„Доброволно” „Задължително”...

  • 699
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
...пенсионно осигуряване...
Тези, които са очаквали нещо свързано със Св.Вал. са остнали разочаровани.
За съжаление,(или радост) съм от тези, родени след 31.12.1959г, които се осигурявт „Доброволно задължително” за пенсия.
И преди малко гледах новините и се ядосАх, за пореден път.
Първо от безумната формулировка „Доброволно” „Задължително”. Хем е Доброволно, хем е  Задължително...

И второ и по-важно: ТЪПИТЕ Застрахователни компании са ми пропиляли парите. И ако Аз съм внесла 100 лв., в момента имам 80 лв. А аз съм внесла много повече от 100лв. И те вече са ограничили „високо рисковите си банкови оперции” ГолЕм Праз!!!
Ами тогава да ми позволят да си изтегля парите,  по дяволите..
От къде накъде ще ме принуждават да им внасям още? И да ми ги губят. А дали ще доживея до пенсия...Божа Работа.

Та така: Петък 13-ти за едни фатален, за други..... мъжа ми заключи: Ти пък, да не си Дон Кихот,  че да се бориш с вятърн мелници...
И това ме ядоса още повече.
Е и кво от това...

Последна редакция: пт, 13 фев 2009, 23:55 от malko_zaence

# 1
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Нещо не си разбрала!!! Доброволно и задължително са два различни вида осигуряване.

Така, общо осигуряването е три вида:
1. Задължително - за основна пенсия от трудов стаж, болнични, майчинство, професионална болест и злополука. Можеш сама да си избираш след пенсионното осигуряване, за кое друго да се осигуряваш ако работиш свободна професия и се самоосигуряваш. Собственици на фирми, президенти и т.н не се осигуряват за злополука и професионална болест, защото сами осигуряват условията на труд и почивка и ако нещо не е наред те са си виновни.
2. Задължително допълнително осигуряване - три процента от дохода към фонд за допълнителна пенсия.
3. Доброволно допълнително осигуряване - -по договаряне със здравния И/или пенсионен фонд.

От първите два фонда не можеш да си теглиш парите по партидите, но от третия можеш.
Това е в общи линии - има разлика.

# 2
  • Мнения: 4
Много добре съм разбрала. Аз съм от
2. Задължително допълнително осигуряване - три процента от дохода към фонд за допълнителна пенсия.
държавна работа, с осигуровки върху реална заплата.
Не съм президент, не съм премиер, но не смяташ ли, че и това "мижи да те лажем"? Вземат ни парите и после финансовата криза е виновна...

Последна редакция: сб, 14 фев 2009, 00:20 от malko_zaence

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
E не виждаш ли, че сама си противоречиш Simple Smile Няма доброволно задължително, има основно задължително, допълнително задължително и доброволно. Това са трите стълба на осигуряването.
Както и да е...Смисълът на темата е друг - че са ни затрили парите...Така е, в условията на финансови катаклизми, застрахователните и пенсионно-осигурителните дружества търпят загуби, както и всички други, опериращи с финансови инструменти. Имаш право да се сърдиш, но...как да ти кажа...това е положението, Минке Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 4
ОК Минке,  и да се сърдя и не, тва е положението. Грешката ми е Доброволно-Допълнитено
Няма доброволно задължително, има основно задължително, допълнително задължително и доброволно. Това са трите стълба на осигуряването.
Много благодаря, че ме светна за трите стълба на осигурявнето, но това никак не ме топли и не променя положението: Вземат пари и ги инвестират незнайно къде, и  ги губят. Това е.

# 5
  • София
  • Мнения: 6 356
Както и да е...Смисълът на темата е друг - че са ни затрили парите...Така е, в условията на финансови катаклизми, застрахователните и пенсионно-осигурителните дружества търпят загуби, както и всички други, опериращи с финансови инструменти. Имаш право да се сърдиш, но...как да ти кажа...това е положението, Минке Rolling Eyes

там е работата, че парите по осигурителните партиди в частните дружества  се топят като сняг още много преди финансовата криза. всеки път като получа годишното извлечение от фонда ми, го установявам това. накрая ще имам аз да им давам, а не те на мен.

# 6
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
да, топят се, досега загубите бяха около 20%, но нещата се задълбочават....и нищо не може да се направи.

Общи условия

Активация на акаунт