Не иска да яде!

  • 3 874
  • 82
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 362
Здравейте майчета!
Обръщам се към Вас със зов за помощ и малка доза желание за успокоение, че е период, през който трябва да мине Sad
Синът ми е на 3 г.  и отказва да яде! Особено последние 3-4 дни. Не че не яде нищо - хапва на закуските (сутрин и следобед) и не иска да яде маджа. А аз много държа поне едно хранене за деня да е с манджа!
Какво ли не опитвам, за да му е интересна храната - разказвам приказки за това защо е полезна тази храна, украсявам блюдата - не и не! Яде само кремсупа от спанак и фрикасе! Но може ли само това? Трябва е разнообразно менюто му... Чудя се какво да правя?!? Не помага оставянето гладен. А съм и против да го оставя да яде само суха храна (както препоръчва татко му - период било, ще му мине на детето, недей да го мъчиш...)
Е, кажете, милички, в задънена улица ли съм?

# 1
  • Мнения: 3 929
Сигурно е период, щом преди се е хранел, а сега не иска да яде манджи. Моят съвет е да не насилваш детето да яде, защото това само може да влоши нещата. Замисляла ли си се дали няма друга обективна причина, за да отказва да яде манджи? Може нещо в самите манджи да не му харесва. Попитай го детето, вече може да говори и разбира.

# 2
  • Мнения: 9 814
Просто остави детето и не го насилвай.
Ясно е, че като всяка майки искаш детето ти да се храни здравословно, но понякога е по-добре  да го оставиш за известен период от време да яде каквото му се иска.
Дъщеря ми беше и на моменти продължава да е страшно злояда- не насилвам, не се моля, не настоявам....оставям я сама да се сети, че е гладна.

Яде само кремсупа от спанак и фрикасе! Но може ли само това?

Разбира се, че може да яде само това. След седимца-две ще реши, че му се яде само пилешка супа. Радвай се, че яде такива полезни храни. Има деца, които седмици наред ядат само сух хляб. Дъщеря ми изкара три седмици само на таратор и обикновени бисквити.

А украсите на храната и разказването на приказки само му отвличат вниманието от самото хранене.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 10 493
И моя е в такъв период.Иска само макарони.Повече от две седмици  само на макарони.Моля се поне в градината да хапва малко манджа.Не мога да се примеря защото имаше страхотен апетит,така му се радвах.Всичко ядеше с охота,а сега Sad.Реших,че ще му омръзне да дъвче само макарони,но не всяка вечер чувам едно и също макарониии.

# 4
  • София
  • Мнения: 362
Благодаря, момичета!
Поуспокоих се малко - знаех си, че така ще стане. Винаги тук при вас съм намирала полезен съвет и утеха    bouquet
А за това да го питам, питала съм го, казва "Аз обичам само фрикасенце и клем супа от спанаци със силенце"  Simple Smile  Какво да го правиш, човека има мнение Simple Smile
Да, Франческа, права си, че може да са две манджи, но поне си хапва - не яде само сух хляб...
Друг е проблема с плодовете и зеленчуците - само на сок ги пие...
Аз не съм от майките, които са безумно амбициозни - не го насилвам, но за работата на стомахчето и червата си е нужна разнообразна храна...

# 5
  • Мнения: 9 814
fanita , виждаш ли нещата не са чак толкова зле. Peace
Успех в храненето!

# 6
  • Мнения: 2 757
И да го насилваш няма да го насилиш, така че не се мъчете взаимно. Моето дете е в неядлив период от как се е родило. Вчера за пръв път за 3 год и половина си изяде супата. Не повярвах на очите си и бях толкова щастлива, че се учудих чак на себе си колко малко ми трябва за да ми се дигне настроението  Laughing Синът ми е пример, че от хляб, мляко с овесени ядки,  бял ориз и варени макарони БЕЗ НИЩО се живее прекрасно. Успокой се и се радвай на живота. Страшно става когато започне да отказва да яде всичко и влезе в болница на системи. Ева от 10тина дни живее от около 600 мл мляко на ден и това е.

# 7
  • Мнения: 3 376
Еее,това не е съвсем нищо.

Повод за притеснение е когато не иска абсолютно нищо да хапне,а твоето дете все пак се съгласява да сложи нещо в устата си.

Моя син често изкарва целия ден с около 600 мл мляко и някой бонбон ако успее да отлепи.

# 8
  • София
  • Мнения: 362
Благодаря ви, момичета! Златни ви уста    bouquet

# 9
  • Мнения: 1 817
Това е период. Не му натяквай постоянно. Не показвай, че те вълнува /пред него/
И при нас  големият беше така. Ядеше 3-4 яденета-спанак, фрикасе, боб, леща  Rolling Eyesи край. Само ги въртях. Месото не яде.
С времето нещата мааалко се пооправиха. Сега е на 7г. Пак е каприз, но менюто малко се рязнообрази Laughing Порциите са като за бебе, но все е нещо.

# 10
  • Мнения: 2 110
Ако няма здравословна причина, аз съм много против да си храня децата насила или да ги занимавам за да ги "залъжа" да си хапнат яденето. Децата според мен много добре знаят кога им се яде и не трябва да се хранят насила.
Майките правилно ти казват ,че  е някакъв период.

# 11
  • Мнения: 636
Опитай се да не му натякваш и да не фокусираш прекалено вниманието си върху това.

# 12
  • София
  • Мнения: 17 591
...
Какво ли не опитвам, за да му е интересна храната - разказвам приказки за това защо е полезна тази храна, украсявам блюдата - не и не! Яде само кремсупа от спанак и фрикасе! Но може ли само това? Трябва е разнообразно менюто му... Чудя се какво да правя?!? Не помага оставянето гладен. А съм и против да го оставя да яде само суха храна (както препоръчва татко му - период било, ще му мине на детето, недей да го мъчиш...)
Е, кажете, милички, в задънена улица ли съм?

Що си си взела умен мъж, кат' не го слушаш?
Остави детето да яде каквото му е вкусно и приятно, предлагай от време на време и друго, но - само толкова. Ако яде - добре, ако не яде - негова си работа. Повече се забавлявай с него, от колкото да се вторачваш в чинията му.


И НЕ се прави на маймуна, ако не искаш в последствие то да те превърне в такава.
Препоръчва ти го едно бившо злоядо дете, настоящо прасе, което въртеше всички на малкия си пръст с "неяденето". Rolling Eyes

А, добра идея е (но само ако иска!!!) като не яде готвено да пие топли напитки - чай и подобни. Не с храната, де, поне не непременно.

# 13
  • София
  • Мнения: 362
Кати, поне чай пие в промишлени количества  Peace  Поне два литра на ден Simple Smile
Вижте, аз не съм толкова амбициозна, че да го изнудвам, но се притеснявах , че не е разнообразно   Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 189
Не знам дали са периоди, защото на моя периода му е от четири години. Добре, че в градината прояде манджи, но и там първите шест месеца стоя гладен. Ако го питам, ще яде само таратор и пържени картофи.

Общи условия

Активация на акаунт