Картофено пюре. Защо?

  • 16 735
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 163
Има ли някой идея защо картофите, като се пасират стават на лепкаво тесто? Дали е заради съдържанието на нишесте в тях? И има ли начин ефектът да се избегне (чрез добавка или употреба на определен вид картофи)?

# 1
  • Мнения: 7 821
Да, заради нишестето става така. За да избегна ефекта не пасирам картофите с пасатор, а ги мачкам на ръка с преса, после добавям мляко, масло, сол, индийско орехче и разбивам с миксер. С миксера вкарваш въздух и пюрето става пухкаво и много вкусно, колкото по-дълго миксираш Grinning , толкова по-хубаво става. Вкъщи страшно го харесваме Grinning .
Предполагам знаеш, че пюре става само от стари картофи, не от пресни  Grinning .

# 2
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
АЗ също не правя картофено пюре с пасатор, а със специална преса За пюре. След това прибавям масло, мляко и подправки

# 3
  • Мнения: 1 533
Цитат на: Abadjieva
Има ли някой идея защо картофите, като се пасират стават на лепкаво тесто? Дали е заради съдържанието на нишесте в тях? И има ли начин ефектът да се избегне (чрез добавка или употреба на определен вид картофи)?


Иван Звездев каза веднъж, че точно за да не става лепкаво, се мачка с преса или вилица.

# 4
  • София
  • Мнения: 15 215
Точно така е-с пасатора става лепкаво, но с преса-не.

# 5
  • Мнения: 5 500
Аз пък варя картофите до разваряване, предварително нарязани на дребно, прибавям масло, слагам капака и силно раздрусвам тенджерата нагоре-надолу и наляво-надясно.
Получава се страхотно нелепкащо, уханно картофено пюре.
Яде се докато е топло Wink  Sign Exclamation

# 6
  • Мнения: 4 068
Не слагаш ли прясно мляко и масло?
Аз слагам задължително и мачкам с едно такова нещо кръгло с дупки/извинете за глупавото обяснение,ама не знам как се казва/дети го има във всеки комплект черпаци и тем подобни.

п.п.Ако някой знае как се казва тая чудесиу моля да ми каже,че да не се излагам повече.Мерси.

# 7
  • Мнения: 1 497
Ренци мисля, че се казва картофомачкачка;)

# 8
  • Мнения: 8 163
Благодаря на всички! Аз помня, че майка ми имаше една такава преса като бях малка. Май ще трябва и аз да си купя.

А това
Цитат на: Теодора
Ренци мисля, че се казва картофомачкачка;)

направо ми напълни душата!  Laughing  Laughing  Laughing

# 9
  • Мнения: 3 634
Аз нашите ги "мачкам" с миксер, добавям масло, мляко и сол и стават чудесни.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 884
Цитат на: Abadjieva
Благодаря на всички! Аз помня, че майка ми имаше една такава преса като бях малка. Май ще трябва и аз да си купя.

А това
Цитат на: Теодора
Ренци мисля, че се казва картофомачкачка;)

направо ми напълни душата!  :lol:  :lol:  :lol:


Продавт обикновенна преса за картофи (не картофомачкачка) във Фантастико (Младост) и по домашните потреби. Струва между 6 и 15 лева.

# 11
  • Мнения: 5 500
Цитат на: renci
Не слагаш ли прясно мляко и масло?
Аз слагам задължително и мачкам с едно такова нещо кръгло с дупки/извинете за глупавото обяснение,ама не знам как се казва/дети го има във всеки комплект черпаци и тем подобни.



Ми не, щото си имам принципи Wink  не слагам мляко, ама слагам масло, даже съм го написала Wink Sign Exclamation

# 12
  • Мнения: 4 176
Mliakoto triabva da e toplo. Taka stava nai-dobre

# 13
  • Мнения: 54
За да се предотврати лепкавостта, която се получава заради нишестето в картофите, нарязаните картофи се слагат в съд с гореща вода (70 С) за 30 минути, след това се изплакват и се слагат да се варят. Не си спомням научното обяснение на процесите, протичащи при кисненето на картофите, но крайният резултат е фантастичен. Сварените картофи обикновена мачка мъжа ми с гореспоменатата "картофомачкачка",   Grinning което вкарва въздух в сместта и се получава страхотно пухкаво пюренце (след като се добавят и останалите продукти, естествено)

# 14
  • Мнения: 1 517
Най-лесно, да ви кажа, става с полуфабрикатите...  Wink Нито мачкаш, става за няколко минути, пухкаво е, не можеш да се "изложиш" и да искаш... когато правя картофено пюре, винаги го правя с полуфабрикат.

Общи условия

Активация на акаунт