Преглед на дебелото черво

  • 109 767
  • 68
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 053
взе че ми дойде пък сега ужас,иначе щеше да е в събота,ама който питах доста си иболяло казаха,незнам може и да не съм за това изследване знам ли вече,последно ме боля преди 6 месеца,не ме боли често в дупето,на няколко месеца веднъж и все вечер много чудно,незнам все си мисля че злоупотрбявам с лоши храни и затова.

# 16
  • Мнения: 1 053
доктора не ми каза за упойка а много момичета пишат че са им слагали упойка

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
На мен са ми правили и ректоскопия,и колоноскопия.Ректоскопията/с тръба е мисля/ме болеше ужасно.Колоноскопията не болеше изобщо.Нея я правих няколко пъти,защото имах полип.На последната колоноскопия само ми сложиха упойка,защото прегледаха цялото дебело черво,а ми казаха,че където се прегъва червото е болезнено и затова се налага анестезия,ако искам естествено.Но определено ректоскопитя беше мнго неприятно изживяване за мен,макар че траеше секунди.

# 18
  • Мнения: 1 053
цицинка,а Колоноскопията какво е не ли пак с тръба или....колко време продължава

# 19
  • Мнения: 647
Здравейте!

На латински дебело черво е "колон" и затова изследването се нарича колоноскопия. Когато се гледа правото черво, се нарича ректоскопия. И при двете изследвания уредът навлиза откъм ануса. На гръцки стомах е гастро, затова прегледът на стомашната лигавица се нарича гастроскопия и навлизането на апарата е през устата до стомаха. Гастроскопията е доста по-неприятно преживяване.

По прецента на лекаря, може да се слага упойка. Така или иначе, от тези манипулации не се умира, а пациентите, които се паникьосват, стягат мускулатурата и ги боли повече от тези, които се отпускат!

Очистителните са два вида - Х-Преп и Фортранс прахчета. Те, обаче са два съвсем различни вида. Х-Преп само си подсказва, че е предназначено за рентгенови изследвания (снимки), докато Фортранс е препарат за скопии - гастро-, ректо- и колоноскопии.

Х-Преп очиства стомашно-чревния тракт, като целта му е те да са абсолютно празни, за да не се получават сенки на рентгеновите снимки. Червата толкова се изпразват, че едва ли не се "слепват". При рентгенографиите се цели да няма газове в червата, защото газовете също правят рентгенови сенки. Х-Преп се изпива наведнъж към 16.00 часа на предния ден преди изследването и се приема вода около литър.

Фортанс, обратно, очиства стомашно-чревния тракт, но целта му е те да са абсолютно празни от храна. Фортранс предизвиква образуването на газове в червата, което е търсен ефект - те се издуват като балон и в така разтворените черва навлиза лесно сондата на апарата. Фортранс се приема по 3 или 4 прахчета. Процедурата по приема на суспензията започва към 12.30 - 13.00 часа на предния ден преди изследването. Тук има доста тънкости: Всяко едно прахче се разтваря в 800-1000 мл чешмяна вода. Не се ползва минерална вода. Пациентът следва да разтвори първото прахче, след което да изпие тези 800-1000 мл суспензия за около 40 минути! Няма "не искам", няма "не мога"! Суспензията има трайност около 40 минути и затова трябва да се изпие ударно. Чак след това пациентът пристъпва към разтварянето на второто прахче в нова порция от 800-1000 мл чешмяна вода и пак за 40 мин трябва да я изпие... Процедурата се повтаря до изпиване на последната доза. Да не се разтварят всичките прахчета едновременно в 4 литра вода - пациентът не може да поеме толкова голям обем течност за 40 минути, колкото е траиността на суспензията след разтваряне!

И след Х-Преп и след Фортранс, на пациентите се забранява да поемат каквато и да било храна докато не мине изследването. Забранени от напитките са кафето, газираните напитки, нектарите (съдържат месеста част от плода), айрян. При колоно и ректоскопиите разрешени са бистрите сокове (внимание: от сок от ябълка се огладнява още повече), бульон. Ако пациентът все пак е прималял от глад, на сутринта преди самото изследване може да схруска няколко солети (5-6) или да хапне малко сухари. Но, не и да се нахрани!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 20
  • София
  • Мнения: 2 679
На по-добро обяснение от предишното едва ли ще попаднеш.

На мен фортранса доктора ми каза да разтворя повече прахчета в литър и половина май беше и да ги изпия сутринта в седем. Процедурата беше в 15 часа , в 12 часа подейства фортранса, хубавото е, че става общо взето на един път.

# 21
  • Мнения: 58
Благодарим на маг.фарм.А.Вълев, но има още една подробност, който има операции в областта
на корема и има сраствания, да знаете, че без упойка е доста болезнено, но когато се прави
пълна колоноскопия. Частичната колоноскопия може и без упойка.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
цицинка,а Колоноскопията какво е не ли пак с тръба или....колко време продължава

Колоноскопията е с маркуч,ако мога така да се изразя.Наистина за частичната колоноскопия не е необходима упойка,няма никаква болка.Просто аз имах чувството,че съм много подута и че ми се ходи до тоалетната EmbarassedЗа всичките си изследвания съм приемала Фортранс,много е неприятно,но бях идеално чиста.Продължителността на колоноскопията зависи от това дали има полип за премахване.При мен винаги продължаваше около 15-20 минути.Когато ми махаха полипа нищо не усетих,никаква болка.

# 23
  • Мнения: 329
Цецинка, а как разбра, че си имала полип, имаше ли симптоми?

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Имах кръв върху изпражненията,а и не само върху тях,при избърсване също оставаше по хартията/съжалявам за подробностите/.Болки,разстройство или запек не съм имала.

# 25
  • Мнения: 329
Цецинка, благодаря за отговора! Но тези симптоми ги има и при хемороидите, при преглед ли установиха че не са хемороиди. Питам, защото преди, когато имах възпален хемороид, се получаваше и при мен нещо подобно.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Олив,нямам хемороиди.На ректоскопията нищо не видяха и за това ме пратиха на колоноскопия,оказа се,че полипът бил малко "по-нагоре" и поради тази причина не се е видял на ректоскопията.Казаха ми,че бил някъде след 30-тия сантиметър,каквото и да означава това.Кръвта,която имах обаче не беше ярка,каквато знам,че е характерна за хемороидите,а тъмна и понякога ми изглеждаше и като съсирена.Предполагам,че и това е от значение.При мен определено беше полип,защото след като го извадихме ме извикаха след около месец и половина да махнем и крачето,на което се е държал.И на полипа,и на крачето ми направиха хистологично изследване,което не показа нищо обезпокоителна,слава Богу.Имах една контрола на участъка,където е бил полипът и две години след това бях на преглед,за да огледаме цялото черво.Всичко беше наред.Докторът ми каза да отида пак на контрола след десет години,ако не се появят проблеми преди това разбира се.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 869
Цецинка, в коя болница ти правиха тази манипулация?

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Фейс,в Повдив в Окръжна болница.Ректоскопията ми я прави д-р Саватинова,а колоноскопията д-р Георгиев.И двамата работят в Окръжна,като д-р Георгиев знам,че работи и в Медикус Алфа,но там не ме е преглеждал.

# 29
  • Мнения: 329
Цецинка, благодаря ти за отговора!

Общи условия

Активация на акаунт