Има ли начин да правя докторат по биология някъде в България

  • 632
  • 5
  •   1
Отговори
Здравейте,
вдъхнових се от темата "Имали завършили биология" и реших да пиша, но ме посъветваха да започна собствена нова тема... така и правя.
Ето какво е положението : завършвам тази година магистратура по биология във Франция, понастоящем правя стаж в Испанска научна лаборатория и имам възможност да продължа с докторат тук... Всичко е приказка, проблема обаче е там, че България много ми липсва, от 2002 година съм заминала, цялото ми висше образование съм го карала във Франция - в Лил, Ница, Руан... Търся мястото си, а не мога да го намеря. Мисля, че с всяка изминала година се убеждавам все повече, че мястото ми е в България, но всеки ме съветва горещо да НЕ СЕ ВРЪЩАМ.
Идея си нямам, има ли изобщо начин за реализация с биология в България? Искам много да правя докторат и да стана асистент в някои български университет, но какви са шансовете ми???
Моля помогнете ми!

# 1
  • BG
  • Мнения: 1 900
Мястото на темата ти не е за тук.

# 2
  • Мнения: 4 070
Имам приятелка , която стана доктор и е биолог (но не мога да кажа наистина как точно й е специалността Embarassed Embarassed) тя бачкаше в Бан и има докторска степен от 3-4 години, бях на защитата й там.

# 3
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
ти си луда! кой ще ти финансира изследванията при тези мизерни средства, които се отделят за наука.

# 4
  • София
  • Мнения: 292
Не мисля че може да се прави наука тук.
По добре се ориентирай към Канада, щом си с френски, не би трябвало да имаш проблеми.

# 5
  • Мнения: 1 046

Принципно, не се връщай, в Бг с биология, шанса ти е меко казано-нулев. При положение, че цялото ти образование е в друга държава и да се върнеш за най-важната част в Бг, ми се струва меко казано "интересно".

Иначе решение на идеята ти е, да се свържеш с преподаватели биолози от СУ или педагогоческите университети в Шумен, Пловдив или Югозападният университет в Благоевград. Да си пишеш с тях или да намериш време да се свържеш с тях "на живо" да видиш кой ще е съгласен да те поеме и да е готов да работи с теб. А и много важно е да проучиш, колко докторанти има или е имал и въобще, колко са защитили при него. За съжаление има доста преподаватели, които се хващат с докторанти, а после по една или друга причина изобщо не ги изкарват до защитата.
От друга страна пък преподавателския щат в университетите е меко казано застаряващ и определено има нужда от млади хора.
На въпроса ти има ли начин да направя.................., да има начин. Ако си изключително амбициозна, подплатена с достатъчно средства, за да си финансираш сама нужните ти изследвания и проучвания и достатъчно досадна, да напомняш непрекъснато за себе си на ръководителя си, че туко виж е забравил за твоето съществуване.
Успех каквото и да решиш   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт