Знаете ли нещо за помощи при бременност!?

  • 4 967
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 158
Една позната ми спомена че е чула за някакви помощи при бременни, запозната ли е някоя от вас по този въпрос?

# 1
  • Мнения: 826
Прочети тези теми и разгледай форума Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=362470.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=349844.0

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Помощ за раждане-150 лв.Взима се при издаването на 45 дневния болничен.Трябва доходът на член на семейството да е равен или по-малък от 350 лв.

Помощ за първо дете-250лв.Не зависи от дохода.За да я получиш трябва да издадат акта за раждане .

За двете помощи повече инфо ще получиш в районната служба за социално подпомагане.

# 3
  • Мнения: 158
Едно голямо - благодаря! Бъдете живи и здрави!

# 4
  • София
  • Мнения: 932
Помощ за раждане-150 лв.Взима се при издаването на 45 дневния болничен.Трябва доходът на член на семейството да е равен или по-малък от 350 лв.

Помощ за първо дете-250лв.Не зависи от дохода.За да я получиш трябва да издадат акта за раждане .

За двете помощи повече инфо ще получиш в районната служба за социално подпомагане.
Само да вметна , че по мои спомени, "помощта за раждане" от 150 лв , не се дава на майки , които са на трудов договор и се осигуряват. Дава се само на тези , които нямат осигурителен стаж, преди да забременеят и през периода на бремемнност. Аз когато раждах , взех само помощ за първо дете, но бях на трудов договор и с осигуровки. Сестра ми когато забременя и роди , нямаше трудов договор и осигурвки , плащаше си здравните на ръка, и  й дадоха тези 150 лв.


# 5
  • Мнения: 158
Аз не съм осигурена, ако това има значение. Но да ти кажа и аз така подразбрах, че май е за неосигурени. Dendri е дала доста подробна информация за което искрено и благодаря, ще я прочета пак внимателно.

# 6
  • Мнения: 9 814
Точно така за неосигурени бременни е предназначена тази помощ.
Осигурените си вземат 90% от заплатата 45 дни преди раждането.

# 7
  • София
  • Мнения: 39 715
http://www.mlsp.government.bg/bg/public/deca.htm

Цитат
Еднократна помощ при бременност

Право на еднократна помощ при бременност имат:

·        Неосигурените жени;

·        Бременните жени, осигурени за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица, които не получават обезщетение за бременност и раждане, поради това, че нямат необходимия осигурителен стаж по чл.48а от Кодекса за социално осигуряване. Помощта се изплаща в размер, пропорционално на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл.48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.

КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ, ЗА ДА ПОЛУЧИТЕ ПОМОЩТА

Необходимо е да подадете молба-декларация по образец в дирекция “Социално подпомагане” по постоянния Ви адрес. Към нея се прилагат следните документи:

1.        удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 6 календарни месеца, предхождащи периода от 45 дни преди определения термин на раждане, за лицата, работещи по трудови или по служебни правоотоншения;

2.        удостоверение от осигурителя или от териториалното поделение на Националния осигурителен институт за лицата, за които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от териториалното поделение на Националния осигурителен институт;

3.        копие от болничния лист за временна неработоспособност поради бременност и раждане за срок от 45 дни, заверено от осигурителя или от териториалното поделение на Националния осигурителен институт, за лицата, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от териториалното поделение на Националния осигурителен институт;

4.        медицинско удостоверение за термина на раждане – за неосигурените жени.

При подаването на молба-декларацията се представят и лични карти на деклараторите за справка.

http://www.bgstuff.net/content/view/465/526/

# 8
  • Мнения: 501
Извинявам се за въпроса,но не ми стана ясно. Трябва да подам тези документи когато започне да ми тече болничния 45 дни преди раждане или след като родя? Благодаря предварително.

# 9
  • София
  • Мнения: 39 715
Когато го издадат. Моя болничен не го взех навреме, писаха ми го малко по-късно.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 352
Молба за еднократна помощ за бременност се подава  рамките на 45-те дни преди раждане на детето.
Тя е за неосигурени майки, които към момента на излизане в болнични не работят и за майки които работят, но нямат необходимия 12 месечен осигурителен стаж. Тя се изплаща до придобиването на необходимия осигурителен стаж, но не повече от 45 дни. Ако през тези 45 дни осигурената майка все още не е придобила необходимия 12 месечен стаж може да подаде и молба за месечна помощ за гледане на дете до 1 година, тъй като тя освен, че е за неосигурени майки е и за майки, които са осигурени, но нямат 12 месечен стаж. Тя пак се изплаща до придобиване на на необходимия осигурителен стаж, след което започва плащене на обезщетение от НОИ.
Ако доходът ви на член от семейство е по малък или равен на 350 лв. можете да подадете документи за еднократна помощ за бременност и месечна помощ за гледане на дете до една година.
Необходими документи за еднократната помощ за бременност
1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи периода от 45 дни преди определения термин на раждане
2. удостоверение от работодателя или НОИ по образец съгласно приложение № 3 от Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца, тук може да се види образеца http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135456128 - за осигурените
3. копие от болничния лист за временна неработоспособност поради бременност и раждане за срок 45 дни от работодателя или НОИ - вярно с оригинала, подпис и печат. - за осигурените
4. медицинско удостоверение за термина на раждане - за неосигурените жени;
5. лични карти  на деклараторите (за справка).

Документи месечна помощ за гледане на дете до 1 година
1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията
2. удостоверение от работодателя или НОИ по образец съгласно приложение № 3 от Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца, тук можеш да го видите http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135456128 - за осигурените
3. копие от удостоверението за раждане на детето;
4. лична карта (за справка);

Последна редакция: сб, 14 фев 2009, 00:39 от anii_ta

Общи условия

Активация на акаунт