Относно възпитанието на децата ни

  • 2 485
  • 38
  •   1
Отговори
  • Мнения: 202
Все повече се сблъсквам с изключително невъзпитани деца,които нямат никаква ценностна система.
Днес си говорихме с една позната по тази тема и тя е на мнение,че за това са виновни учителите и приятелите им.Аз съм на коренно противоположно чнение.Според мен родителите възпитават децата си,а учителите ги обучават.Колкото до приятелите им,то всеки си търси приятели ,които са близо до неговото възпитание и интереси.Това е моето мнение.Какво е вашето-кой според вас е отговорен за възпитанието на децата ни?

# 1
  • Мнения: 636
Най-вече и преди всичко - родителите. Средата / приятели, учители/ също има възпитателен ефект, който, обаче,  не е от първостепенно значение.

# 2
  • Мнения: 8 999
Цялото общество, начело с родителите, е отговорно за възпитанието на децата. Дори и съседите.
В една държава, в която са изгубени всички ценности, не виждам как двама родители ще успеят да убедят децата си, че трябва да се придържат към въпросните ценности. Малките вкъщи виждат едно, а навън - друго.

# 3
  • Мнения: 7 831
Изключително трудно е в днешно време да имаш възпитани деца. Коства много повече усилия, безкрайни разговори и нерви. За разлика от времето на нашите родители, когато цялото общество възпитаваше децата в едни и същи ценности. Всяка съседка, продавачка, дори непознатите на улицата ясно показваха нетърпимост към "лошо" поведение и ние знаехме, че няма мърдане. Вярно е че сме правили простотии, но не бяхме нагли.
А сега ... голяма част от родителите очакват някой друг да им свърши работата, а всички останали в един глас крещим, че възпитанието е работа само на родителите. Ами не е! Като е малко детето, да, но като порасне цялото общество възпитава. То и сега ги възпитава на бездушие и незаинтересованост, защото това е отношението, което децата получават от всички, нерядко и от родителите си.

# 4
  • Мнения: 1 046
Всичко е комплексно, нямат вина само родителтите или само учителите и приятелите, а също си зависи и от самото дете. Много често сте чували сигурно майки около вас или дори собствената си майка думите " Абе, как една майка ви е раждала и възпитавала, а сте толкова различни с брат си или сестра си"

Родителите имат отговорност, но пък от друга страна както сега сина ми е в детската градина, той е там по цял ден, т.е. детето е изцяло под доброто или лошото влияние на учителките и децата. След това пък ще го поеме училището, там също са деца и учителки, т.е. при мен ще е само вечер и събота и неделя.

От нас като родители зависи да го възпитаме да е достатъчно силен психически да има собствено мнение по различни въпроси и да не се подава на лоши влияния, но всичко е строго индивидуално и май за съжаление няма рецепта по въпроса.

# 5
  • Мнения: 2 587
Най-вече родителите, не е за пренебрегване и останалата част от обществото,но лошото което е научило от там с правилен подход може да се изкорени пак от родителя.

А какво точно искаш да кажеше с:

..... изключително невъзпитани деца,които нямат никаква ценностна система....

# 6
  • Мнения: 132
от скромния ми опит като родител,а от по големия като наблюдател на деца, мога да кажа, че възпитанието на децата е комплексно-не може ние родителите да се старем да изграждаме някакви ценности в децата,които баби,учители в ясли,детски градини,училища....и т.н. да не поддържа.

да съгласна съм че повечето време децата прекарват в тези.... ако мога да ги нарека институций,и по голямата част от възпитанието им,колкото и да не ни се иска да е така, се пада на учителите, педагозите които са там,дори на лелката, за това май трябва да попитаме и тях за отношението им по този въпрос.
защо по голяма част от персонала в детска градина възпитава децата в т.нар."чалга култура" и се толерират деца от по-богати семейства(не разбирайте че имам нещо против тях),които нямат елементарното (домашно) възпитание,това което ние трябва да им дадем?
Всичко е комплексно, нямат вина само родителтите или само учителите и приятелите, а също си зависи и от самото дете. Много често сте чували сигурно майки около вас или дори собствената си майка думите " Абе, как една майка ви е раждала и възпитавала, а сте толкова различни с брат си или сестра си"

Родителите имат отговорност, но пък от друга страна както сега сина ми е в детската градина, той е там по цял ден, т.е. детето е изцяло под доброто или лошото влияние на учителките и децата. След това пък ще го поеме училището, там също са деца и учителки, т.е. при мен ще е само вечер и събота и неделя.

От нас като родители зависи да го възпитаме да е достатъчно силен психически да има собствено мнение по различни въпроси и да не се подава на лоши влияния, но всичко е строго индивидуално и май за съжаление няма рецепта по въпроса.

съгласна съм, че всичко е комплексно,но защо само родителите търсят отговора на доброто възпитание? крайно време е учители, обществото да спрат да бязат от отговорност и да казват-"това дете си има родители-да се оправят"

# 7
  • Мнения: 804
Естествено, че на първо място са родителите и то не само с разговори и нравоучения, но и със собственото си поведение. Учителите имат своята роля, но те не могат изцяло да променят това, което са сътворили родителите.
Колкото и глупаво да ви прозвучи, лично аз смятам, че и медиите влияят на децата. Пресен пример е рекламата на Луп, в която е представено като героизъм и невинна веселба да влезеш през нощта!!!! в охраняем гараж и да напръскаш със спрей няколко автобуса.
Сигурно на някой ще му прозвуча като изкукала баба, но децата са като попивателни. Те виждат всичко и помнят всичко. Те отразяват обществото в което живеят.

# 8
  • Мнения: 9 814
Съгласна съм, че не само родителите са отговорни за възпитанието на детето, но всички сме чували за онези прословути първи седем години и колко важни са те за едно дете. Баба ми наричаше това домашно възпитание. За мен от там тръгва всичко.
Децата копират модела на поведение, с който се срещат в семейната среда.
И е нормално, ако в семейството се псува за щяло и не щяло едно 4-5 годишно дете да приеме това за напълно нормално. Ако родителите не поздравяват съседите, едва ли и на детето ще му хрумне, че трябва да каже "добър ден".

А за учителите в детската градина/училище- ние родителите, сигурни ли сме, че те имат това възпитание и ценностна система, които отговарят на нашите представи за добро?

# 9
  • Мнения: 132
А за учителите в детската градина/училище- ние родителите, сигурни ли сме, че те имат това възпитание и ценностна система, които отговарят на нашите представи за добро?

ясно ми е че представите ни за добро много трудно ще паснат, но тук става въпрос за тов,че те в повечето случаи си "измиват" ръцете с родителите.

защо по мое време,когато имаше т.нар. "неморално поведение"(което сега вообще не е неморално) редовно се извикваха родителите на разговор за възпитанието на децата и за това как може заедно родители и учители да се "съюзат" в полза на детето

# 10
  • София
  • Мнения: 11 894
Родителите са отговорни за поведението на децата, защото през първите пет /а не седем, какъвто е израза/ се формира представата за света и се трупа 85% от информацията за него. Възпитанието най- вече се състои в подражанието и затова не може да детето да се възпита в нещо, което родителите не прилагат. Сами виждате, че възрастните говорят все повече за пари и децата също. Ако до 5-6 години сте отгледали една самостоятелна и независима личност не вярвам учители, съученици и приятели да са в състояние да повлияят. Ако детето е отглеждано и приучено да се подчинява безпрекословно, да слуша авторитетите, а не да мисли и да взима решения, тогава всеки може да го моделира както си поиска.

Не съм съгласна, че възпитанието от "едно време" може да се дава за пример, защото поколението на нашите родители е толкова увредено от страха и агресията, с които са отглеждани, че наличието на добри обноски няма как да компенсира всички останали щети.

# 11
  • Мнения: 9 814
joana_karolina , говориш за "неморално поведение", аз пък ти говоря за деца в предучилищна възраст.
При тях какво неморално поведение да търсим? По скоро да търсим корени за лошото им поведение във възпитанието на родителите им, което пряко рефлектира на това на децата.
Ценностите сега и преди, както и разбирането за морал са се променили доста, а и онзи тип другарски съд от преди години не виждам как ще просъществува в днешно време.

# 12
  • Мнения: 1 046
Някой по-нагоре каза, че всички са отговорни, а също и че самите учителки не отговарят на нашия "манталитет"(съжалявам, ако не цитирам правилно). За съжаление е така.
Много често от съседната група на нашата докато си чакам детето, чувам думите ".... седни си веднага на мястото, че ще те "счупя" или пък "Преславоооо, колко пъти ти казах да седнеш ма." Чукам на дърво, че досега такива думи не съм чула от нашите госпожи докато си чакам детето отвън.
Но пък и другия момент го има, многократно съм чувала учителката да казва " Вашия син/дъщеря има такова и такова поведение, обърнете внимание"- "Ама, аз нямам проблеми с детето в къщи, вие се оправяйте"

На таблото в групата на дребния има огромен надпис "Възпитанието е двустранен процес и родителите и учителите са длъжни да участват заедно и да си сътрудничат" Може да звучи малко "соц", но е истина.

# 13
  • Мнения: 2 700
Че ролята на родителите е голяма, две мнения по въпроса няма. Но родителите според мен участват около 50% във възпитанието на детето си, независимо от волята и желанието им. Като гледам средната възраст на децата на списващите в темата е около 3 години. Е, в тази възрастова категория действително семейството има основната роля, но повярвайте на по-късен етап нещата се променят коренно. Да, съществува подражание, но ако при по-малките деца то е насочено към модела на поведение на родителите, то по-нататък избуява желанието за вписване в група, т.е. моделът на подражание са себеподобните, а не възрастните. И точно тук родителите са безсилни първо, защото всякакви нравоучения звучат архаично на фона на аргумента "всички така правят" и второ, защото родителите не знаят какво правят децата им когато не са с тях и не могат да влияят на поведението им точно в този момент.
Съгласна съм с .Ели., че целокупното общество трябва да бъде коректив. И не, не е вярно, че не трябва да се залага на страха - развитите демокрации залагат точно на страха, на страха от наказание при неспазване на обществените правила.

# 14
  • Мнения: 1 001

Абсолютно съм съгласна с написаното от Надина Peace
според мен  цялото общество носи отговорност.
1. Родителите, трябва да го научат на основните неща
2.Учителите, трябва да са им пример и да правят забележки когато някой не постъпва правилно .
3.Приятелите, знаете че децата копират едно от друго

Общи условия

Активация на акаунт