Акваристика тема # 2

  • 77 399
  • 762
  •   1
Отговори
  • Мнения: 689
Добре дошли в темата за декоративни рибки и аквариумни обитатели!



*Декоративни рибки #1

*полезни съвети:

1. никога не се отказвай ако не ти върви с рибите докато се учиш
2. винаги бъркай във водата с чисти ръце и изрязани нокти
3. не бъркай във водата с пръстени или гривни по китките си
4. не бъркай във водата ако наистина не ти се налага
5. храни рибите си с качествена и разнообразна храна
6. храни рибите си с жива и фирмена – суха храна
7. храни ги подрастващите два пъти на ден, а над една година – един път на ден
8. живата храна давай винаги в хранилка
9. не прехранвай рибите си – може да им се отрази пагубно
10. сухата храна давай в количество което да бъде изяждано, докато падне на дъното
11. недей си мисли, че щом рибите се събират в ъгъла за хранене – винаги са гладни
12. гладуването на рибите е нормално поведение в природата и при теб го прилагай – един път седмично
13. редувай жива със суха храна – фирмена храна
14. чети много литература за риби, за да развиеш обща култура
15. наблюдавай рибите си ежедневно – от близко разстояние – с цел да тренираш погледа си, за признаци на анормално поведение или външни белези по тялото
16. винаги имай под ръка резервен термометър – нагревател – помпичка, за да може да ги подмениш при възникнала авария, при невъзможност да отидеш да си ги купиш веднага
17. винаги трябва да знаеш параметрите на аквариума си: размери; литраж; дебелина на стъклото; оборудването какво е; видове растения в него; видове риби в него;
18. научи латинските и правилните видови наименования на рибите си
19. сменявай ежеседмично нужното количество вода – според литража на аквариума си
20. научи се кои риби могат да съжителстват заедно и кои не – това се постига с четене и питане
21. пясъка трябва да ти е речен – задължително ситен 3-5мм зрънца
22. научи на рибите си половият диморфизъм (разликите в пола им)
23. не бързай да размножаваш рибите си – преди да си научил етологията (науката за поведението на животните) и биотопа им (в какви условия живеят) и изискванията им спрямо водата в аквариума
24. трябва да знаеш какво е ph – dh; или колко вида вода има – твърда; мека; алкална и т.н.
25. трябва да се научиш кои са най-качествените лечебни препарати и, че не всяко лекарство в зоомагазина е подходящо за болната ти рибка
26. не купувай от всеки зоомагазин риби – избери си един и само от него пазарувай
27. не взимай от всеки приятел/познат – предложена/продавана/подарена риба/риби
28. при внасянето на нова риба/риби в аквариума ти не вливай водата от пликчето, а улови рибата/рибите с кепчето и водата върни в канализацията- това е с цел да предотвратим внасянето на зараза в твоят водоем
29. започни от малак аквариум – 50литров запознаването си с науката Акваристика и нейните обитатели
30. започни с по-обикновените риби – живородните - запознаването си с науката Акваристика и нейните обитатели
31. винаги под самият аквариум слагай стереопор – с предпазна мярка да не се счупи дъното
32. винаги нивелирай аквариума си да няма разлика повече от 3мм в левия и десния край в дължина
33. напълни го с 5см във височина вода – вземи метъра и виж дали нивото в ляво и дясно е в нормите от всички страни на аквариума ти – ако е повече от 3мм ВНИМАНИЕ!!!
34. нивелацията е много важен фактор, с цел, за да се избегне усукване и спукване на аквариума ти
35. аквариума ти винаги трябва да е на стабилна основа, която не трябва да се клати и да е подложена на систематични сътресения
36. не чукай с пръсти или твърди предмети по стъклата на аквариума ти
37. осветлението трябва да е умерено и равномерно разположено, съобразено с растенията и видовете риби – не си мислете че щом свети и всичко се вижда от вас сте постъпили правилно?
38. помпичката черпи въздух от помещението в което е, така, че не е желателно в него да има прекалено много дим; изпарения; силни миризми и т.н.
39. когато пренасяте риби при външни условия – плика с тях трябва да е на тъмно и топло място; чанти; вътрешни джобове; странични джобове и т.н.
40. не купувайте от зоомагазини: прекалено дребни риби; риби в чиито аквариум плуват трупове на други риби; риби с наранено тяло; липсващи части от тялото им и т.н.
41. но за да спазите номер 40 трябва да познавате нормалният вид на дадената риба – това става с четене и питане
42. не всичко което е написано по книгите е 100% истина, трябва да се научите да отсявате информацията, която е грешна или ненужна или описана по неправилен начин
43. задавайте най-много и най-често въпросите си към зоомагазина от който пазарувате, но само към хората които разбират в него?
44. през летните горещини не доливайте вода а сменяйте както винаги по нормалния начин водата на аквариума си – доливането на вода е неправилен начин на грижа
45. научете ролята на нитритите и нитратите в акваристиката
46. аквариума ви задължително трябва да е с капаци
47. осветлението на аквариума ви трябва да работи около 8-12 часа
48. при наличие на мъртви части на растения във водата ги махайте
49. купувайки растения за аквариума си не слагайте и водата с тях във аквариума си – има опасност от зарази
50. когато купувате риби – винаги взимайте не по-малко от 3 броя – тъй като повечето риби са пасажни или стадни риби, една рибка не стои добре като вид в дадения аквариум
51. не чистете аквариумните стъкла всеки ден; чистете само предното стъкло за да имате просто видимост; всички налепи по другите 3 стъкла си имат своята полезна дейност; те са видове водорасли и служат за храна; фотосинтеза и т.н.
52. на риби от рода на скаларите оставяйте по 5 литра вода; от рода на живородките по 3 литра; от рода на цихлидите по 10 литра; от рода на харацинидите по 2 литра; от рода на кили рибките по 2 литра или иначе казано на дребните рибки по 2-3 средните 5-10 а едрите по 10-15 литра вода; но за да знаете коя риба от кой род е четете книги или питайте в зоомагазина
53. не слагайте варовити камъни в аквариума си освен ако рибите не го изискват това
54. не слагайте рапани; мидички; морски пясък и други неща от морски произход
55. слагайте в аквариума си само корени купени от зоомагазина или подготвени от хора, които си разбират в тая област
56. чистете вътрешната помпа независимо от вида и един път седмично
57. сменявайте дунапрена на вътрешната помпа или просо гъбичката на външната помпа един път месечно независимо от това дали е замърсена или ви изглежда чиста
58. ако вътрешната ви помпа прави прекалено голямо течение трябва да промените посоката му – да бие на горе; много риби не обичат постоянно течение и то също пречи на растенията в определени ситуации; промяната на течението става след като сложите на издатъка един гумен маркуч затапен отпред с коркова тапа и изрязан от горната му страна по дължината на маркуча – така постигате сменяване на посоката на водната/въздушната струя и един по спокоен аквариум
59. ако вече сте отгледали риби, които са от едър тип и са на около 1година време при вас, но искате да вземете малки и дребни рибки – никога не ги слагайте веднага при едрите риби защото; ще ги изпапат на деня – особено ако са цихлиди или скалари или едри сомове и т.н.; сложете ги в отделен аквариум да достигнат нормален размер и тогава ги пуснете при другите риби в общия аквариум
60. сомовете служат не за да папат акито на рибите както си мислят много хора; те са отделен напълно нормален вид риби, които просто чистят или водораслите или остатъците от храна по дъното в зависимост от кой род и какво поведение имат
61. жълтите и големи охлюви (Ампулария) не са никак вредни, те са една неделима част от аквариума ни; но трябва да се внимава с броят им в него; хранят се като риби и чистят и те водорасли по стъклата или остатъци от храна по дъното
62. охлювите в пясъка дето имат вретеновидна форма и се заравят също не са вредни (Мелания) – те са доста даже и полезни
63. най-вредни за растенията са охлювчетата с кафявите черупки – малки и се размножават прекалено бързо и нападат като правят растенията на дупки
64. рибите се делят на дънни; обитаващи средният слой на водата и живеещи под повърхността – така, че имайте в предвид и начина им на хранене е различен?
65. растенията можете да засадите в малки саксиики и тях да покриете с пясък – така е доста по лесно и правилно; но зависи от растенията
66. височината на пясъка – дъното трябва да е минимално поне 5см
67. за да изчистите най-качествено предното стъкло купете си чисто нова гъба за съдове и я ползвайте само за това; ползвайте частта и с меките телчета и ще видите какъв ефект има; става просто лесно
68. съжителството на други водни животни и декоративни риби е немислимо
69. слагането на пласмасови замъци или глинени предмети е неправилно; не вреди на рибите, но такива неща няма в биотопа им, който принципно трябва да се стремите да пресъздадете сред стъклата
70. термина третирай водата в аквариума си просто „профилактично” с препарат е неправилен; слагайте химия във водата само при необходимост и когато наистина се налага
71. ако режете тубифекса (вид жива храна) преди да го давате на рибките си го оставете да постои малко върху една гъба, за да изтече кръвта му и т.н.
72. ако се налага да ремонтирате; почиствате и др. операции по аквариума си запазвате над 50% от водата в кофи; легени; бидони и т.н в един от тези съдове слагате рибите; нагревателя; помпата и тези две неща да работят; покривате съда да не стане скок „рибата на пода” и правите нужните действия; после просто връщате аквариума си в приличен вид наливате старата вода, която е била по съдовете и престояла или нова от чешмата; изчаквате да се нормализира температурата на водата и връщате внимателно рибите си?
73. не пипайте с ръце рибата ако не се налага при сериозни причини – има опасности при допира на човешката кожа с тая на рибата – опасността е за рибата
74. живата храна се съхранява само под течаща или капеща студена вода (Тубифекса)
75. рибите могат да издържат на глад, но не е желателно да ги натоварваме по тоя начин
76. като избирате риби от зоомагазина гледайте те да са подвижни едри и с нормални части на тялото си; поискайте да ги нахранят и изберете най-лакомата
77. некачествените риби са неподвижни; меланхолични; със свити перки и не хващат окото
78. различните поведенчески реакции на рибите (гонене; бой и т.н.) са нормални ако няма пряка опасност за рибите от смърт; стрес или нараняване – вземете веднага мерки ако има такава вероятност; разделете рибите просто
79. избягвайте да слагате прекалено ръбести камъни; корали и т.н. рибите се нараняват, а една драскотина по тялото е отворена врата за всичките бактерии, които плуват във водата
80. трябва да има достатъчно по брой и видове укрития за рибите; много от тях имат поведение в което те искат или имат нужда да се скрият – осигурете им тази възможност

приятно писане  Party


# 1
  • Мнения: 1 316
Супер:) Нова тема! Благодаря!

# 2
  • София
  • Мнения: 794
Water Lily, благодаря за новата тема, добре си се сетила да сложиш съветите, аз често ги преглеждам Simple Smile
В моята аква сякаш нещата се нормализират лека по лека, дано само да не е затишие пред буря. Всички изглеждат добре и почти цяла седмица няма никакви жертви. Всъщност след като измряха гупите всичко е ок. А добрата новина е, че намерихме стопани за бебоците-гупи Simple Smile Също така подарихме единия мъжки хелер, че другия мъжкар и женската много го биеха и го бяха свили в единия ъгъл на аквариума и не му даваха да мръдне, нито да яде. Много бой отнесе милия. Сега пък, за мое голямо учудване, женската започна яко да пердаши другия мъжкар. Не го оставя на мира, постоянно го гони и го блъска в корема, а той като и обърне внимание се започват едни танци, едно перене, галене в него... Но когато не и обръща внимание направо освирепява. Странно е как всяка риба си има характер, но като цяло голямата драма в аквариума я създават хелерите. Другите са далеч-далеч по-кротки. Хелерите все за нещо се гонят, все нещо делят, все за нещо ще се намери единият да недоволства, страшни образи са. А скаларчетата са много нежни и грациозни същества и са най-големите любопитковци. Стане ли нещо, първо техните очички се появяват. Ако си подам пръста към стъклото, първи идат- хем малко ги е страх, хем пустото любопитство ги тегли Simple Smile
Вчера им сложих едно голямо огледало до едната стена на аквариума, какви смешни реакции имаше, скъсахме се да се смеем с тях!!! Мъжкия хелер веднага настръхна за бой, наежи си перките, ходеше да си показва шипа пред огледалото Simple Smile готов да налети. Скаларчетата хем любопитни, хем срамежливи, минаваха уж транзит от там и се отриваха в стъклото. Неончетата си сформираха групировка с отражението, какво ли си мислят “ей го, станахме голям пасаж”  Joy
Като се прибера от работа, първото нещо, което правя е, да видя аквариума Simple Smile Мога с часове да го зяпам и да ги наблюдавам. Аууу, как си мечтая за голям аквариум... Simple Smile

# 3
  • Мнения: 689
 GrinningНадявам се ви харесва името на темата,някак по-изискано звучи,нали Wink

Оф ,и аз искам голям аквариум,поне 100 литра,е моите бебета бързо нарастват а решихме,че няма да се местим..И сега имам място и обмислям план за действие,скоро ще ида до един стъкларски магазин,да видя дали няма да ми е по-евтино.
и нов за раците искам и морски искам  Crazy

Някой има ли такъв,правен аквариум да сподели подробности?

lo80 -хубаво,че сте подрили излишните,аз си мислех,че само бетите нападат огледалните си образи,но ето и твоя хелер е разбойник.
И аз забелязвам,че всяка рибка си има характер и територия също.

Днес ми е ден за почистване,вие правите ли си схеми за почистването,аз си записвам,за да не се объркам или пресроча като с бетата.

# 4
  • Мнения: 1 316
Като гледам Lo80 как хубаво обрисува живота в аквариума си, направо ме обхвана носталгия за времената, когато и аз имах хелерчета и дребни рибоци. Сега с тези двете рибки-папагал, които само се бият и мародерстват из аквариума, нямам мира. Мъжкият буквално е освирепял, успя да прогони женската в един ъгъл - тя милата нито яде, нито мърда. Направо се замислих да ги дам за осиновяване, а да пусна малко неонки, скаларийки, хелерчета... даже гледах в зоо магазина продават и малки скаридки, страшни сладури Grinning
Това с огледалото съм чувала, че действа много добре при мъжките бети, но не се учудвам, че има ефект и при другите рибчовци Mr. Green А бетите трудно ли се гледат? Изглеждат ми много екзотични.

# 5
  • Мнения: 219
Страхотна темичка, браво Simple Smile
За направата на аквариум, май няма да ти свърши работа обикновен стакларски магазин. Просто е по-добре да си поръчаш на хора, които правят (дори и в нета мисля, че ще намериш). Аз знам, че има едно момче от Лом, дето ги прави много добре, и страшно много поръчват от него, но за 1 аквариум не си заслужава. Потръси в нета. Ако не намериш, ще питам мъжа ми даде инфо, кой в сф се занимава.
Иначе за морски аквариум - е те са най-красиви, но и най-скъпи и най-трудни за поддръжка. Надявам се някой ден и ние да имаме морски, но това ще е след като стане вече общото мазе с всички риби и мъжа ми развъжда достатъчно, а и дооправим апарт. И когато вече няма да се дават пари за нещо конкретно или да се събират, сигурно ще направим морски, ама май няма да е близките 10г Sad

# 6
  • Мнения: 21
Water Lily, благодаря за новата тема, наистина звучи доста по-изчистено. Ако стъклар ти направи аквариума наистина ще ти излезе по-евтино, но  Цвети е права, че трябва да го прави някой който се е занимавал с това защото сигурността на аквариума зависи от дебелината на стъклото от което е правен. Другото, което се сещам е да попитаме някой напреднал акварист с каква дебелина е препоръчително да бъде стъклото в зависимост от обема на аквариума. Аз мога да попитам мъжа ми за съвет, ако и Цвети пита нейният все ще намерим точният размер на дебелината. Доколкото се сещам ти не живееше в Бг, така че шансът да намериш някой който правои аквариуми в чужбина е доста малък.

# 7
  • Мнения: 219
Тя дебелината е ясно, но въпроса е как ще се направи. Едни познати уж от такива дето правят аквариуми взеха 2, и единия така го бяха залепили, че пяротече само що сложиха вода в него. Важно е как ще се залепи. Иначе за 100л аквариум, мисля, че 8мм са напълно достатъчни. Мисля, че дори може да намери и как се прави. Имам и такива познати дето сами си ги правят, ама все пак си е риск. Ама щом не е в Бг, може да пита стъклари, и те ще й кажат къде правят, а може и да правят, зависи си от стъкларите, аз говоря за българските, щото тук всеки вика, че разбира, ама... Та така, разпирай, а и няма начин там където продават да не знаят къде ги правят, но не знам дали ще кажат пък Simple Smile

# 8
  • Мнения: 689
Благодаря ви за съветите   bouquet

Значи:намерих схема преди време и милиметрите на стъклото зависят от обема.
също така се интересувах каква форма е нах-добре за моите цихлиди и се оказа,че най-подходящ е дълъг и широк аквариум.А моя в момента е по-скоро висок и тесен Confused

ето схемата размер-дебелина на стърлото-литри:

http://aquariumbg.com/index.php?inspage=aquaglass.txt

В смотания магазин до нас казаха,че може да си поръчам,но от тях нищо не искам вече Crossing Arms
така,че отивам със схемите в един обикновен стъкларски магазин,пък да видим какво ще кажат.Те лепят витрини така,че има шанс.
За лепени аквариуми теста в банята е задължителен.
Знам и къде правят шкафове,едно момче си прави и беше доволен.То и шкафа трябва да е специален,с метален скелет и от масивно дърво...

 Shirley-Ann -бетата лесно се гледа:цопваш я в малък аквариум,може без филтър(хубаво е да има де),храниш веднъж на ден  и сменяш водата на 4-5 дена,това е.

Tsvetito -дано един ден си купите морски,поне искате и двамата с мъжа ти,а моя го намира за ненужно и каза,че не му е интересно Crossing Arms
когато имам време ще почета за морската акваристика,трябва добра подготовка преди изобщо да купиш аквариум,има разни фази и риби се слагат чак след месеци..
Гледах един корал само е към 30 лв при нас,а рибите са 150 за брой в София.
Четох,че хората с морски аквариуми се гмуркат и си взимат корали направо от морето Simple Smile

# 9
  • Мнения: 219
Water Lily последно ти в София ли си? Моя мъж само с цихлиди се занимава, така, че за тях може да ти даде много инфо.
То и аз съм малко като мъжа ти, хич не се кефя на рибите, но морските са много красиви, те самите са много цветни, както и аквариумите - красота. До няколко месеца (не знам кога ще сколасаме), като направим пода на хола и дъното на големия аквариум (той е 700л), че е пукнат в единия ъгъл и да не рискуваме, правим дъното тройно. Та него ще го прави с бекграунди и въобще ще го аранжира да е красив за хола, ама това ще се прави сигурно месец Simple Smile Когато стане, ще ви го снимам да ви го покажа и да се пофаля  Mr. Green

# 10
  • Мнения: 1 316

 Shirley-Ann -бетата лесно се гледа:цопваш я в малък аквариум,може без филтър(хубаво е да има де),храниш веднъж на ден  и сменяш водата на 4-5 дена,това е.

Много благодаря за отговора  bouquet Въпросче - бетите лесно ли се размножават? Имат ли някакви специфики? Много ме е яд, че папагалчетата не могат да си създадат потомство...

# 11
  • Мнения: 689
Tsvetito -блазе ти:700л в хола CrazyКакво ще гледате вътре?

Аз съм в чужбина,в БГ акваристите са доста задружни,разменят си растения,риби,скариди..всичко,а тук нас един форум за домашни любимци няма .

щракнах моя цихлидарник снощи,съжалявам за лошата снимка.Мисля да разделя растението на 2 и да засадя и в левия ъгъл зад камъка.

http://img254.imageshack.us/my.php?image=mbuna.jpg

Shirley-Ann-бетите не се размножават лесно.Трябва голям аквариум с укрития и 2 женски и 1 мъжки(женски май трудно се намират) и хайвера се отделя,нивото на водата трябва да пада и разни други подробности..
Какво реши да правиш с папагалите?





# 12
  • Мнения: 219
Абе не съм много за блазяне Simple Smile Притесняват ме децата, че малката е на 1г и 2м, а чакаме и бебе, та...си е притеснително, ама дано няма пръснат аквариум, стъклото му мисля, че е 12мм. Иначе ще гледаме фрунтози, мъж ми казва, че ставали по 35см, но трябват няколко години, и затова се нави да ги сложи там тях, щото няма да се вадят, да се тръскат и т.н.
И ние имахме като твойте рибки преди, но мъжа ми ги продаде Simple Smile Снощи изтръска ред рейнбоу, и има 4 рибки, но ще ги запази за него си Simple Smile А уж са малки още, пък вече имат поколение  Grinning А ти в коя държава си? Мъж ми ги вкарва от Германия.

# 13
  • Мнения: 1 316
Папагалите се чудя на кого да ги подаря... Оказа се, че явно наистина им е тясно, ама и те порастнаха доста за няколко месеца, изтормозиха другите рибоци и сега се карат помежду си. Понякога настава такава борба, че трябва да бръкна с кепчето, за да ги усмиря... Tired Иска ми се да гледам рибки, които се размножават - няма да забравя, когато за първи път ми се родиха малки рибчета, беше такова вълнение Mr. Green Явно и бетите не са много лесни, но папагалчетата определено са още по-трудни. Някой не ги ли иска? Hug

# 14
  • Мнения: 219
Едва ли тук ще намериш някой да ги вземе. Защо не питаш в някой аквамагазин, няма да ти ги откажат смятам Simple Smile
А за лесно размножаващи се рибки, нищо не мога да ти кажа, потърси инфо, или ако идеш в някой магазин да дадеш папагалите, може да попиташ,  хората ще ти кажат Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт