въпрос за майчинството-моля кажете ми.....

  • 1 443
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 41
Здравейте на всички, моля ви кажете ми , че никой не ми казва...Значи ,   
1.От кога се броят тези 12.месеца осигуряване ,за да получиш майчинсво.
2. Кога най рано може да  изляза  болничен без да се отразява на майчинвото .Всмисъл ако изляза  от 5 месец в болнични, какво ще стане.
Ще ви бъда мн. благодарна ако ми отговорите.   bouquet

# 1
  • Мнения: 2 374
В "Майчинството счетоводно" ще получиш най-точен отговор.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 626
12 месеца назад считано от датата, в която ще излезеш в болничния 45 дни преди раждане.

Ако излезеш по-рано, първите болнични ще ти бъдат поради общо заболяване и ще бъдат в размер на 80% от заплатата ти. И после това ще се отрази на майчинството.
А болничния 45 дни преди раждане се води като такъв - болничен за бременност и раждане и той в размер на 90% от заплатата ти. Т.е. не върху заплатата, а върху средномесечния осигурителен доход 12 месеца назад.

Питай все пак и в Майчинството счетоводно.

# 3
  • Мнения: 41
Blagodarq vi,vse pak. no ,....Dobre de ami  vse pak nali ne moje da rabotim do 8 mesec.Ako si vzema bolni4en v 6 moje li, i ako sum do kraq v bolni4en 6te me osigurqvat li na su6tite pari kato pri rabota.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 626
А защо да не може да работим до 8 месец?
Аз например не съм ползвала и 1 ден болнични, бях си до работа до 45 дни преди термина.

Иначе всичко може. Може и откакто си разбрала, че си бременна гинеколога, който ти води ЖК да ти издава болнични.
Но ще ти се отрази върху размера на обезщетението, което ще получаваш 410 дни.

# 5
  • Мнения: 9 814
Общият ти трудов стаж трябва да бъде 12 месеца към датата на излизане в болничен 45 дни преди раждането. Тези 12 месеца може да не са натрупани в една календарна година т.е. на куп, но задължително при излизането ти по майчинство трябва да работиш на трудов или приравнен към него договор.
Пример: имаш 8 месеца трудов стаж от 2007 г.  и още 4 месеца от тази година /пак казвам към момента на излизане по майчинство трябва да се водиш на работа/. Т.е. имаш право да получаваш обезщетение за отглеждане на дете, което е в размер на 90% от средномесечния ти доход за предходната година. То ще се изчисли на база дохода ти от тези 4 месеца, в които си работила, а останалите на база минималната работна заплата.
Когато си в болничен получаваш 80% от заплатата си. На база тези 80% ще се изчисли и твоето майчинство, за това всеки ден болничен влияят негативно и на сумата, която ще получаваш.
А иначе всеки гражданин на страната ни има право на 180 дни болнични през годината, като за бременните в тези дни не влизат 45-те преди раждане.

# 6
  • Мнения: 1 562
Наистина ще е по-добре да се обърнеш към майчино счетоводство. Мисля че нещо се пообъркахме.
Доколкото знам аз, за 12 м стаж са ти отговорили точно. Но за болничните, мисля че се пообъркахме. Болничните се взимат на база 6 м преди излизане в болнични. Изплащат се 80 % от заплатата. Но когато излизаш в майчинство и имаш месеци с болнични, се взема базата на която са изплащани болничните. Ако върнеш 12 м назад и имаш месеци в които не си била на трудов договор, но стажът ти е 1 година или повече, за тези месеци ти се счита, че си получавала минималната работна заплата (МРЗ).

Общи условия

Активация на акаунт