Нови болнични при бременни?

  • 2 053
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 182
Мили мами до сега нямах проблеми с болничните при бременност,но наскоро една позната ми каза,че вече трябва да се полежи в болница 10 дни за да ми дадат болничен.Знаете ли нещо повече?

# 1
  • Мнения: 5 393
Няма такова нещо Shocked

# 2
  • Мнения: 215
И аз не съм чувала такова нещо. Последно на 19-ти юли ми ги удължиха с месец и нямаше проблем .

# 3
  • София
  • Мнения: 2 157
Зависи от колко ранна бременност си в болнични. Аз имах 2 спонтанни аборта и веднага щом ми установиха бременността, излязох в болнични. И нямаше да ми стигнат, ако нямах прекъсване - лежах 5 дена в болница и там ми дадоха първичен с 1 ден разлика от предишния. Така стана работата. Иначе трябваше да се върна на работа за малко или да си пусна отпуск... 

# 4
  • Варна
  • Мнения: 737
Въобще няма такова нещо! Последният ми болничен е от 03.08.2005 г. и ми е последен преди 45-те дни преди раждане, досега не съм лежала в болница.
Само общият размер на болничните не трябва да надхварля 180 дни за една календарна година!

# 5
  • Мнения: 1 440
Всички акушер-гинеколози имат различни правила.
Аз от 2 месец съм в болнични и понеже надвишавам лимита,който е 180 дни,ще трябва да ползвам малко отпуск.После 45 дни майчинство преди термина.
Някои те карат да влизаш в болница,други изобщо не дават болнични.
Системата е много объркана общо взето и не зная къде е истината.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 157
... общият размер на болничните не трябва да надхварля 180 дни за една календарна година!

При мен в ЛКК ги броиха общо, а не за календарна година / излязох в болнични от началото на ноември /. Ако беше за календарна година нямаше да имам проблеми...

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
... общият размер на болничните не трябва да надхварля 180 дни за една календарна година!

При мен в ЛКК ги броиха общо, а не за календарна година / излязох в болнични от началото на ноември /. Ако беше за календарна година нямаше да имам проблеми...
да не са повече от 180 дни без прекъсване, независимо че са в 2 години - щом са от Ноември и  без прекъсване продължат и в следващата година. Ако се надвишат тези 180 дни - след това с решение на ТЕЛК по за 2 месеца, не както при ЛКК за 1 месец. В тези 180 дни се включва и периода на лежане в болницанта, за това за да не се превишат ги прекъсват за някалко дни и след това отново се издава първичен болничен и съответно продължения на този нов първичен болничен. Малко объркано стана, но дано сте ме разбрали. 

# 8
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
А в тези 180 дни влизат ли болничните които се полагат за гледане на дете до 18 години?

# 9
  • Варна
  • Мнения: 737
Май наистана съм го написала много смотано предния път! Без прекъсване се полагат 180 дни и наистина ги прехвърлят и за следваща година.
Колкото до ТЕЛК, честно казано, мисля си, че по-скоро може да родиш, докато чакаш да излязат със становище. Повечето бъдещи мамчета си пускат отпуски за да попълнят оставащите дни.

# 10
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Имам още един въпрос.
Болничните за бременност и раждане влизат ли в тези 180 дни?

# 11
  • Мнения: 7 640
Имам още един въпрос.
Болничните за бременност и раждане влизат ли в тези 180 дни?
мисля, че не- те са към графата майчинство, поне на мен така са ми обяснили.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Имам още един въпрос.
Болничните за бременност и раждане влизат ли в тези 180 дни?
Не. Те си започват с нов първичен болничен. Плащат се по 90%, а не както е при болничния поради общо заболяване - 80%.

# 13
180 дни имаш право по закон и никой няма право да ти ги откаже...но зависи при кого ходиш.4астните гинеколози имат право да дават по 10 дни, в подилните по 1 месец но ако лежиш там поне 1 седмица , а в районите поликлиники като се диспансеризираш при даден гинеколог без проблем си полу4аваш 180 дни до 45-те дни преди термина. 

Общи условия

Активация на акаунт