Варицела и колко е периодът за зараза?

  • 7 417
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 27 524
Моля за съвет, ако сте запознати, за утре вечер евентуално ни се налага да бъдем в контакт с дете, което боледува от варицела. Пъпките се завяхнали, няма сърбеж, нито Т. Синът ми е ваксиниран против варицела. Има ли риск и знае ли някой колко продължава след разболяването опасността от зараза? Благодаря ви предварително  Simple Smile

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
Заразяване

Периодът, в който може да се предаде заразата е 2 дни преди появата на обрива и продължава до пълното излющване на мехурчетата. Детето с варицела не трябва да посещава градина или училище докато всички пъпки не зараснат, обикновено около една седмица, но не е задължително да изчакате всички корички да паднат преди да върнете детето към обичайната му програма.

от тук: http://www.biberonbg.com/info/varicela.htm

п.с.: не знаех, че има ваксина за варицела. А ти защо се притесняваш, като е ваксиниран?

# 2
  • Мнения: 27 524
Благодаря ти   Hug
Да, и аз четох тези неща, и доста още се разрових, та казват, че заразата се предава ден преди появата на пъпките и 9 дни след това. При него са минали 11, така че е малко вероятно да има проблем.
Ваксината пази 85 процента, а над 95 е гарантирано, че ако се зарази, ще я изкара супер леко.
Има ваксина, да, в България все още, не знам защо, не се прилага. Казва се VarilRix и се прилага обикновено между 12 и 18 месеца  Simple Smile

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
Не се притеснявай, то е до организъм, аз я карах на 22 г. с много малко пъпки и много леко. А като си го ваксинирала, ще е леко (ако изобщо има някакъв риск от зараза). Миналата година в групата на дъщеря ми имаше варицела и аз я спрях. Но не се заразиха всички деца, които ходеха.

# 4
  • Мнения: 552
Все още детето ми не е карало никаква шарка и затова не съм добре запозната по темата, но все пак искам да попитам защо си го спряла. Не е ли по-добре да се прекара колкото по-малки са децата /особено за момичета/?

# 5
  • Мнения: 27 524
но все пак искам да попитам защо си го спряла.

Кое защо съм спряла?  Thinking
Ами предпочитам да не я кара, ако може. Ваксиниран е, надявам се да има ефект.  Simple Smile
Иначе е вярно, че по-добре по-малки да я изкарат, но това не означава да търся контакт с болен и зорлем да го заразя  Crazy

# 6
  • Мнения: 552
но все пак искам да попитам защо си го спряла.

Кое защо съм спряла?  Thinking

Въпроса ми беше към TessaMon , относно изказването и :"Миналата година в групата на дъщеря ми имаше варицела и аз я спрях. "

# 7
# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
Спрях я, защото преди това беше доста боледувала, изкара гнойна ангина и не ми се искаше да продължи с болестите. То не че цяло лято не се спря да боледува, ама нейсе. А сега искам да изкара от гледна точка на това, че ако реша да раждам второ, да не ми тръсне варицела по никое време  Laughing

Блонди, и да търсиш, и да не търсиш, то не пита...

# 9
  • Мнения: 3 830
Инкубационният период е точно този - от ден-два преди да се появят симптомите, та чак докато се появат корички по пъпчиците.  Мисля, че този период беше около 9-10 дена след появяването на обривите.

но все пак искам да попитам защо си го спряла.

Кое защо съм спряла?  Thinking
Ами предпочитам да не я кара, ако може. Ваксиниран е, надявам се да има ефект.  Simple Smile
Иначе е вярно, че по-добре по-малки да я изкарат, но това не означава да търся контакт с болен и зорлем да го заразя  Crazy

 Peace

Общи условия

Активация на акаунт