Кога проговориха вашите деца?

  • 6 392
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте,
Имам едно леко притеснение - малкия вече е на 3, а речника му е от 10- 15 думи и едно изречение от 3 думи; повтаря когато е на кеф. Кога ще започне с изреченията?? и имам ли основание да се притеснявам повече!!
Преди няколко месеца тръгна и на градина има оттогава лек напредък

# 1
  • Мнения: 8 999
Не се притеснявай, сега трупа материал детето и изведнъж ще се отприщи. Тогава пък ще ти се иска да му затвориш устата!
Дъщеря ми започна да говори свързано към 2.5 г., а синът ми беше малък гений - съставяше сложни изречения още на 1.5 г. Ама си имаше кака-учител.

# 2
  • София
  • Мнения: 6 999
Сега всички ще ти кажат как няма проблем и детето изведнъж ще се 'отприщи'...
Дъщеря ми до след 2-рия си РД и "мама" даже не казваше. После лек напредък, но въпреки това на 2 г. и половина я заведох на логопед. Проговори малко след това.
На твое място бих завела детето на логопед, за да се убедя, че няма проблем.

# 3
  • София
  • Мнения: 6 360
Сега всички ще ти кажат как няма проблем и детето изведнъж ще се 'отприщи'...
Дъщеря ми до след 2-рия си РД и "мама" даже не казваше. После лек напредък, но въпреки това на 2 г. и половина я заведох на логопед. Проговори малко след това.
На твое място бих завела детето на логопед, за да се убедя, че няма проблем.

подкрепям. много деца не говорят на 2 годинки, но на 3 години да има само 15-тина думи в речника е друго...
една консултация с логопед няма да навреди, а ще бъде много по-полезна от събирането на статистика из форума.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 371
Може и да не е нищо притеснително, но аз също бих се посъветвала със специалист. Виж този линк за примерно развитие.
http://www.speech-center.hit.bg/pub/stherapy.html

Честно казано, не знам как така пък половината деца са проговорили ей така изведнъж. Същото ми повтарят от месеци за моето, което говори доста малко, как ей сега щяла да почне изведнъж. Да, ама не. Научава по една-две нови и много неправилно изговорени думи на месец и това е. Все пак е още малка и не съм почнала да се притеснявам, но на три бих се консултирала с някого.

# 5
  • Мнения: 1 187
Моето не млъква откакто каза "мама" в опит да ми привлече вниманието към 10 м, но си е до дете. Наистина не пречи консултацията с логопед. Но има и деца, които проговарят "изведнъж".

# 6
  • Русе
  • Мнения: 658
Имам племенница, която е на 2 и половина, но говори много малко и неправилно. Водиха я на ушчн, защото си мислеха, че не чува, но се оказа, че не е вярно

# 7
  • Мнения: 2 310
Започна да прави хубави изречения след 2,5г.От както ходи на градина съвсем оправи говора.

# 8
  • Мнения: 4 509
Големият ми син наскоро стана на 3, говори много, казва всичко, прави дълги изречения, но изговаря думите неправилно, по бебешки, някои съкращава. Замислям се за логопед вече.  Confused Малкият ми е на 1.7, но още е само на 5-6 думички, една от които - многозначна: "мама" значи и мама, и дай, и няма и какво ли още не.  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 2 960
На около 10 -11 месеца започна да "бърбори" почти без да спира.Към годинката започнаха по хубаво да му се разбират отделните думички.На годинка и три месеца  казваше все повече неща...Рязко се промени говорното му умение към годинка и половина.Започна да свързва две три думи.Сега е на годинка и 10 месеца и казва почти всичко в доста правилни изречения.
Почти правилно казва и "р",в замисимост къде е в думата.
Чела съм ,че понякога някои деца/но около 2-те годинки/ първо "трупат мълчаливо" речников запас от много думи и наистина изведнъж започват да говорят повече неща.
За мен -3 годинки е възраст ,в която  детето би трябвало да говори спокойно и свободно.Аз бих потърсила мнение на специалист -за собствено спокойствие Peace

# 10
  • Мнения: 290
Големият ми син проговори на 1г и 6 месеца,а на 2 вече беше професор-сега се моля за 3 секунди да си затвори устата,ама не става.Малкият сега е на 1г и 8м и казва само 6-7 думи.
Моят съвет е да се посъветвате с логопед-за твое успокоение.

# 11
  • Мнения: 9 814
На около година и половина, започна да прави изречения с повече от 3-4 думи.

Големият ми син проговори на 1г и 6 месеца,а на 2 вече беше професор-сега се моля за 3 секунди да си затвори устата,ама не става............
И аз за това се моля, ама нямааа Laughing

# 12
  • Мнения: 4 555
Аз познавам дете, което проговори чак след третия си рожден ден и майка му много се притесняваше, но се оказа, че няма никакъв конктерен проблем. Просто явно е било по-стеснително и мълчаливо дете.

Ти опитваш ли се да говориш с детето, как се разбирате за ежедневни неща, като иска нещо да му се даде или да направи? Може би не трябва да се 'досещаш' за това, което иска, а да го стимулираш да си каже.

10-15 думи ми се струват много малко. Кога ги научи, увеличават ли се с времето?
Опитва ли се да комуникира?

Иначе моята дъщеря каза първата си смислена дума на 10 месеца, сега казва към 60 думи и има 2-3 фрази от по две думи.

# 13
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 678
Консултирай се с логопед. Това е моя съвет. Дъщеря ми проговори късно, 2.6 години. Преди това правих консултации с двама логопеди. Те ме насочиха към упражнения, начини и техники как да стимулирам говора на малката. Контактите с деца, разговорите с детето са много важни. Вики започна да съставя по-дълги изречения едвам като влезе в детската градина. Все още се удивлявам на деца на нейната възраст, които разговарят много спокойно, уверено, ясно. daninka е права, че децата трупат пасивен речник от думи и изведнъж ще започват да говорят. Така стана и при нас. Търпение и една консултация със специалист ще ви се отрази добре.

# 14
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 913
Големият ми син проговори на 3 години. Преди това казваше има-няма десетина думи.
Малкият е на 1 година и 5 месеца и освен "мама"  и нещо като "дядя", което интерпретираме ту като тати, ту като бати, нищо друго не казва.

Общи условия

Активация на акаунт