Моля за съвет - болезнена гърда

  • 5 912
  • 31
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 712
Моля за съвет момичетата, които са имали подобен проблем:
Имам много неприятна болка в едната си гърда, като при макар и слаб натиск болката е остра. Не напипвам бучка и гърдата ми не е напрегната. Болката е само от външната страна на гърдата.
От няколко дена моята беба я мъчат зъбки и суче много настървено - дали това може да е причина?

# 1
  • Мнения: 5
Здравей! При мен помогнаха топли компреси и малко "гимнастика".  Grinning Постави бебето да суче така, че брадичката му да сочи болезнената страна. Аз веднага получих облекчение. Дано ти мине бързо!  Hug

# 2
  • Мнения: 9 776
По-скоро е добре, че иска да суче. Ако имаш запушен канал, нека да суче първо и начесто  от проблемната гърда. А зачервено ли е мястото на болката?

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 712
Благодаря ви за отговорите  Hug
Не знам дали има запушено каналче.   Rolling Eyes Няма обособена по твърда бучка - мисля, че гърдата ми се пълни равномерно. Кърмя от година и пет месеца - за последно съм имала запушване преди около година? Възможно ли е сега запушеното каналче да е различно като усещане и затова да не го разпознавам? newsm78
aqua_marin_blue,  под малко "гимнастика" секс ли имаш предвид?  Laughing. Лятото имах невероятно силни болки в другата гърда - пробождащи нетърпими болки, от които не можех да спя нощем , а денем не можех да си събера мислите. Тогава се оказа, че заради хормоните и връщането на цикъла ми е проблема - след като цикъла ми се върна болките понамаляха, а след като се регулира и си стана редовен- болката изчезна.

Последна редакция: чт, 05 мар 2009, 09:05 от avia

# 4
  • Мнения: 2 616
Можеш ли да ми дадеш малко повече информация - имаш ли зачервяване, температура - стандартните симптоми на запушено каналче?

Опита ли с лицитина дали няма да мине? Пий два-три дни по 1200мг, а ако имаш от горните симптоми един-два дни по 2 (примерно).

Не би трябвало зъбите да са ви проблема.


aqua_marin_blue,  под малко "гимнастика" секс ли имаш предвид?  Laughing. Лятото имах невероятно силни болки в другата гърда - пробождащи нетърпими болки, от които не можех да спя нощем , а денем не можех да си събера мислите. Тогава се оказа, че заради хормоните и връщането на цикъла ми е проблема - след като цикъла ми се върна болките понамаляха, а след като се регулира и си стана редовен- болката изчезна.


Това преди всеки цикъл ли е? Има ли шанс да си бременна?

# 5
  • Мнения: 5
aqua_marin_blue,  под малко "гимнастика" секс ли имаш предвид?  Laughing.
   хаха, не, за този метод не гарантирам резултати, но при желание тренирай Joy Имах предвид, че докато нагласиш бебето в правилната позиция си е истинска гимнастика. Аз например трябваше да лежа,  а крачетата му бяха зад моята глава  Laughing

# 6
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Здравей avia.

Момичетата са ти дали добри съвети. Това, което аз се сещам да допълня е, че е възможно тази болка да е резултат от натиск - дали си сменяла скоро сутиена си и да ти е леко неудобен или пък може би носиш чанта през рамо, която притиска тази гърда. Възможно е също и ако спиш настрани, да си притиснала гърдата.
Често се случва и при по-натоварен график или пък изнервено ежедневие да се получи запушване - в такъв случай, опитай се да си почиваш повече, доколкото е възможно това с вилнеещо кърмаче на година и 5 месеца  Grinning

Правилното активно сучене не би следвало да създаде такъв проблем, но ако искаш може да промените позата на кърмене, за да видиш дали ще се повлияе.

Поздрави

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 712
Именно това е проблемът - липсват "стандартните признаци" на запушено каналче - няма зачервяване, температура, няма уплътнения и бучки; не съм сменяла скоро сутиен и нямам спомен да съм травмирала гърдата.
Ivelina това, за което съм писала бяха остри пронизващи болки , които продължиха около два месеца - докато ми се урегулира цикъла. Тогава болката беше страшна , имах чувството, че ми забиват шишове в гърдата и направо място не можех да си намеря - правих мамографии и се консултирах с едно от светилата в Пловдив - д-р Алтай Косев - обясни ми че проблема идва от хормонални промени в организма ми и ще отмине от само себе си , както и стана.Сега болката е неприятна, но търпима и ми се иска, ако мога да избегна ходенето по лекари.
Относно позата за кърмене -проблема е , че не я избирам аз  Joy Когато я кърмя в леглото понякога ляга върху мен, понякога си вирва дупето и суче с главата надолу, дори когато я сложа да седне на коленете ми , за да я кърмя, пак не стои мирна - мотае си ирачки по ръцете, върти  си главата, да не би случайно да изпусне какво прави баща й или да гледа рекламите по телевизията докато си суче. Пробвах да я кърмя като бебе но явно и ограничавам движенията  - сърди се и се дърпа, докато и пусна крачетата и ръчичките и докато си намери удобна за нея поза.
mimsat ,  IvelinaAtanasova вие имали ли сте скоро запушване - симптомите различават ли се от тези през първите месеци ?
Някоя от вас имала ли е болки поради други причини, освен травмиране или запушване на каналче?

# 8
  • Мнения: 117
След спиране на кърменето получих такива болки, мамолозите ми изписаха гел за мазане, но той облекчава временно. Лекарите казаха, че е от хормоните и функционирането на яйчниците. Тогава се оправих с хомеопатия. Сега със второто имам същите болки от време на време, хомеопатката каза че е на нервна почва и да не пия нищо.

# 9
  • Мнения: 2 616
Освен вече споменатия неудобен сутиен, подплънките в сутиена и чанта, натиск или изобщо травма в областта на гърдите, болките биха могли да се дължат на много причини, като:
1.Мастит - тогава болката е постоянна, локализирана в областта на възпаленото място като могат да съществуват, но могат и да отсъстват други симптоми. Обикновено болкта е в едната гърда и е по-силна по време на кърмене.  Ти така и не каза опита ли с Лицитина и изобщо случи ли се нещо?
2.Травма на гърба или разпънат мускул биха могли също да са причина за болка в гърдите ако е засегнат нерв, който има връзка с гърдите. Предвид "дивото" кърмене на по-големите деца и нарастващата им тежест, възможно ли е да си разтегнала някой мускул или сухожилие, докато се носите, кърмите или борите?  LaughingОпитай да полегнеш или да си подложиш възглавница под кръста другия път, когато се кърмите да видиш дали не се чувстваш по-комфортно
3. Candida albikanis - появява се след лечение с антибиотици и се характеризира с остра пареща болка по време на кърмене - лекува се с пробиотици и екстракт от грейпфрут, приеман според указанията на опаковката (отнема около 2-3 дни)
4.Предменструален синдром - причината е увеличеното количество кръв и лимфна течност в гърдите малко преди идването на цикъла
5. Фиброцистоза - обикновено болката е изключително силна преди и по време на цикъл
6. Диета - ударна диета също би могла да е причина за болката. Веднага след спиране на диетата болката би трябвало да отшуми (няма обеснение по какъв начин са свързани двете събития).
7. Възможна причина е и намалялото мляко и промяна в хормоналните равнища по тази причина

Ако отхвърлиш всички тези предположения, опитай да редуцираш или да махнеш напълно количеството поет кофеин през деня, при някои жени това води до изключително добри резултати.

И като последно ти препоръчвам преди да отидеш и да правиш каквито и да е "сложни" изследвания, пусни си едн апълна кръвна картина " да си свериш часовника"  Peace

Ти от колко дни си с тази болка вече?

В случай, че съм пропуснала нещо, погледни тази статия: http://www.puls.bg/illnes/issue_150/
, написана е много хубаво и подробно  Peace

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 712
IvelinaAtanasova, благодаря ти много! Hug
Статията е наистина много полезна.
Аз днес съм доста по-добре, болката ми понамаля.Не съм пила лецитин.
Вероятно е било заради цикъла ми. Болката ми се появи преди около 5-6 дена, като постепенно се засилваше. Преди два дена дойде цикъла ми, а от тази сутрин имам облекчение. Вероятно причината е била пак хормонална - в статията открих и че факта, че рано е била първата ми менструация,  а и съм родила след 30 год възраст също имат значение.
Надявам се модераторите да дообогатят библиотеката - явно има още много да уча за промените, които настъпват или могат да настъпят вследствие на раждане, кърмене и пр.
Благодаря на всички за помощта и отделеното време.  bouquet

# 11
  • Мнения: 2 616
Ооооооо, тепърва ще се случват нови и интересни неща и ще се учите - сега започва веселото  Peace

Много, много се радвам, че си добре и че всичко е наред   bouquet Да нацелувашбебето и от нас и .......... ВЕСЕЛ ПРАЗНИК    bouquet  bouquet  bouquet

# 12
  • Мнения: 248
Здравейте,
За да се възползвам от пусната вече тема, пък и да спестя на форума такава с аналогично заглавие, реших да се включа тук и много моля опитните майки да ми дадат съвет.

Беба е на 37 дни. Кърмя я. От вчера ме боли едната гърда, от външната страна. Болката е поносима, при натиск на болезненото място се засилва. Не напипвам уплътнения, или пък бучка, нямам температура. Като изчетох темата се погледнах в огледалото - болезненото място е леко зачервено ... много леко (потърсих червенина, за да я открия).
На какво ви прилича това?

От долните изключвам 2, 3, 4, 5, 6 .

Какво да направя?

Освен вече споменатия неудобен сутиен, подплънките в сутиена и чанта, натиск или изобщо травма в областта на гърдите, болките биха могли да се дължат на много причини, като:
1.Мастит - тогава болката е постоянна, локализирана в областта на възпаленото място като могат да съществуват, но могат и да отсъстват други симптоми. Обикновено болкта е в едната гърда и е по-силна по време на кърмене.  Ти така и не каза опита ли с Лицитина и изобщо случи ли се нещо?
2.Травма на гърба или разпънат мускул биха могли също да са причина за болка в гърдите ако е засегнат нерв, който има връзка с гърдите. Предвид "дивото" кърмене на по-големите деца и нарастващата им тежест, възможно ли е да си разтегнала някой мускул или сухожилие, докато се носите, кърмите или борите?  LaughingОпитай да полегнеш или да си подложиш възглавница под кръста другия път, когато се кърмите да видиш дали не се чувстваш по-комфортно
3. Candida albikanis - появява се след лечение с антибиотици и се характеризира с остра пареща болка по време на кърмене - лекува се с пробиотици и екстракт от грейпфрут, приеман според указанията на опаковката (отнема около 2-3 дни)
4.Предменструален синдром - причината е увеличеното количество кръв и лимфна течност в гърдите малко преди идването на цикъла
5. Фиброцистоза - обикновено болката е изключително силна преди и по време на цикъл
6. Диета - ударна диета също би могла да е причина за болката. Веднага след спиране на диетата болката би трябвало да отшуми (няма обеснение по какъв начин са свързани двете събития).
7. Възможна причина е и намалялото мляко и промяна в хормоналните равнища по тази причина

Ако отхвърлиш всички тези предположения, опитай да редуцираш или да махнеш напълно количеството поет кофеин през деня, при някои жени това води до изключително добри резултати.

И като последно ти препоръчвам преди да отидеш и да правиш каквито и да е "сложни" изследвания, пусни си едн апълна кръвна картина " да си свериш часовника"  Peace

Ти от колко дни си с тази болка вече?

В случай, че съм пропуснала нещо, погледни тази статия: http://www.puls.bg/illnes/issue_150/
, написана е много хубаво и подробно  Peace

# 13
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Здравей, suncholina!

Това звучи като начало на запушен канал.
Опитай по-често да предлагаш на бебето да суче от болезнената гърда.  Също топъл (горещ) душ на болезненото място с лек масаж към зърното. Може също да смениш позата на кърмене - например в поза "футболна топка" - така брадичката ще е от външната част и ще масажира там гърдата. Опитай се да си почиваш повече и си осигури, ако е възможно, спокойствие.

Пиши, ако има промяна.

Поздрави

# 14
  • Мнения: 248
Здравей, suncholina!

Това звучи като начало на запушен канал.
Опитай по-често да предлагаш на бебето да суче от болезнената гърда.  Също топъл (горещ) душ на болезненото място с лек масаж към зърното. Може също да смениш позата на кърмене - например в поза "футболна топка" - така брадичката ще е от външната част и ще масажира там гърдата. Опитай се да си почиваш повече и си осигури, ако е възможно, спокойствие.

Пиши, ако има промяна.

Поздрави


Благодаря mimsat,

Вчера усетих облекчение като налагах затоплена с ютия тензухена пелена, а после и в банята с много топла вода.
Ще добавя масажа, за който ми казваш, както и смяна на позата и ще пиша пак.

Поздрави и   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт