дизайнер (или от вас в ролята на дизайнер) за дома ви, в противовес на бабините гоблени (да не скочи някой за гоблените, ама на мен просто не ми се виждат адекватна украса за съвременен дом), подарените безвкусни и евтини картини, масовите сувенирни пластики
- пухкавите, свежи и нови луксозни хавлиени кърпи, в противовес на ползваните с години, излинели, почти "потомствени" такива (мой познат сподели, че получава от родителите си в Ню Йорк старите им кърпи, като позагубят мекотата и пухкавостта си - видях тези кърпи - те са като кърпи, излязли току що от магазина... За какви стандарти на комфорта говорим Simple Smile );
- изчистената от ненужните боклуци къща в противовес на къщата, в която никой нищо никога не е изхвърлял, и е като склад...
- наемането на жена/мъж за чистене от време на време, в противовес на това адвокатки, счетоводителки, дизайнерки на дрехи, ангажирани многодетни майки, и който друг се сетите, да търкат и мият като луди по цял уикенд...
- редовно посещение на качествени скъпи концерти, опери и постановки, на мястото на безконечното търкане от предходната точка Simple Smile
- красиво и изискано рамкирани семейни снимки или на любимите хора, в противовес на нацъканите с кабърче по стената на кухнята снимки и принтирани снимки на същите ...

Тайната ми мисъл с тази тема е да получа хубави идеи за неща, които правят живота красив Simple Smile Пък и според фън шуй красотата около нас ни прави по-успешни, по-хармонични и по-здрави все пак Simple Smile

# 1
  • Мнения: 2 229
Изброените неща хич не ми се струват "дребни". Rolling Eyes
И темата май е за Дом и семейство. Peace

# 2
  • Мнения: 589
Не се глезя с наистина луксозни вещи.То някак си не върви мебелите ти да са стари и евтини,да речем,пък да ги кичиш със скъпи пластики(съвсем примерно го казвам). Придържам се към средният клас стоки,отнася се за спално бельо,кърпи,дрехи,козметика,сервизи за хранене...Ако купя нещо НАИСТИНА луксозно,то ще е луксозно издание на книга или албум репродукции.

# 3
  • Мнения: 1 298
Juiciness, права си за Дом и семейство, ама аз понеже не чета там, не се сетих за него.   bouquet Не знам как се мести. Ако модераторът иска, да я премести там. Колкото до това дали са дребни, съгласна съм с теб, но имах предвид, че не става дума за яхти, спортни коли, хасиенди с конюшня и от сорта Simple Smile А за неща, които, макар и не наведнъж, човек може да си позволи, и които ще му разхубавят ежедневието. То сега в България има какви ли не стандарти на живот, така че е трудно да се обобщава  Embarassed . Притеснявах си се малко, че тази тема може да породи някаква полемика в смисъл: "какво намеквате? та аз си живея така стилно и красиво от край време!" или "всичко е въпрос на пари - безсмислено е в нашите условия да се дискутират катива теми". Но реших да пробвам - коментарите по темата, позитивни или не, със сигурност са интересни..

# 4
  • Мнения: 46
Колко хубава тема newsm10 Наистина  я премести в Дом и Семейство и по-точно в Нашият дом.Сигурна съм,че ще получиш много интересни отговори,на въпросите,които си задаваш.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 161
Поздрави за интересната тема   bouquet
Сега немога да се сетя за нещо определено , но пък "лукс" е доста разтегливо понятие:
За някои може  определени  неща да са ежедневие за други - събитие

# 6
  • Мнения: 1 558
Ами, като почти средностатистическо новоизлюпено семейство се глезим с луксозни неща рядко.
Имаме пластики с  висока цена, но те са ни подарък от чичото на мъжа ми, който е скулптор и художник.

Всъщност наистина луксът е много разтегливо понятие. Защото 5 чифта от обувките на мъжа ми (среден клас са) са колкото годишната пенсия на баба ми, а за някой е само 1 чифт.
Достъпният лукс за нас са парфюмите, с тях не правим компромиси.

# 7
  • София
  • Мнения: 160
Много красиво звучи заглавието - поздравления и от мен!  Simple Smile
Разхубавявам си живота с диаманти, парфюм Шанел /никога не му изневерявам! Naughty/, голямо легло с матрак мемори форм и електрическа подматрачна рамка - вдига се с дистанционно и става като фотьойл, хубави обувки /обикновено купувам италиански с естествена кожа отвътре и отвън/, обичам на вечеря да похапвам черен хайвер от белуга, обичам да пия мнооого старо малцово уиски или коняк ...мммм и с пура в ръка /нищо че е не много типично за жена/, обичам да пътувам извън България,  слушам любимия си джаз/по възможност оригинални дискове а не МР3/... и разни други нещица
Лукса наистина за всеки е различен, но  в България по мое мнение има вече доста хора с истински луксозен, комфортен и стилен начин на живот.

# 8
  • Мнения: 940
Обичам хубавите мебели, картините, малките детайли навсчкъде в дома ми.
За мен лично--обичам гурме кухнята и се глезя с нея. Това ми доставя най-голямо удоволствие. Когато ми омръзне, отивам на СПА, купувам си парфюм. Не залагам на скъпи дрехи и обувки, залагам на количеството.

# 9
  • France
  • Мнения: 726
За мен, лукса ще се осъществи, когато имам къща от дърво, камък и стъкло, с поне 10дка двор.
На този етап, според разбиранията ми, живея мизерно.

# 10
  • Мнения: 359
Ако правилно съм разбрала, темата не е за къщи и яхти, а за ежедневни неща, които си позволяваме (понякога) въпреки средностатистическия бюджет.

Та имам едно наблюдение. Отношението към лукса се възпитава. Ако майката и бабата е ходила редовно на фризьор и козметик, ако си е носила новите дрехи и въпреки соц. мисленето не е живяла в прекалена икономия и криво разбрана спестовност, то и дъщерята си позволява без особени угризения "да се поглези". И не мисля, че става въпрос толкова за средства, колкото за възпитание. Моята майка, например, си е такава - пази си новите чаршафи (за какво не е ясно) и постиля едни и същи докато не се скъсат окончателно (и закърпят, и пак скъсат!). Купува, примерно нови чашки и си ги прибира в шкафа за нови. Скъпа козметика и дрехи?! Забрави! А не е толкова да няма пари. Просто счита лукса за излишен. Колко усилия ми костваше (и продължава да ми коства) откъсването от този модел, ако знаете! Финансовото ми положение е доста добро, но продължавам да не мога да преодолея себе си и, например, да ходя на маникюр всяка седмица.

# 11
  • Мнения: 846
За мен, лукса ще се осъществи, когато имам къща от дърво, камък и стъкло, с поне 10дка двор.
На този етап, според разбиранията ми, живея мизерно.

 Joy Уцели просто десятката.

Тук се опира и до пари и до стил, с който се движим през живота. Познавам хора, с много пари, които единственото им удоволствие е да пътуват от там нататък как изглеждат, как се обличат и т.н няма значение.

Аз досега май най-много съм инвестирала в дрехи. Обичам да купувам скъпи свещи, да пътувам от време на време. Харесвам изкуството и бих дала пари за картина, която харесвам много. Не обичам вече да купувам евтини неща, защото са некачествени, но в същото време имам много неща, които са евтини, а изглеждат много скъпи и качествени. Парфюм, мога да имам само един, но ще е скъп. Не пропускам козметик.

За лукса трябват пари, за естетичният начин на живот трябва стил .  Wink



Последна редакция: пн, 09 фев 2009, 15:03 от jalana

# 12
  • Мнения: 3 367
И не мисля, че става въпрос толкова за средства, колкото за възпитание. .......
Финансовото ми положение е доста добро, но продължавам да не мога да преодолея себе си и, например, да ходя на маникюр всяка седмица.
Това важи и за мен в пълна сила.

# 13
  • Мнения: 22 430
Когато определен процент от хората в БГ се чудят как да изкарат месеца и да си гледат децата - за какъв лукс говорим?

Всеки може да седне да напише как пие шампанско всяка вечер, спи на копринени чаршафи и ходи всеки ден на спа процедури - дали ще е истина за всеки?
Лукса е хубаво нещо - когато човек може да си го позволи.

# 14
  • Мнения: 1 298
Ако правилно съм разбрала, темата не е за къщи и яхти, а за ежедневни неща, които си позволяваме (понякога) въпреки средностатистическия бюджет.

Та имам едно наблюдение. Отношението към лукса се възпитава. Ако майката и бабата е ходила редовно на фризьор и козметик, ако си е носила новите дрехи и въпреки соц. мисленето не е живяла в прекалена икономия и криво разбрана спестовност, то и дъщерята си позволява без особени угризения "да се поглези". И не мисля, че става въпрос толкова за средства, колкото за възпитание. Моята майка, например, си е такава - пази си новите чаршафи (за какво не е ясно) и постиля едни и същи докато не се скъсат окончателно (и закърпят, и пак скъсат!). Купува, примерно нови чашки и си ги прибира в шкафа за нови. Скъпа козметика и дрехи?! Забрави! А не е толкова да няма пари. Просто счита лукса за излишен. Колко усилия ми костваше (и продължава да ми коства) откъсването от този модел, ако знаете! Финансовото ми положение е доста добро, но продължавам да не мога да преодолея себе си и, например, да ходя на маникюр всяка седмица.

С две ръце съм за - и при мен е така - семейното възпитание ме блокира МНОГО! Опитвам се да прилагам философията яж, пий и си носи новите дрехи, напук на семейството ми, в което се е купувало най-евтиното и се е носело до откат...

Общи условия

Активация на акаунт