"Не си в услуга, ще се сблъскаме челно" или за кадруването и лобизмът

  • 1 087
  • 5
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 430
“За втори път не ми правиш услуга. Ще се сблъскаме челно.” Така депутатът от ДПС Митхат Метин заплашвал шефа на земеделската служба в гр. Левски Володя Гичев.
     Заедно с още две свои колежки Гичев вчера обвини партията на Ахмед Доган, че тероризира държавни служби в Плевен и уволнява чиновници, за да сложи на тяхно място верни партийни кадри. Репликите на Метин са от скандален запис, който Гичев пусна в ефира на Нова телевизия.
     “Претендираме, че в собствената си държава сме дискриминирани - етнически и възрастово, с нарушени човешки права”, заявяват в декларация уволнените служители. “Не знам дали не сгреших с този запис (на разговора с депутата Метин - б.р.), но това беше крайна мярка. Притеснен съм, че ще си имам неприятности”, каза вчера пред “Труд” Володя Гичев.
     В края на 2008 г. той е уволнен заради несправяне с работата. Същата заповед получила и колежката му от Долни Дъбник Ралица Добрева. На техните места сложили временно изпълняващи от ДПС с по една година стаж. Трима зам.-шефове от региона и още един експерт са били съкратени. Всички са завели дела и оспорват решението на министъра на земеделието.
     Натискът за смяна на доказани специалисти с политически назначения в плевенската земеделска дирекция започнал от 2007 г., разказаха служители. Според тях, в службата има политическо кадруване, целящо да да бъдат устроени като държавни служители хора от ДПС. “Всички знаят,
     ДПС злоупотребява
     с власт
     Но ние, които дадохме отпор, останахме без работа. Не съм сигурен дали министър Цветанов изобщо знае кого е уволнил”, обясни Гичев. Той е агроном и от 17 г. е в службата по земеделие и не е бил наказван до края на м.г., когато получил две наказания за три месеца плюс лоша атестация. “Вмениха ни вина за неща, за които не сме отговорни. Не съм имал лични разпри с никого, но с шефа на областната служба Георги Гетов влязох в професионален конфликт”, обяснява Гичев.
     Колежката му от Долни Дъбник Ралица Добрева е с 8-годишен стаж в системата. “Атестация не е провеждана, тя беше готова, само подпис чакаше. Оценяващата е бившата учителка Айгюл Хасанова, която бе от около година при нас и ние сме я учили”, обясни Добрева. През лятото областният шеф Гетов й предложил да напусне доброволно шефското място в Долни Дъбник и да стане експерт в близкия град Искър. Отказала. И последвало уволнение. Добрева твърди, че преди години
     спипала в
     злоупотреби
     и в опит за неправомерно оземляване с фалшиви документи Айгюл Хасанова. Затова проверяващата си отмъстила чрез слабата атестация. “Не знам за такова нещо”, заяви областният Гетов.
     Според Ралица Добрева целта на рокадите била предстоящите плащания по еврофондове да минават през ръцете на “наши верни” хора. Гичев пък смята, че Плевен не е по-различен регион от останалите, но тук имало по-активни кадровици и това рефлектирало върху работата на цялата им структура . “Правят се конкурси, за които предварително е ясно кой ще ги спечели - некомпетентни, но техни хора. Как смятат да работят занапред, не знам”, твърди Добрева.
     “Много лъжи наговориха колегите, но утре (б.р. - днес) ще направя подробно изявление. Не е вярно това, което казват за назначенията на хора от ДПС. Откакто аз станах началник м.г., няма нито един новоназначен от тази партия. Имаме вътрешни размествания”, каза шефът на областната земеделска дирекция в Плевен Георги Гетов, помолен да коментира скандала.
     И той е с дълъг стаж в дирекцията - от 96-а година е директор. През 2000 г. обаче го понижили. “Не държа на шефското място, но се издържам от заплатата си и затова приех. Не знам защо колегите отказаха предложената им алтернатива. Миналата година се явих на конкурс за директор и го спечелих, без да имам нещо общо с ДПС”, обясни Гетов. Причината за уволненията според него са “груби нарушения, извършени през 2007 г. и установени от сметната палата на ЕС наскоро”. Съкращенията обяснява с изискването държавните служители да се намалят с 12,5%."


Днес бях видимо възмутена и ...притеснена.Оказа се,че и т.нар."шеф на областната земеделска дирекция за Плевен" го е страх да говори newsm78
До къде може да стигне наглостта и цинизма на един депутат. ooooh!

Последна редакция: чт, 12 фев 2009, 14:23 от Madam Stasita

# 1
  • Мнения: 15 619
Гледах го сутринта.
Не се учудвам никак.
Повече хора трябва да говорят.
Много повече!

# 2
  • София
  • Мнения: 2 430
Да,но дали ще даде резултат.Защото,ако и този път бъде"всяко чудо за три дни",мисля,че все повече ще си мълчат хората.
Надявам се наистина нещата да се доведат до край

# 3
  • Мнения: 1
Кадруването не е само в тази система за съжаление. Има го във всички държавни предприятия, и го има защото такава е системата, такава е измислена и такава ще бъде. Не зависи даже и от правителството, защото и него го управляват хора в сянка. Дори и където аз работя, шефа ми има свободата да назначава и освобождава хора по своя преценка, но до известна степен. После идват обаждания от областни, кметове, депутати и тн, на които не можеш да откажеш, защото рано или късно опираш и до тях и ако не си добричък, рискуваш да изпаднеш в 6 та глуха и да не видиш финансиране по никакъв проект, да си все забравен за плащания и тн.
Просто мисълта ми е че системата е мнооооооого дълбока и оплетена и или си с нея или те изплюва колелото, колкото и жалко да звучи.
А този сега ще е в медиите за 2 дни и после ще изпадне в забвение.

# 4
  • Мнения: 230
Гледах го. Този депутат трябва да си тръгне!  Много, много нагъл!
Омръзна ми само да ни снасят по медиите информация за кретените и кретенизмите в Бг. Трябва да има ефект от това. Иначе, се получава следното - "Вижте в каква отвратителна държава живеем" (което е вярно) и .. толкоз!

# 5
  • Мнения: 2 891

Знам, че е така и ми става още по-отвратително като се сетя, че няма и да се оправи  Tired

Общи условия

Активация на акаунт