за кръщенетата

  • 10 106
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 400
Искам да попитам,когато кръщавахте вашите деца правихте ли подарък на кръстниците и каква е тази традиция защото аз не бях чувала доскоро?Знам само че задължение на кръсницата е да облече кръщелника и толкова.

# 1
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
И аз не бях запозната много -много , но бях кръсница на едно детенце и майка му ми подари подарък за това , че съм кръсница - икона. А иначе за задължението кръсника да облече детето - както се договорите , аз например не съм обличала кръщелника ми , защото майка му беше купила всичко предварително.

# 2
  • Мнения: 1 372
Традицията наистина е да се прави подарък на кръстника.
Когато кръщавахме дъщеря ми, купихме подарък на кръстника - цифров фотоапарат.

# 3
  • Мнения: 873
аз купих дрешки и хавлийката за кръщенето на моята кръщелница, но не съм получавала подарък от родителите й. не съм чувала за подобна традиция и не мисля, че нещо, различно от икона, е подходящ дар в случая.

# 4
  • Мнения: 9 814
Не, не съм купувала подарък на кръстниците.

# 5
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
По принцип на кръстниците се подарява икона на Богородица. Такава е традицията. Ние я спазихме.

# 6
  • Мнения: 566
когато кръщавахме голямата си дъщеря подарихме на кръстниците икона и по нещо лично за всеки от тях (а иконата е за домът им)а те съответно облякоха детето от глава до пети ,обувки,хавлийка и подарък за бебето(те и подариха златно синджирче),но мисля че в тия времена сега като се договорите. Peace

# 7
  • Мнения: 325
Аз също зная за такава традиция.Нашите кумове бяха купили абсолютно всичко за беба,а пък ние им подарихме по един бял халат.С баткото беше същото,но не помня тогава какво сме им подарили. Аз пък съм кръстница на 4 дечица и на 3 от кръщенетата ми бяха подарили по нещо лично.Явно навсякъде е различно.Иначе това с иконата не го знаех,а не съм се и сетила, но е много хубава идея.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 529
Не знам каква е традицията, но аз не се вманиячавам... Нито пък се договарям за такива неща. Винаги правя каквото аз преценя за дадена ситуация.
Ние подарихме щраусово яйце с ръчно изографисана икона на Богородица и младенец Peace
Ти, ако не искаш - не подарявай нищо, както ти смяташ че е редно - така постъпи Peace

# 9
  • Мнения: 107
Да подарява се подарък на кръстниците.Ние купихме златни обеци на детенцето им защото тя го кръсти а те от своя страна му купиха цял комплект дрехи.

# 10
  • Мнения: 329
Ние все още не сме кръстили нашия мъник, но традицията при нас я знам (не само защото мен са ме кръстили като по-голяма). При нас кръстници на детето са кумовете ни и подарък взимат единствено те на детето(не е задължително да го облекат, може само символично да купят едни чорапки ако искат нещо др да му подарят)-никой друг не е длъжен да подарява на никого.
Дане забравяме, че традициите не са това, което бяха и, че може сами да си се договорите с кръсниците-кой, какво и защо  Grinning Peace Hug

# 11
  • Мнения: 1 685
Традицията наистина е да се прави подарък на кръстника.
Когато кръщавахме дъщеря ми, купихме подарък на кръстника
И ние така Peace

# 12
  • Мнения: 2 110
Кръщавала съм си и двете деца, за мен това е хубав български-християнски празник. Старите хора казват ,че кръщавайки детето ти го представяш на Господ и детето получава благодатта Божия.
Избрах летните месеци и възраст около годинка,за да може Попа да ги изкъпе целите. Кръстницата купува всичко, за да облече детето. После ходихме на ресторант и ние почерпихме хората ,които бяхме поканили.

# 13
  • София
  • Мнения: 932
 И на нас ни предстой кръщене. И искам да я кръстим тази година на Цветница, защото носи име на цвете. В нета прочетох доста мнения, че преди Великден , не се правят кръщенета , други пък казват че не е вярно. Явно трябва да се пита в избраната църква / манастир. Ние още не сме избрали къде ще е , само кръстницата е известна Simple Smile  и сигурно ще й купим някакво дребно символично подаръче - икона или нещо от тоя род.

# 14
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
И аз знам, че се подарява подарък на кръсниците.

Общи условия

Активация на акаунт