Помогнете ми...

  • 7 172
  • 59
  •   1
Отговори
Имам регистрация и пиша тук, но поради специфичният случай не желая да я използвам.Затова се регистрирах отново.

Интересува ме какво може да е направи при следният случай: аз и братовчедка ми сме единствени наследници на баба ни.Тя живееше отделно от нас, в неин апартамент, поддържахме контакт до декември месец, когато тя ни уведоми, че не може да живее сама и ще отиде при нейна позната.Вчера научих, че е починала в една съседка, но е умряла още на 08.02.Никой от тези хора не ни е уведомил, потърсил и т.н.Отидох веднага-изгониха ме и казах, че нито ще ми кажат къде е гробът и, нито да си търся апартамента, вече е техен.Веднага направих справка, още ноември месец го е прехвърлила на името на тази жена.Договорът е за доглеждане.Консултирах се и с адвокати, но няма единодушие.Едните твърдят, че това е договор, който лесно може да бъде оборен, другите твърдят, че е безнадеждно.Какво може да се направи? В мен е нотариалният акт отпреди прехвърлянето, предполагам, че е невалиден вече?
Освен това искам да се провери дали не са извършили престъпление, за да си отиде по-бързо и съответно не са я натиснали да им прехвърли апартамента.Самият факт, че два месеца след това умира не е ли съмнителен и основателен за завеждане на дело?
Къде да поискам есхумация на тялото и дори да им е прехвърлила апартамента, как така те я погребват тайно без дори да ни уведомят.Не искат да кажат и къде е гробът и.Това не е ли престъпление? В полицията ме препратиха към прокуратурата, от там към съдът и т.н.Опитах се да поискам запор над апартамента, за да не го продадат-казаха ми, че първо трябва да заведа дело и евентуално след това съдията може да изиска тяхната документация и да реши такова нещо.
Имам нужда от съвет, какво може да се направи в този случай?

# 1
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Ако се бяхте погрижили за нея сега нямаше да си задавш тези въпроси  Sunglasses



Успех все пак  Sunglasses

# 2
Случаят е много специфичен и не ми се навлиза в такива подробности, не сме били в лоши отношения.Заедно решихме тя да си живее в нейният апартамент, изведнъж тя се отдръпна и започна да страни от мен и братовчедка ми.Малко след това е станало всичко.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 623
Според мен трябва да се обърнеш към адвокат по вещно право / май така се казваше/.

# 4
  • Мнения: 5 710
съжалявам за баба ти..

разбрах, че ноември още е бил прехвърлен апартамента?
не съм юрист, но ми стана интересно - има закон за наследниците, вашите родители, които са преки нейни наследници
живи ли са, т.е те със сигурност биха могли да подадат иск.
тук има доста случаи (не знам това колко би ти помогнало в случая, но все пак) на гледачки, които се възползват от възрастни хора с/у имота им, обикновено наследниците повдигат обвинения, има съд, решават се правата, викат се свидетели, накрая наследниците обикновено печелят.

за мен най-ужасното в тази истоиря е, че не знаеш къде е погребана баба ти.
аз бих искала да знам и да я пренеса в семеен гроб или нещо такова ... струва ми се абсурдно, че са  я погребали без да се обадят ..

# 5
  • Мнения: 2 388
Първо съжалявам за загубата ти.

После съвета ми е да се обърнеш към адвокат.
Пишеш, че си го направила вече, но все пак адвокат ще помогне повече от форума.

# 6
Родителите ни са починали, затова аз и братовчедка ми сме единствените наследници по закон.
Колкото до момента с гробът, точно затова се съмнявам, че е възможно да са ускорили смъртта и.Защо иначе да не казват къде е...
Най-много съм озадачена, че от полицията ми казват, че може да е неморално, но не и незаконно те да я погребат и да не искат да кажат къде е гробът и.Това ми се струва безумно! Очаквах, че те ще поискат поне документите от тези хора, ще се направи проверка, но разбирам, че въобще не е толкова лесно дори да разберем къде е гробът и.Въпреки, че ние сме единствените наследници излиза, че в момента ние трябва да доказваме правотата си.Освен това тя винаги е искала да бъде погребана там, където са мъжът и, децата и, майка и.Убедена съм, че това не е нейна воля.
Разказвам тук, защото се надявам някой да ми препоръча опитен адвокат в такива дела.И евентуално някой да сподели опит, ако е имал подобен казус.

# 7
  • Мнения: 2 401
Хммм, а ако не беше разбрала, че е починала дали щеше да се поинтересуваш от нея?  Не ми харесва казуса ти, говориш само за наследството..  Confused

# 8
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Хммм, а ако не беше разбрала, че е починала дали щеше да се поинтересуваш от нея?  Не ми харесва казуса ти, говориш само за наследството..  Confused

ооо я стига! трябваше да се повайка 2-3 реда за горката си баба, за да си зададе въпроса после ли? тя си знае какво й е и как го е изживяла.

Моят съвет е да си наемеш адвокат и от там нататъка той ще действа от твое име, по съответния ред.

# 9
  • Мнения: 22 416
За момента се сещам, че като преки наследници и в същото време роднини можеш да поискаш справка в ЕСГРАОН за издаден смъртен акт. Със същият този проверяваш в гробищата и ще намериш къде е погребана. Ако човек наистина го интересува нещо, намира начин да го научи.

# 10
  • Мнения: 2 401
Хммм, а ако не беше разбрала, че е починала дали щеше да се поинтересуваш от нея?  Не ми харесва казуса ти, говориш само за наследството..  Confused

ооо я стига! трябваше да се повайка 2-3 реда за горката си баба, за да си зададе въпроса после ли? тя си знае какво й е и как го е изживяла.

Моят съвет е да си наемеш адвокат и от там нататъка той ще действа от твое име, по съответния ред.

Изобщо не става дума за липсата на вайкания, а за самото съдържание на поста, за фактите, които споменава.

# 11
  • Мнения: 5 710
не може ли отнякъде да се извади удостоверение за наследници и след това да намери гроба?

# 12
  • Мнения: 256
izumena, ако бабата е починала на 8 февруари, има 48 часа в което смъртният акт трябва да бъде изваден. Ако това не се направи, след това става за месеци чрез съда.
Факта, че жената е погребана говори, че акта е издаден на 8-ми или 9-ти февруари. Със сигурност не е кремирана, тъй като за кремиране щяха да изискат подписите на вас - единствените и живи наследници.
 Както те е посъветвала Mirama, отивате в Централни гробища - там е издаден акта за смърт, независимо къде е погребана, там е единственото място, където се съставят актовете, и можете да получите справка за всички подробности около нейното изпращане, включително и кой е платил фактурата за погребението - физическо лице или погребална агенция.

Имаш пълното право да се съмняваш за всичко, работила съм на гробищата и какви ли не мошеници съм срещала, с една и съща лична карта се опитват да погребат двама различни души и какво ли още не.

За ексхумация също ти трябва съдебно решение, така че се обърни към полицията с вашия казус, тук съвет не мога да дам.

Ако не успееш да се справиш със служителките на гробищата на прима виста, обясни за ситуацията, мисля, че ще срещнеш разбиране.

# 13
Да, имаме удостоверение за наследници, както и днес извадихме смъртният акт.На 9 е издаден, но няма име на лекар, просто причина за смъртта.Доколкото разбирам на Централни гробища с тези документи, които имаме ще ни кажат къде е погребана.Искаме да си я преместим в наш гроб, предполагам с удостоверението за наследници ще може, нали? Съответно ще искаме и есхумация.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 444
И аз ще те посъветвам да се обърнеш към добър адвокат с опит в гражданското право. Това,което мога да ти кажа е, че по закон независимо от завещателните разпореждания, низходящите наследници (  майка ти и сестра й примерно или ти/братовчедка ти) имате запазена част, която не може да бъде накърнена. Т.е. в случай, че баба ти не е оставила съпруг, ако не ме лъже паметта низходящите имат 1/2 запазена част от наследството й. Тези неща са уредени в закона за наследството.

Общи условия

Активация на акаунт