au pair или бавачка от Бьлгария

  • 3 130
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 35
За първи път пиша във форума -- надявам се да е по протокол -- и ще се радвам на всеки отговор, съвет, споделен опит.
От 15 години живея извън България, от две съм омъжена за "чужденец", а от почти една година си имаме дете.  Решихме да му говорим всеки на родния си език -- живеем на "неутралната" територия на Connecticut, където се разбираме на английски.
За да мога да упражнявам професията си, започваме да обмисляме дали да не потърсим помощта на au pair или бавачка.  Покрай езиците, в момента дискутираме въпроса за българка au pair.  Някой има ли подобен опит?  С агенция или самостоятелно намерихте човек?  Доволни ли останахте?
Ще се радвам на всяка споделена история или мнение.  Благодаря предварително!

# 1
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Аз исках така да си вземем бава4ка от БГ ,но се оказа ,4е БГ бава4ките взимат пове4е пари от тукаШните Thinking така ,4е нямах Шанс и си намерих моми4е от тук да ми помага.Сега си помагам сама.....нали сме криза Joy hahaha.
Сьжалявам ,4е не мога да ти помогна Confused,за сьжаление вьпреки желанието ми да имам някой който говори БГ в кьЩи, да ми помага ,не се полу4и Confused

# 2
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Имам позната тук (Холандия), която от години има помощ от България. Предимно пенсионерки, познати на родителите й. Според мен, им плаща доста малко, но жените са доволни. За децата е голям +, защото говорят перфектен български.

# 3
  • Мнения: 3 988
Мисля, че boingboing не търси (почасова) бавачка. Иначе опциите студентка/пенсионерка ги има и тук (САЩ). В бг нюзгрупите от НЙ редовно има обяви за търсещи и предлагащи тази услуга.

boingboing, нямам опит как става намирането на au pair в САЩ, но в Германия най-изгодно, бързо и лесно става(ше), ако се свържеш с българска агенция и си наемеш човек чрез тях. Познавам няколко семейства, които така си наеха момичета.
Потърси в интернет сайтове на бг агенции и се свържи с тях. Те ще ти дадат ней-точна информация.

# 4
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Споменатите от мен жени не са почасово, а живеят в семейството.

# 5
  • Мнения: 2 674
За да си намериш  au-pair  от Бг ти трябва да минеш през агенция, иначе ще бъде много трудно издаването на виза за въпросната детегледачка,тъй като програмата им поставя условие кандидатите за позицията да са до 26 години и  те автоматично  попадат в графата "потенциален имигрант".

Друг недостатък на au-pair е,че поради самата им възраст те нямат опит с деца-разбира се, всяко  правило си има изключение.Провеждаш едно интервю по телефона с евентуалния кандидат и това ти е единственият жив контакт.

P.S.Смятам това за крайно недостатъчно за наемане на детегледач на едногодишно дете-само един разговор по телефона ,проверка на евентуалните предишни работодатели и куп снимки с недоказана достоверност.Най-ценното ми нещо на този свят е небходимо да получи и ценен човек,а смятам ,че програмата au-pair  не може да ми го предложи на 100 %.


   

Последна редакция: ср, 11 мар 2009, 06:04 от ophie

# 6
  • Мнения: 868
Съгласна съм с Ophie за нуждата за официална агенция (и.е., официален контракт) когато става дума за млади жени от чужбина, особено от Източна Европа.  Те са всъщност потенциалните имигранти. Дори чрез агенция, много идват с идеята да се омъжат тука. Познавам майка, която наема момичета от Германия, и досега няма тоя проблем.

Ако използваш агенция, не използвай българска, но местна, с представители в твоя щат и дори в твоя град, за да има възможност за директен диалог и смяна на момичето ако се наложи. За съжаление, понякога се налага. Те са млади момичета, някои стават homesick, а и наистина на базата на 2-3 телефонни интервюта е трудно да прецениш човек.  Ето една организация, с която съм говорила и изглеждаха "на топката":
 http://www.culturalcare.com/ 
Може да прочетеш за изискванията както към семейството, така и към девойката. Описани са подробно.

Не знам на каква възраст е детето, но според мене au pairs са най-подходящи за след 3 години и дори по-късно, училищна възраст. Дотогава си трябва човек с много опит, да знае техники за трениране на гърне (и не винаги възрастна жена знае, между другото), бебешки пубертет, подходящи игри за тая ранна възраст, когато детето няма само въображение или голям attention span.

Ако имаш възможност, наеми местна жена (по-лесно за смяна), с местни препоръки, и с опит!  Успех!

Последна редакция: ср, 11 мар 2009, 20:57 от Pixie

# 7
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Съжалявам че няма да бъда много положителна, но ето и моя опит
първо наех българка (няколко по точно) от тук, останах крайно недоволна, след това решихме да си доведем от бг, ами кошмар, храна спане и даже цигарите и купувахме, разхождахме я като турист и пак не става, или аз съм с много изисквания или нещо не случвам, на края се реших и дадох малкия на ясла, на 15мес, ами да ви кажа хиляди пъти съм по доволна, сега пак ми го гледат, че по лекарско предписание не трябва да ходи 1мес на ясла, пак не съм доволна, броя дните да го пратя в яслата и да си отдъхна, дори и не се чувствам толкова сигурна, а жената е бивша учителка в детска градина, отгледала двама сина (ами дори следобедното му кремце не може да приготви, да не говорим за други неща)
и наистина ако вземаш някой да не е от бг, проблемите са хиляди

# 8
  • Мнения: 1 190
Аз преди години бях au pair, но в Германия, намерих си семейство чрез агенция или по-точно казано те ме намериха, защото аз само си подадох документите, а те ме избраха Grinning
Потърси такава агенция някъде около вас, ще разгледаш формулярите и може да си избереш някой от България .. знам ли newsm78

# 9
  • Мнения: 593
Ех, ANETT, не си извадила късмет просто...

boingboing, защо наистина не опиташ с някоя българка, което живее в Америка?

Късмет!

# 10
  • Мнения: 7 914
Toni4ka
 но едва ли си била при българи Laughing

# 11
  • Мнения: 580
Между  au pair и бавачка все пак има голяма разлика. Au pair взимаш, за да и/му предоставиш възможност да научи езика и да поживее малко в типично за страната семейство, да се включи в семейният живот и т.н. Длъжна си да им предоставиш собствена стая, по възможност собствена баня, телевизор, компютър и да си наясно, че работят максимум 20-30 часа на седмица. Те не могат да се експлоатират като чистачки, бавачки и общо казано слугини.
Бавачката си е бавачка. Плащаш и при предварително добре изяснени условия на работа и това е.
Иначе споделям мнението на АНЕТТ, и то от личен опит. То бяха едни мрънканици, едни условия, едни размахвания на дипломи и четене на права, все намръщена и твърдо решена да ръси на всичко чубрица и да се налага (това с чубрицата е образно казано)...  Rolling Eyes В крайна сметка взех унгарска студентка за дъщеря ми и до ден днешен съм и благодарна за двете години, които детето прекара с нея и за нещата, които научи. По-добре си наеми местна бавачка, за да ти е мирна главата.

# 12
  • Мнения: 868
че работят максимум 20-30 часа на седмица.


В Европа може би е до 30 часа. За Щатите, агенцията, с която говорих, ми каза, че е до 45 часа, и се разпределят както семейството има нужда.  Освен това, семейството трябва да предостави $500 (това е минимумът) за класове, по езика най-често.  И, да, семейството се очаква да води момичето където отива въпреки че не са длъжни да ги разхождат специално на ваканции или като туристи наоколо. 

И при бавачките има learning curve, защото всяко дете и семейство е различно, но се очаква да имат установени умения все пак, докато за au pair е друго. 

Ние, разбира се, си приказваме, без да знаем дали оригиналната авторка има предвид официална au pair или просто гледачка, която говори български...

# 13
  • Мнения: 35
чета, чета и все повече се обърквам...  точно днес пак отворихме темата със съпруга -- представяхме си, че би било дори интересно за някое момиче, току-що завършило училище или малко след това, да живее известно време в друга държава, друга среда.. ние подсигуряваме стая с баня и легален престой, а в замяна момичето ми помага с малкия (зная, че има и джобни и курс...).  Не става въпрос за чистене и т.н.  Интересувам се, разбира се, и от традиционна бавачка -- стига да ми е по джоба, но не знам как бих тьрсила бьлгарка такава.  Работя (когато мога) вкъщи и си представях, че дребосъкът може да си играе в двора, но да не трябва да го занимавам през цялото време, тъй като работата ми изисква доста концентрация..  Може би представата ми е отчасти и резултат на наблюдения -- повечето ми приятелки ("чужденки") имат подобна помощ.. просто се надявах, че може да се съчетае с език, тъй като в момента за малкия няма друг извор  Crazy.  Иначе, ние сме в университетски град и студентки сигурно биха се намерили, но като бивша такава знам, че е хиляди пъти по-лесно да се работи в библиотеката... а и когато дойдат изпитите, човек е уморен и му е точно до някое весело пищящо дете...    Малко съм стресната от опита на Anett и LaDolce... Вие как намерихте тези българки?  Звездичка, какво им е на бьлгарките като част от host family?

# 14
  • Мнения: 580
Pixie, права си за Америка, на една моя приятелка австрийка, дъщеря и е в момента в Балтимор au pair и работи много. В Австрия максимума е 20 часа на седмица и около 270 Евро джобни. Плюс курс по немски.

Бойнгбойнг, в Австрия има много българи, като пуснеш обява се обаждат. Аз навремето пуснах обявата директно в университета. 

Общи условия

Активация на акаунт