майки студентки

  • 67 665
  • 745
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Искам да попитам какво стана с майките студентки редовно обучение ?Скоро ще съм една от тях и искам да знам ще имат някаква подкрепа от страна на университета за тези майки.И приело ли се е да им бъде плащано по 150 лв на месец първата година

# 1
  • Мнения: 235
Здравей, копирам, каквото бях писала в друга тема, дано да съм от помощ:  Hug

"Значи университета не прави нищо за болничните, даже на тези, които не работят, не им трябва болничен. Звъняхме в НОИ и от там ни обясниха, че ако имаш една година стаж (по принцип една година, не е задължително да е и в момента), тогава можете да започнете по трудов договор и в последния ден, преди да излезете в майчинство и ще взимате 90% от заплатата.
Ако не, ако сте само студенти и не работите (после звъняхме в социалното) не ви трябва болничен, а удостоверение с датата на термина, издадено от ДжиПи-то или от АГ-то ви (за препоръчване от ДжиПи-то, защото то знае точно какъв формуляр се попълва). Този формуляр се носи в социалното, от където ти се изплаща (мисля, че след раждането чак, а може и преди това... не разбрах много) еднократна помощ в размер на 100-150 лв (забравих) и съответно те записват за детски, които са по 35 лв. всеки месец.
Така... до скоро било имало някакви протести на студенти, понеже на тях не им се полагало майчинство, и се било решило, че ще получаваме в продължение на 2 години майчинство в размер на минималната работна заплата, но още не било излязло постановление кой ще ги изплаща - университета или социалните. Но жената от социалното каза, че докато стане време да раждаме март, вече ще се знае от кой ще си ги търсим... А, да, забравих да кажа, че след като родим, трябва с акта за раждане да отидем в социалното...'

# 2
  • София
  • Мнения: 504
"Колежката" преди мен ти е обяснила някой неща. Аз само ще допълня. 45 дни преди термина взимаш въпросната бележка от лекарката, която ти води ЖК-то. На тази бележка пише кога ти е термина. След това си набавяш документи с твойте доходи 1 година назад(ако имаш такива-стипендии и други). Ако нямаш доходи взимаш бележка от университета, че не си получавала стипендии. Мъжът ти също трябва да си набави документи за доходите за последните 12 месеца. От Социални грижи трябва да вземеш един формулят и да го попълниш. Ако мъжът ти е сменял местоработата си трябва да представиш бележка,че не са му изплащани обезщетения. Мисля, че това са документите необходими за въпросните 150 лв. вместо болничен за 45 дни преди термина. Същите документи се попълват само формулярите от социалните са различни за получаване на детски(35 лв); така нареченото майчинство(100 лв на месец). Също така трябва и акта за раждане на детето. Сега трябва да гласуват редовните студентки да получат еднократно 2800 лв.(ако не се лъжа) вместо майчинство. По този начин редовните студентки ще се различават от ромите, който крадат и не работят, а взимат и помощи от държавата. Надявам се да съм ти била полезна. Успех.

# 3
  • Plovdiv
  • Мнения: 86
Извинета ме само иска да сподяля какво се случва с мен. Аз също съм бъдеща майка, студентка (редовно), но тъй като с съпуга ми доходите не ни стигаха реших да си потърся работа. И шефа ми когато ме нае на работа каза, че тъй като съм студентка още ще ме осигурява на 4 часа. Тогава не мислях за положението в което съм в момента, само да ме назначат на работа. И в един момент какво се получава, дори незнам какво майчинство ще взема. Много е смешно това което се
случва в държавта ни, вместо да насъчават раждаемоста...................И най-вече трябва със закон да се задължат всички фирми да внасят реални осигуровки на работниците...............Просто нямам думи.................

# 4
  • Мнения: 94
тези 2800 кога се изплащат.трябва ли след райдането да продължим редовно обучение ,може ли да е задочно.И въобще не ми е ясно  нищо.

# 5
  • Мнения: 77
аз не мога да разбера ако си работя и съм студентка редовно, имам ли право освен на майчинството, и на тези 2800? това ми е случая, ако може някой да отговори, ще съм благодарна!

с.

# 6
  • Мнения: 181
Здравейте.
АЗ също съм пуснала такава тема, но ще пища и тук. След търсене в нета попаднах на следната информация.
http://news.vestnik24.com/newsbg/news_695572.html
Което значи, че ако изобщо влезе такъв закон това ще е от април най-рано. Поне аз така го разбирам от тук написаното.
Аз съм последна година и ще ме е яд, ако не мога да се възползвам и аз от тази привилегия. Още повече, че детенцето ми вече е на година и половина. В такъв случай за мен нищо няма да се полага, така ли? Нещо не го разбирам това и пак все нещо има недообмислено от тези депутати.
Но нямам избор ...

# 7
  • Мнения: 7
от всичко написано рабрах че този закон за 2800 лв все още не е приет а някои може ли да ми каже каде мога да прочета повече за него ?Единственното което намерих за майки студентки редовно обучение е:

Чл. 8в. (Нов - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) На майките студентки редовно обучение, които нямат право на обезщетение по Кодекса за социално осигуряване, се изплаща месечна помощ в размер, определен със Закона за държавния бюджет на Република България за 2009 г.

И ако сам разбрала правилно щом  вземам майчинство дори и да го приемат закона за 2800 лв аз немога да се възползвам

# 8
  • Мнения: 4 181
Момичета, закона е приет, но в момента му правят изменение и ще се изплащат помощите наведнъж, накуп.
Парите са по 240 лв на месец за студентки редовно обучение. Допълнително ще бъде разписан реда с Правилника за прилагане на закона.
Парите ще се изплащат със задна дата от 1,1,2009г.

В момента в който има информация кога ще започне изплащането и при какви условия ще ви пиша тук  Peace

# 9
  • Мнения: 4 181
аз не мога да разбера ако си работя и съм студентка редовно, имам ли право освен на майчинството, и на тези 2800? това ми е случая, ако може някой да отговори, ще съм благодарна!

с.
Извинявай за въпроса, но как така си студентка редовно и работиш?

# 10
  • Мнения: 77
веднага ти отговарям: трудно. и не защото имам друг избор ако искам да уча.

с.

# 11
  • Мнения: 4 181
веднага ти отговарям: трудно. и не защото имам друг избор ако искам да уча.

с.
Имам предвид няма ли някаква законова пречка да го правиш, а не защо го правиш, това е ясно   bouquet
Питам , защото основния мотив да се прокара такава помощ беше, че студентките редовно цитирам "нямат право да работят"

# 12
  • Мнения: 77
не, няма такова нещо. ако има, значи съм в нелегалност от няколко години насам. в работата има бая студенти на ТД, една част от които редовно. даже редовните студенти имат право на 5 дни ученически отпуск, а задочните на 25 (!!!). това по логиката, че "щом си редовни и си тук, значи си си преценил"... Rolling Eyes. даже мениджърът ЧР е студентка редовно, а ако имаше някаква законова пречка, тя е човекът, който би трябвало да знае за това. всъщност, за пръв път от теб чувам за подобен казус и съм изненадана...

с.

# 13
  • Мнения: 267
Момичета днес слушах по новините,че законът е приет за тези помощи еднократно в размер на 2400 лв http://www.dnes.bg/article.php?id=66663  и уж нямало значение дали майката е осигурено лице или не.Ако е истина е чудесно значи майките,които работят и са редовно студенти имат право на тази помощ,някой да знае повече инфо,аз трябва да раждам март да се дипломирам тази година октомври,дали имам право като съм последна година  newsm78

# 14
  • Мнения: 106
Добре, а ще важи ли за настоящи майки - или само тепърва ставащите майчета ще намажат. И кой ще ги изплаща тези парички точно. Моето детенце е на 11 месеца, та аджеба ще се облагодетелствам ли с някой лев, или ? Вероятно докато се изяснят нещата ние вече ще сме преминали годинката Sad

Общи условия

Активация на акаунт