Предучилищна

  • 1 893
  • 24
  •   1
Отговори
Здравейте,скъпи майки на малки и малко пораснали дечица. Имам един много наболял проблем. Детето ми е родено в началото на 2004 - буквално на връх новата година. В момента ходи на детска градина и по стечение на обстоятелствата все още е 2-ра група. Ако си вървим по установения за държавата ни ред трябва още 2 години да е в детската градина. А аз искам да прескочи една група и директно да отиде на предучилищна. Директорката каза,че по закон не се разрешава. И сега Големият Въпрос е къде да прехвърля детето си на предучилищна? Всеки около мен казва "Към училището,където ще продължи." Да,добре,но до сега не съм намерила такова, в което да се ходи на предучилищна по цял ден. Ако знаете за такова в гр.София,моля да ми помогнете. Предварително благодаря на всички. P.S.: Частните училища предлагат,но не са ми по джоба,тъй като гледам сама детето си.

# 1
  • Мнения: 8 999
В такъв случай се примиряваш, че детето ти ще е най-голямо в класа и толкова. Нищо не губи чак толкова, ако тръгне по-късно на училище. Напротив - печели.

# 2
  • Мнения: 7 821
Няма да намериш училище, в което предучилищната да е цял ден. Трябва да знаеш и че не всяко училище изобщо има предучилищна, повечето нямат.
Ако все пак настояваш да пуснеш детето, трябва да му търсиш след обяд платена занималня, но в нея ще е заедно с ученици. В най-добрия случай ще е с ученици само от първи клас, т.е. 1 година по-големи. В най-лошия и по-вероятния, ще е заедно с деца до 3, 4 клас.
Успех в избора!

# 3
  • Мнения: 7 382
Директорката каза,че по закон не се разрешава. И сега Големият Въпрос е къде да прехвърля детето си на предучилищна?
                Забрана за преминаване в по-голяма група - няма.При желание на родител директорката трябва да ви прехвърли в подготвителната група.Моят съвет е : Говори с учителките на ПГУ-тата колко деца имат,има ли такива,които ще отидат в у-щните ПГ и дали ще се освободят места.Ако децата не са много настоявай директорката да го прехвърли.И  не отстъпвай,ако трябва иди до Инспектората или министерството.

# 4
  • София
  • Мнения: 958
В такъв случай се примиряваш, че детето ти ще е най-голямо в класа и толкова. Нищо не губи чак толкова, ако тръгне по-късно на училище. Напротив - печели.


 Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 6 477
Аз имам точно обратния проблем - дъщеря ми е в на Коледа през 2003 и сега е в трета група....ама ми се иска да повтори подготвителната и да тръгне с 2004...Не знам защо трябва да се тръгва по-рано на училище newsm78 Освен, че ще е най-малка и никой не се съобразява с това - виждам го сега в градината, другото е, че ще й бъде доволно трудно да гони другите, които са близо година по-големи. Но не знам дали и как може да се направи това с тръгването по-късно....Ще попитам и госпожите в градината

# 6
  • Мнения: 2 448
Morgana , тръгването по късно с една година не е проблем, не е забранено да се повтори предучилищната, само трябва да подадеш молба пролетта, когато трябва да е първи клас и да напишеш причини поради които искаш детето да тръгне по късно.
Ние също сме на края на 2003 и имаме и проблеми с говора на всичкото отгоре, все още не съм решила дали ще го пускам с набора му или със следващия. Догодина в предучилищната, като видя как се справя, ще реша окончателно.

# 7
  • Мнения: 1 849
Няма училища които да са с целодневна предучилищна, вариант е някоя частна градина или детски клуб близо до училището които могат да се ангажират да го прибират от там и после да си го вземаш вечерта, но не знам как вървят таксите. В градината на дъщеря ми предлагат тази услуга, май и за по-големи ученици (1-3 клас).

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Или настояваш да се оправиш в градината или се примиряваш с варианта за предучилищна в училище, но няма такова където са с целодневна форма на обучение.

# 9
  • Мнения: 7 382
Аз имам точно обратния проблем - дъщеря ми е в на Коледа през 2003 и сега е в трета група....ама ми се иска да повтори подготвителната и да тръгне с 2004...Не знам защо трябва да се тръгва по-рано на училище newsm78 Освен, че ще е най-малка и никой не се съобразява с това - виждам го сега в градината, другото е, че ще й бъде доволно трудно да гони другите, които са близо година по-големи. Но не знам дали и как може да се направи това с тръгването по-късно....Ще попитам и госпожите в градината
                   Отлагането от училище става с комисия.Обръщаш се към директорката и тя ще ти обясни как става.При това комисията не е в ДГ,а е пезагози,лекари и психолози.Просто трябва да пишеш /ако има психолог в ДГ се обърни към него за помощ/ че детето според теб не е готово за у-ще и си подай молбата чрез директорката.

Последна редакция: пн, 16 фев 2009, 22:42 от Didia

# 10
  • Мнения: 342
Аз имам точно обратния проблем - дъщеря ми е в на Коледа през 2003 и сега е в трета група....ама ми се иска да повтори подготвителната и да тръгне с 2004...Не знам защо трябва да се тръгва по-рано на училище newsm78 Освен, че ще е най-малка и никой не се съобразява с това - виждам го сега в градината, другото е, че ще й бъде доволно трудно да гони другите, които са близо година по-големи. Но не знам дали и как може да се направи това с тръгването по-късно....Ще попитам и госпожите в градината
Същата работа е и при нас.Родени сме в края на декември 2003.В момента в групата има деца които са родени през януари 2003 и са си една година по-голями и разликата се вижда веднага дори и чисто физически/то и мойто си е дребосък/.Но и на мен ми казаха че отлагането от училище-всъщност да тръгне с набор 2004 трябва да стане с комисия,или да има някаква медицинска причина.

# 11
  • Мнения: 7 382
               Медицинска причина не е необходима.Обикновено се правят тестове за училищна зрелост и е достатъчно да се напише,че детето е родено в края на годината и не е психически устойчиво за натоварването в у-ще.При това като е по-дребничко може и това да се използва като причина за отлагане.

Последна редакция: вт, 17 фев 2009, 11:05 от Didia

# 12
Благодаря   на всички за отзивчивостта да дадете и вашето мнение и препоръки по въпроса. Hug
Относно тръгването на предучилищна тази година разбрах от наша позната,която е директор в училището на племенника ми,че тази година Септември се приемали деца,които са родени през 2003 г. и видиш ли ние не попадаме в този регламент. Явно не чрез госпожата, а директно при директорката трябва да отида и да чуя от нея дали наистина няма начин да се прехвърли дъщеря ми в ПГ към детската градина. Аз лично съм ЗА това децата да си изживеят детството и да не бързат с училище,но дъщеря ми сама ми казва,че вече не иска да ходи на детска и иска да е вече ученичка. Може би се чувства по-голяма за групата си и й е скучно там. Има още едно момиченце с нея и учителките дори са изказвали мнение ,че вече пишат буквите и били умни. То не,че превъзхождат другарчетата си, просто са по-големи. На ръст иначе не се вижда 1-годишната почти разлика. Thinking

# 13
  • София
  • Мнения: 6 477
Благодаря на всички за съветите. При нас проблема е, че девойката е доста височка и госпожите услужливо забравят физическата й възраст и това допълнително я натоварва. Непрекъснато слуша, че била голяма и как така не можела да се справя? А тя си се справя, ама със задачите за втора група, понеже възрастта й е по-близка до тях.
А имам и още едни въпрос - ако я отложа с една година, може ли да остане в градината? Ще повтаря подготвителната там? newsm78

# 14
  • Мнения: 7 382
Благодаря на всички за съветите. При нас проблема е, че девойката е доста височка и госпожите услужливо забравят физическата й възраст и това допълнително я натоварва. Непрекъснато слуша, че била голяма и как така не можела да се справя? А тя си се справя, ама със задачите за втора група, понеже възрастта й е по-близка до тях.
А имам и още едни въпрос - ако я отложа с една година, може ли да остане в градината? Ще повтаря подготвителната там? newsm78
         Може ако има свободни места и не трябва да е записана в дневника за подлежащи на обучение в у-ще защото в противен случай се минава през комисия.

Общи условия

Активация на акаунт