За пръв път на детска градина в новата страна

  • 6 612
  • 121
  •   1
Отговори
  • Мнения: 977
Предварително да се извиня ако е имало подобна тема. Не можах да намеря.

На моят син му предстои да започне градина следващата седмица.
С него сме тук от около 9м., но зимата няма много контакт с деца навън...

С баща му сме българи и в нас се говори само на български.
Но гледа детски филмчета на норвежки и казва по някоя и друга дума.

Тук порядките в детските градини са различни от тези в .бг - сякаш са на светлинни години след нас в това отношение.
Единственият плюс, от това, което знам е, че децата всеки ден са навън, без значение колко е студено.
И да - една жена отговаря за максимум 4-5 деца.

Всички казват, че малките деца бързо научават езика и се приспособяват по-лесно,
но все пак ми е интересно да науча как беше с вашите деца.  Hug

# 1
  • Мнения: 221
Синът ми като тръгна тук на детска градина не знаеши нито една дума.Беше дошъл една седмица по-рано от БГ още не знаеше къде се намира,а стана така че трябваше веднага да тръгне на детска градина. В началото му беше много трудно не искаше да общува там с децата и не искаше да учи езика.Казваше аз говоря на български,който иска да си играе с мен нека,той научи български.Учителката в детската градина научи на български вода и пишка ми се,това бяха думичките които е чувала от сина ми.Но всичко това премина за 2-3 седмици,синът ми се отпусна,свикна с децата,а и учителките бяха много мили и внимателни.Започна всеки ден да учи нови думички и сега няма проблем с езика и общуването

# 2
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Предварително да се извиня ако е имало подобна тема. Не можах да намеря.

На моят син му предстои да започне градина следващата седмица.
С него сме тук от около 9м., но зимата няма много контакт с деца навън...

С баща му сме българи и в нас се говори само на български.
Но гледа детски филмчета на норвежки и казва по някоя и друга дума.

Тук порядките в детските градини са различни от тези в .бг - сякаш са на светлинни години след нас в това отношение.
Единственият плюс, от това, което знам е, че децата всеки ден са навън, без значение колко е студено.
И да - една жена отговаря за максимум 4-5 деца.

Всички казват, че малките деца бързо научават езика и се приспособяват по-лесно,
но все пак ми е интересно да науча как беше с вашите деца.  Hug

нямам подобен опит и не мога да съм ти конкретно полезна, освен с ли4ното ми наблЮдение за бързото приспособяване на децата.

интересен ми стана, оба4е коментарът, 4е детските градини били светлинни години назад от българските  Shocked
би ли пояснила в какво отноШение?

# 3
  • Мнения: 653
а вие с мъжа ти норвежки говорите ли? ако да, заЩо не понау4ихте малко детето за да му намалите стреса?
при нас у4ителките проявяват голямо разбиране към такива слу4аи

# 4
  • Мнения: 977
Колкото до говоренето от нас на норвежки - аз лично не смея да го уча много много на норвежки,
понеже няма да го науча правилно, но да, знае думи които ще са му от полза в градината -
да си поиска вода, храна, че има пиш...

Лелките /честно казано незнам как се казва на жените в детските градини тук/
които ще го гледат не са норвежки.
Може би, обаче, живеят от години тук и си говорят норвежки.

Това, което имах предвид за детските градини е, че, примерно,
тук няма детски ясли и детски градини поотделно.
Прието е децата да ходят на градина от 8м до 6г. възраст
/зависи от родителите кога искат те да тръгнат и кога ще се освободи място/.
Тук също се чака дълго за място. Ние извадихме късмет.

Децата не спят на обяд.
По-малките, които не издържат без сън спят навън в количките, пакетирани добре, без значение колко студено е.
В нашата градина в стаята за игра има 3 дюшека, на които ми обясниха, че ако детето се измори може да си полегне и да поспи.
Това, докато другите деца играят наоколо.
Другата стая е стаята за хранене. Всички деца се хранят на обща маса.
Всички ядат от мат-паке /храна в кутия, приготвена вкъщи/.
Честно казано не ми стана ясно притопля ли се преди да я дадат, но като знам, че масово в кутиите присъства по една филия сандвич, се съмнявам...
Директорката на градината ми показа една кутия какво съдържа /за пример какво да нося/.
Вътре се разхождаше едно парче хляб, явно намазано с нещо, увито във фолио и така кутията беше прибрана в хладилника.

Виждала съм деца, които да излзезли на разходка извън градината.
Сядат около пясъчника на детската площадка и хапват. Без маса... Ако има - на нея.
Яде се с ръце, кой колкото и както може.

Вики не обича да си цапа ръцете докато се храни.
По тази причина не яде филийката цяла, а нарязана на "войничета" и после си ги боцка с виличка.
Определено ще си промени навиците...

Освен, че изкарахме късмет с място за детската градина, имахме и късмет с това,
че в нашата градина има кетъринг 2 пъти седмично. Това, за тук, е някакво изключение.

Още един пример:
В Норвегия нямат както при нас "детски кухни" от където да взимаш храна на детето си до 3г. възраст...

Такива наща имах предвид като казах "светлинни години след нас", но да...
За мен това е сблъсък на култури, с който се опитвам да свикна.

# 5
  • Мнения: 3 461
при нас у4ителките проявяват голямо разбиране към такива слу4аи

А при нас не, нито арабските, нито английските, говоря за изискванията към 3-4-5 годишните. На 4 години очакват да знаеш половината азбука(поне), всяка буква на кой звук отговаря и да дадеш пример, да можеш да я изписваш, за комуникативните умения да не говорим Twisted Evil Ако не, или не приемат детето(за добро училище става въпрос) или ако са го приели като по-малко, го оставят да повтаря. Crazy

# 6
  • Мнения: 653
при нас у4ителките проявяват голямо разбиране към такива слу4аи

А при нас не, нито арабските, нито английските, говоря за изискванията към 3-4-5 годишните. На 4 години очакват да знаеш половината азбука, всяка буква на кой звук отговаря и да дадеш пример, за комуникативните умения да не говорим Twisted Evil Ако не, или не приемат детето(за добро училище става въпрос) или ако са го приели като по-малко, го оставят да повтаря. Crazy

ами ние сме добри4ки, нали си имаме папа наблизо  Wink
менЮто ни го пиШе и на арабски например плЮс картиники за ниЩо не разбираЩите мами
много майки не разбират ниЩо и звънят на мъжете си по телефона, ако ги питат неЩо
имат храна за индуисти, мЮсулмани и про4ие...
абе полагат някакви усилия хората
в на4алото ни сложиха майките да рисуваме върху едни торби4ки за децата, където си държат резервните дрехи  (заЩото на децата им било по_мило майка им да е нарисувала торби4ката), та една арабка седи и гледа, лелката обяснява, обяснява _ ниЩо, накрая се обърна към мен и ми вика обясни и ти какво трябва да прави  Shocked ( нали и аз към 4ужденка  Crazy)
детенцето на тази жена не разбираШе абсолЮтно ниЩо, но поне се усмихваШе, за разлика от майка си

# 7
  • Мнения: 3 461

ами ние сме добри4ки, нали си имаме папа наблизо  Wink



 Laughing И ние сме на 2 часа път от Мека,  и ни разрешават да празнуваме Коледа, ама... Twisted Evil Това не са детски градини, а направо училища, има и такива, не към училища, но след това шансът ти да влезеш в заветното училище клони към нула.

# 8
  • Мнения: 1 677
Живеем в Германия от скоро. Дъщеря ми тръгна от началото на февруари на детска. Тя е на пет години. Преди да тръгне я водих тири дни по два часа, за да свикне. Първата седмица не плачеше изобщо и стигаше до детската с тичане, но след тази първа седмица започна всяка сутрин да плаче, учителките казват, че след това е спокойна. Кагато започна знаеше - искам да пия вода, да ям, да отида до тоалетната, някои храни, сок, плодове, някои животни и да брои до десет на немски. За три седмици не ми показва да е научила нещо ново. Започна да се ядосва на батко си, когато той се опитва да й говори на немски, когато аз също й казвам нещо, тя ми отговоря - вие ми говорете на немски, а пък аз няма да ви отговарям. Надявам се да се справи скоро. Ясно е че децата са под стрес, все пак са на ново място, непознати хора и език. Трябва да ги подкрепяме и да им дадем време да свикнат.
mishelle, На колко години е твоето дете?

# 9
  • Мнения: 2 567
И ние вкъщи говорим само на бг, Диана не знаеше особено много немски. Тръгна на 2г.9м, беше в ясла първата година. Имаше период на адаптация, 1та седмица ходих с нея за около час на ден, 2та седмица постепенно започнахме да увеличаваме времето, прекарана сама, от 15, 20мин докато стигне 4 часа, за колкото беше записана. Плака първият път, като я оставих и смея да твърдя, че "заслугата" е на баща й, който предната вечер имА неблагоразумието да я попита, дали иска да остане сама в градината Twisted Evil Много му пилих на главата и повече не повтори грешката, но както и да е. Възпитателките казаха, че първите 2 месеца не е говорила много, предполагам и не е разбирала много, но въпреки това ходеше с желание. Намери си почти веднага приятелка, и до ден днешен са сродни души. След около месец някъде пак 1 път се разплака на тръгване и това беше. Сега вече е в градината, ходи с огромно желание, не иска да си тръгва на обяд дори Grinning
Успех! Ще свикне детето, предполагам в началото им е нанагорно, ама няма начин...

# 10
  • Мнения: 977
mishelle, На колко години е твоето дете?

Седмица след като тръгне на градина ще стане на 3 години.
Аз и с това сега го агитирам - че ще има торта там, че ще духа свещички.
Дано наистина усети по-специално отношение и да му хареса...  Wink

# 11
  • Мнения: 4 399
По въпроса с езика, не мога да ти дам никакъв съвет защото при нас такъв проблем не е съществувал. Но не ми е известно дете, което да е тръгнало на детска градина и да не е проговорило езика. В наЧалото разбира се Че ще е стресиран, всиЧко му е ново, пък и езика, но ще премине с времето. Тази възраст е много подходяща за уЧене на езика.

А за останалото, ние живеем тук не от скоро, и въпреки това когато се сблъсках с детските градини, изживях поредния културен шок. Много неща не са така както ние сме свикнали. Някои може би са положителни, за други съм абсолютно сигурна Че няма наЧин да са положителни.  Cry Но и ние и децата ни трябва да се адаптираме към тези нови условия. Аз лиЧно се старая никога да не казвам 1 лоша дума по адрес на детската градина пред детето и непрекъснато се възхищавам колко е хубаво там, дори когато недоумявам за някои безумства. На нея например и без друго и беше трудно да приеме Че се спи на пода, представяш ли си какво щеше да е ако и аз бях поЧнала да се възмущавам. Освен това можеш да помислиш какви дребни удобства да създадеш на детето така Че да направиш деня му по-лесен. Ние минахме например само на панталони с ластик в кръста защото тук се смята за нормално 3 годишни деца никой да не ги придружава в тоалетната. Ако на детето му е неприятно да яде с ръце, можеш да му сложиш една пластмасова вилиЧка и да му нарежеш филията така както си е свикнало да си я яде.
Моята дъщеря имаше рожден ден 2 седмици след като тръгна на детска градина и това беше преломния момент. В нашия слуЧай милото тържество което и организираха, много помогна.
Тук отдвана сме стигнали до извода Че такова усобство като детската кухня има само в БГ.  Confused

# 12
  • Мнения: 3 804
Тук градините също се разли4ават от тези в БГ-на половин дена са,не ги хранят там-т.е детето си закусва  и обядва в къщи,за закуска всеки си слага нещо на детето.Когато тръгнаха тук,тръгнаха с желание-може би защото бяха свикнали с градина от БГ,но бяха много зле с езика-разбираха,но не говориха,по4ти нищо-каката беше на 5 ,по малката на по4ти 4-записаха ги и 2те заедно в преду4илищна-защото тук тръгват на у4илище на 6,а не можеха да оставят по малката в груга група защото нямаше как да комуникира с децата-за няма и 2 месеца-и 2те проговориха,нау4иха азбуката -запо4наха да 4етът и пишат на арабски и английски,тази година от есента мисля да пусна  и  Даяна в същата градина-да видин тя как ще се справи-разбира,но с говора е зле-липсва и лексика и граматика,но е по добре от каките навремето.

# 13
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
синът ми е на 17 месеца
ходи на градина от два месеца, чувал е в къщи само бг реч, в началото плачеше много (той е цял ден),сега свикна обица си учителката и отреагира по добре ако му кажа каквото и да било на испански отколкото на български, там е повече време все пак
и при нас градините са както описаните в Норвегия, но моят син е в частна такава, не спят на земята, спят всички по едно и също време, събличат ги, а не с обувките, имат обяд и следобедна закуска, осигурена от градината, всички учебни помагала ги имаме и ние родителите с обяснения кога какво правят в градина, както и дисковете с музика която слушат, има си униформа и всичко, с две думи струва скъпо но си заслужава
детето е весело и аз доволна

# 14
  • Мнения: 413
Сина ми тръгна на детска септември 2008, без една дума на немски. Първите 3 дни ходихме заедно за по час два, след това го пуснах на пълно време от 8 до 16 часа. При нас роля изигра бусчето което идва до нас взима детето и в 16 часа ми го връща обратно . Толкова му се кефише на това бусче, че нямаше търпение да тръгва. Учителките казаха че в началото , първите дни от време на време като се сети за мен и си поплаквал.
Към днешна дата, детето ми НЕ ЖЕЛАЕ да говори на бг. език, отговаря ми само на немски.И аз и баща му говорим бг, но той категорично отказва да говори, разбира всичко, но говори само на немски. Понякога му обяснявам, че в къщи ще говорим на бг, тъй като лятото дядо  му в Бг няма да го разбира, а той ми отговаря, няма да говоря на бг, никой в градината не говори бг, ще си говоря на Инглийски Sick
Иначе тук в градината им осигуряват обяд и следобедна закуска. Има си стая за спане. И също ги изкарват на вън, независимо от температурите.
Общо взето съм доволна.

Общи условия

Активация на акаунт