Суче кратко време - запушени канали...

  • 1 436
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 214
Здравейте!
Стеф е на 3 месеца и почти 2 седмици, само на кърма е, нямаме часове на хранене, кърмя от двете гърди на 1 хранене. До малко преди да направи 3 месеца едно кърмене траеше поне 30 до 50 минути, изведнъж той започна да суче по 5 минути от гърда! Да, пораснал е, чудех се дали въобще стига до задно мляко... но ако не сменя гърдата на петата минута рев и чудо, и така по няколко пъти от едната на другата, докато съвсем се ядоса. Явно се наяжда - или поне се надявам! - защото не съм забелязала някаква особена промяна в поведението му. Хапе си ръцете, но като че ли в момента това му е основното забавление Simple Smile Спокоен е.
Проблемът - не знам дали от това непрестанно прехвърляне от гърда на гърда, дали от това, че нощес спах по корем, но имам запушени канали на едната гърда. Нямам температура, но ме боли, дори като си повдигна ръката - подутото е откъм предмишницата. Той яде на 2 часа, максимум 2 и половина, някой път и на по-малко от 2 часа, нощем прави паузи от по 3-4-5 часа, но до скоро правеше и по-големи, а аз не съм се подувала! Изключвам препълване от некърмене... Тази нощ обаче усетих, че след кърмене си остана твърда едната половина, до момента не ми минава - правя леки масажи, киснах се с гореща вода...
Какво друго да правя? И до кога ако не ми мине да чакам, преди да се обадя на лекар - хомеопат имам предвид?
Днес имам намерение да го кърмя по-често, но да не стане пък така, че да увелича кърмата и съвсем да се запуша? Да пия ли течности или не? Аз всеки ден пия лактогонен чай, днес смятам да пропусна.
Той откакто суче така кратко се задържа малко по-дълго на втората гърда, особено ако му се спи. Затова опитвам да предлагам като втора подутата страна, но ме боли като слиза млякото... правилно ли е или да предлагам само нея първа?
И въобще някакви други идеи преди да стана съвсем зле?

# 1
  • София
  • Мнения: 2 249
Здравей:)
Първо за смяната на гърдите и задното мляко, щом ги сменяш по няколко пъти не би трябвало да се притесняваш, че няма да стигне до него:).
За запушването - едва ли е от честата смяна, по скоро от някоя поза, но се случват такива работи. Добра стратегия си избрала - кърми често (не се притеснявай, че може да се задълбочи проблемът понеже реално докато не освободиш каналчето, мястото не може да се стимулира), избирай така гърдата, че да суче най-ефективно и дълго на нея + това, което правиш със затоплянето и масажа, може и със зелево листо да пробваш. Понякога  разнасянето изисква повече време (дори с температура може да се изчака 24-48ч, в зависимост от състоянието), така че просто продължавай така. Виж, ако усетиш влошаване, тогава може да се предприемат и други мерки и да се обадиш на хомеопата си.
Дано се справиш бързо Simple Smile.

# 2
  • Мнения: 543
И аз към третия месец се бях уредила със запушено каналче и бучка. Правих горещи компреси точно преди кърмене - слагах си едно легенче с много гореща вода, топях една кърпа и я лепвах след това на гърдата, като изстине - пак в легена и така десетина минути. Винаги предлагах първо "запушената" гърда. Червенината мина за 4-5 дни, а бучката изчезна след десетина дни.

# 3
  • Мнения: 214
За сега подобрение няма...
Зелевите листа ги пропуснах, пратих таткото снощи за зелка, върна се с пълна торба от магазина... и без зелка!
От снощи съм на две хомеопатични - едното за отпушване на каналите, другото за болката. Има облекчение, но то е по-скоро от това, че не съм се масажирала цяла нощ. Мисля, че масажът влошава картинката!
Притеснява ме това, че се появи бяло петно на зърното, снощи беше белезникаво, а сега е млечно бяло! Това инфекция ли е? И към какъв лекар да се обърна... Вчера хомеопатката ме пита, дали беб има бяло в устата - съмняваше се за гъбички - но той няма, май, а сега аз имам на зърното Sad

# 4
  • Мнения: 214
Пропуснах да кажа, че кърменето е много болезнено!!!

# 5
  • София
  • Мнения: 2 249
eli_max, това най-вероятно е nipple blister и сигурно изглежда така:

Просто каналчето е запушено в самия му край, тъй като самия отвор е "затворен". Оправя се сравнително лесно - накисваш го в топла вода със сол, натриваш с чиста кърпа (идеята е да се разкара "срастването") и даваш да суче. Ако и така не стане, след накисване, пробваш със СТЕРИЛНА игла леко да пробиеш кожата, като не задълбаваш навътре, а движенията са почти хоризонтални на нивото на зърното. И пак даваш да суче.

# 6
  • Мнения: 214
Ива, точно така изглежда!
поне отпада притеснението за инфекция...
ще опитам това, което казваш, но ме притеснява ако се отпуши докато суче, това което ще изтече от запушения канал да не е застояло?

# 7
  • София
  • Мнения: 2 249
Не, няма проблем.

# 8
  • Мнения: 214
Готово Simple Smile Със солена вода и кърмене от втория опит стана отпушването! Благодаря за съветите! Simple Smile
Обаче бялата кожа си стои отгоре, нещо да я правя ли - за дезинфекция поне? И надявам се няма да се запуши на входа отново ако не я отстраня насила? Все още е леко болезнено кърменето - както първите дни при разранени зърна, но предполагам ще мине за ден-два.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 249
Супер Grinning
Да, трябва да следиш да не запуши отново. Може с чиста кърпа  леко да потриваш зърното преди няколко поредни кърмения.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 056
Малко късничко, но все пак ще спомена, че в деня на запушването може да се вземе ударна доза Лецитин (з-4 хапченца) и после за няколко дена да се намали броя им.

# 11
  • Мнения: 214
Благодаря ви, момичета! Simple Smile
 Hug
Тази нощ се събуди по стария си режим, бях се видяла в чудо последните 10-ина дни - сигурно не му е пускало достатъчно от запушената гърда... Ще внимавам повече и няма да го оставям на 5-тата минута да се отказва Simple Smile
Лецитин се дава за отпушване на канали, нали? Хомеопатката вчера ми изписа гранули за същото, може би и те помогнаха, знам ли. Важното е, че всичко е наред Simple Smile
Поздрави от нас!!!

Общи условия

Активация на акаунт