Краве масло в домашните пюрета

  • 982
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 16
Здравейте,мами! Hug
Въпросът ми е мога ли да слагам краве масло в домашните пюрета?
Бебка е на почти 6 месеца и е на изключително кърмене.От 3 седмици я захранвам със зеленчуково пюре на Ганчев, но искам да започна да и приготвям домашни пюренца.Питах педиатърката и тя ми каза,че и е рано за масло, но в състава на пюретата на Ганчев има масло.
Имам и още един въпрос.Мога ли след една седмица да включа и кашите?
Благодаря ви предварително. Blush

# 1
  • София
  • Мнения: 11 893
Краве масло въведох доста по- късно- при навършени 9 месеца. маслото може да е полезно, но не като основна мазнина. Здравословната доза масло за възрастен за един ден е чаена лъжичка, а какво остава за дете. Все пак, трябва да мислим и за здравето на сърцето. Можеш да опиташ различни видове полезни растителни масла- рапично и  царевично, например. Зехтин по- късно, а и не всички видове са подходящи за готвене, защото при по- висока температура отделят свбодни радикали и стават отровни.

Ето и един цитат от Косе Босе по темата
Зехтин:
- след 8 м.
- студенопресованите нерафинирани масла са тежки за нежното стомахче
- сходен като вид мастни клетки с кърмата и се усвоява почти изцяло от организма

Рафинирани растителни масла:
- 6-8 м.
- такива са сънчогледовото, рапичното, от царевични кълнове и др.
- по-лесносмилаеми и по-безпопасни

Масло:
- краве продукт (въвежда се в периода 8-12 м. по преценка или според местните педиатрични препоръки)
- съдържа важни витамини

Мазнините в пюрето имат за цел:
- да добавят калории (зеленчуците са с нискокалорични, затова се прибавят въглехидрати като ориз или картофи, както и мазнина)
- да подпомогнат развитието на важни тъкани и органи (мозък, ретина, нервна система т.е. мазнините са много важни през първата година)
- да подпомогнат ефективното усвояване на мастноразтворимите витамини

# 2
  • София
  • Мнения: 2 658
аз лично слагах към 7-8 месечна възраст по малко масло на Президент, много преди да въведа млечни продукти. Пробвах със зехтин, но не и харесваше и отказваше да яде пюрето.

# 3
  • Мнения: 543
Все още не съм давала масло или зехтин, но мисля, че вече е време. Даже като чета май сме позакъснели...

# 4
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
в пюретата слагам зехтин.
в попарата - президент.

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 14:52 от ٠•● Dega ●•٠

# 5
  • Мнения: 2 376
По-добре пречистен зехтин, тъкмо да помогне да не се запечете. Аз лично не бих слагала нищо ,но пък ние още не сме почнали да се храним Simple Smile

# 6
  • Мнения: 9 467
Мн е рано за масло-вероятността, да направи алергия към млечния протеин е твърде голяма. Изчакай с маслото, въведи го като прясното мляко-след 12мес.
Относно кашите-въведи безглутенова Peace

# 7
  • Мнения: 2 111
Съставът на пюретата Ганчев не е критерий за това какво може да яде детето.
Зехтин започнах да добавям на 8 месеца.
Краве масло въведох след 1 година.
Оризовата каша е подходяща като първа каша.

# 8
  • Мнения: 107
Аз слагам краве масло в попарата и в пюрето след 7 месец.Преди да почна с маслото съм слагала зехтин.

# 9
  • Мнения: 176
 Слагах краве масло в попарата от както навърщи седем месеца.

Общи условия

Активация на акаунт