"Обущарски" гръден кош

  • 13 985
  • 7
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 797
  Чували ли сте за такова нещо? Не съм много сигурна за термина, но май така каза лекарката. Синът ми е почти на 1 год и половина, но от скоро го забелязахме. Просто отпред между ребрата, там където е слънчевия сплит му е по-вдлъбнато. Не е карал рахит, педиатърката ни каза, че може да е по наследство, ама при нас с таткото го няма изразено. Добре било да надува балони, а като стане по-голям, на 5-6 годинки да го заведа на плуване. Shocked А до тогава?

# 1
  • Мнения: 3 251
При малкият ми син е по-силно изразено ,явно затова ,че бе почнал да развива рахит си даде допълнително отражение.Нашият татко е с такива гърди и в действителност са наследствени .Говорих с хирург и с ортопед,които ме успокоиха ,че не е фатално ,всичко се е наместило така както трябва,не е проблем.По -лошо е ако са"пилешки",така ми казаха . За твое успокоение,ако искаш посъветвай се със специалист .

# 2
  • Мнения: 101
И нашият батко, на 5г. , го диагностицираха с "обущарски " гърди. И то не личната лекарка, а хомеопатката, при която ходим. Каза, че може да се е родил така или да е изкарал лека форма на рахит. И в двата рода няма друг такъв случай. Препоръчаха ни плуване. Не сме се консултирали със специалист.  newsm78

# 3
  • Мнения: 3 164
И при нас имаше такова нещо преди години без да е карал рахит-в този период беше доста слаб , а сега е позаякнал и го няма това нещо.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 162
Здравейте всички,

появата на влъбнат ("обущарски") или изпъкнал ("пилешки") гръден кош е повече
игра на зародишните тъкани, отколкото наследствено (генно) или придобито (рахит) заболяване. Такива случаи се срещат общо около 1 на 1 000. По принцип това е един от спорните въпроси в детската хирургия.
В около 60 % деформациите са козметичен проблем, който налага оперативна корекция след съвместно вземане на решение между родители, дете и хирург. В останалите проценти тези деформации предизвикват проблеми в сърдечната, дихателната или двигателната дейност. Или могат да бъдат част от цялостен генетичен синдром, което вече е доста по-сложно.

Винаги може да се изчака израстването на детето, да се прилага изправителна гимнастика и особено! плуване, за да се установи тенденцията на изкривяване.
В леките случаи, или тогава когато детето не се притеснява от съучениците си, операция не е нужна. Но особено при момиченцата това е естетичен проблем.
Тогава се извършва корекция с разрез, който да не личи много.
(В западните страни има по-специална техника, при която почти няма разрези, но наборът струва около 4000 пари).

Аз лично съм оперирал деца на 4 - 5 години с толкова хлътнали гърди, че не исках да дочакам евентуалните усложнение. Късните резултати са много добри.

Тези операции ги извършвам в Детска хирургия "Пирогов".

доц.д-р Бранков
 

# 5
  • Мнения: 1 858
Първо да се извиня ако темата е много стара и аз я връщам но съм ужасена.Днес ходихме при дежурен лекар в поликлиниката и тя ни каза че имаме" пилешки гърди"(след толкоз лежане по-болници чак сега някой да се сети да ми каже)Светли е с Муковисцидоза .Аз лично съм забелязала деформацията още когато беше на 4 месеца.Освен че гърдите му са "пилешки"под тях има така нр. броеница и вдлъбване на ребрата от двете страни (така каза докторката)
Рахит не е карал защото той беше хипотофичен (в следстви на ГЕР и хронични диарии) докато устновихме диагнозата.Предполагам че тази деформация се е появила в следствие на честите пневмонии и бронхити.Всъщност така предположи и лекарката поради смата Муковисцидоза.
доц. Бранков обръщам се с молба и към вас ако можете да дадете повече инфо .Моят син е на 2.5 годинки и комбинацията от "пилешките гърди" и муковисцидозата хич не е благоприятна и усещам че вещае бъдещи проблеми ако не се обърне нужното внимание.А в същото време ме притеснява безотговорноста на лекарите ,които го лекуват тук в Монтана ,в смисъл да не би да не обърнат нужното внимание на проблема!
Извинете ме ако съм писала объркано но в момента и аз самата съм много объркана и притеснена.И все пак благодаря за вниманието на всички ,които ще прочетат!За вас  bouquet

# 6
  • Мнения: 8 585
...появата на влъбнат ("обущарски") или изпъкнал ("пилешки") гръден кош е повече
игра на зародишните тъкани, отколкото наследствено (генно) или придобито (рахит) заболяване. 
Да, от много време ми прави впечатление (не знам защо) че в БГ го смятат повече за белег на рахит, но всъщност най-малко на рахит е белег.

# 7
  • Мнения: 1 858
хм  newsm78 знаеш ли и аз така мисля!

Общи условия

Активация на акаунт