Отговори
  • Мнения: 11 607
Момичета, искам да споделя с вас една рецепта за Панетоне от едно безплатно списание(Лимит), което ми попадна в ръцете случайно(то няма нищо случайно за мен де), резултатът е зашеметяващ. Направо се топи в устата!


Продукти: 140 гр. брашно, 250 мл. топло прясно мляко, 14гр. суха мая(аз сложих половин кубче прясна мая)

Тесто
125 гр. захар, 110 гр. краве масло, 2 яйца, 1 жълтък, 350-400 гр. блашно, 1 с.л. настъргана лимонова кора, 1 ч.л. дърна анасон, 1/2 ч.л. сол, 200 гр. сушени вишни или стафиди, 125 гр. стафиди или захаросани плодове, 180 гр. кедрови ядки или ситно нарязани бадеми

Отгоре
1 белтък + 1 ч.л. вода

Какво направих аз - нямах сушени вишни, кедрови ядки, анасон. Минах без анасон и сложих около 120 гр. захаросани череши + 1 пакетче стафиди жълти и около 50 гр. изпечени бадеми - това вътре за тестото. Останалото 50 гр. сложих отгоре. Сложих кората от 2 лимона и 1 портокал. Другите пропорции спазих стриктно.

Приготвяне:

1. В купа се смесват 140 гр. брашно, 250 мл. топло прясно мляко, 14гр. суха мая(аз сложих половин кубче прясна мая)(може да се добави 1 к.л. захар). Покрива се и се оставя да втаса за 45-60 мин.(аз оставих 60 мин.). 2. В хлебопекарната сложих захарта, маслото(на стайна Т), яйцата, жълтъка + втасалата смес. Меси си 30 мин. като 5 мин. преди да свърши месенето сложих стафидите, бадемите и черешите. Оставих да втаса в машинката 1 час. след месенето(програма месене + втасване 1ч. 30 мин.). По рецепта пише - Тестото се оформя на топка и се поставя в голяма намаслена купа. Покирва се със свежо фолио и се оставя за 1 - 1 1/2ч. Тестото трябва да увеличи обемча си 2 пъти. Втасалото тесто се поставя върху набрашнена повърхност и се премесва. Покрива се с кърпа или фолио и се оставя за 10-15 мин. Аз просто още един път пуснах програма месене за около 6 мин. месене и изключих машинката и оставих там да престои тестото 15 мин. В това време се подготвя формата за печене - 20 см. диаметър. Формата се намаслява и се застила с хартия за печене. Формата трябва да е висока. Аз взех за целта една тенджера с 20 см. диаметър. 3. От тестото се оформя топка и се поставя във формата като леко се притиска към дъното. Моето тесто бе едно лепкаво и не съм оформяла като топка, а директно от контейнера в тенджерата.  Покрива се с чиста кърпа или фолио за свежо съхранение и се оставя за 45-60 мин. При мен около 50-55мин. Тестото трябва да увеличи обема си 2 пъти. Фурната се загрява на 180 градуса. Намазва се с белтъка и аз сложих бадемите. Пече се 55-60 мин.(аз около 50 мин. без вентилатор) След около 20 мин. се бе надигнало много и аз допекох с алуминиево фолио отгоре, иначе щеше да изгори.Охлажда се във формата 10 мин. 4. Изважда се и се поръсва с пудра захар(при мен - не). Най-добре се нарязва след пълното изстиване( при нас това не се получи).

Още снимки:

тук - тук - тук - тук - тук

Не стана сух, бе целия на конци, топеше се в устата, въобще не очаквах този резултат! Страхотен е!

Последна редакция: вт, 10 мар 2009, 22:33 от Мама Цоцоланка

# 1
  • Мнения: 3 580
Панетоне съм хапвала преди 2 години в Италия, но с удоволствие, ако намеря свободно време бих опитала рецептата. Благодаря ти.

# 2
  • Мнения: 402
Дори и аз се заинтересувах,досега съм ги купувала само готови.
Искам само да уточня,че в Италия, панетона е коледен сладкиш... Crossing Arms

# 3
  • Мнения: 1 786
Преди две години бях много запалена по Панетоне-то. После ми мина меракът. Маме, сега пак ще ме зарибиш. Да споделя опит - невероятно вкусно става, и козунак, и панетоне - със сушени кайсии, нарязани на парченца, стафиди и портокалови корички.
Но внимание. Последните панетоне-та, които правех, имаха силен дъх на ром от портокаловите корички, което не ми харесваше особено. В онзи рецепта се слагаха задължително портокалови корички.
Какви спомени ми навея с тази тема.
Ето го моето панетоне. Носих го на гости и обрах овациите, въпреки превтасването, както се вижда. Пекох го в машинката.

# 4
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Маме,не разбрах кога е второто премесване,веднага след първото или след втасването(след програмата от1,30 часа)?

# 5
  • Мнения: 11 607
Маме,не разбрах кога е второто премесване,веднага след първото или след втасването(след програмата от1,30 часа)?

След програмата от 1,30ч. Благодаря ти,че попита, защото си открих грешка.....Значи след втасването пуснах само месене 2 пъти, но до почивката от 5 мин. Когато започне програма месене и втасване, има едно първоначално месене от около 3-4 мин. И тогава следва почивка от около 5 мин. Та.....2 пъти пуснах само тези първоначални 3-4 мин.(до почивката).

# 6
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Маме,не разбрах кога е второто премесване,веднага след първото или след втасването(след програмата от1,30 часа)?

След програмата от 1,30ч. Благодаря ти,че попита, защото си открих грешка.....Значи след втасването пуснах само месене 2 пъти, но до почивката от 5 мин. Когато започне програма месене и втасване, има едно първоначално месене от около 3-4 мин. И тогава следва почивка от около 5 мин. Та.....2 пъти пуснах само тези първоначални 3-4 мин.(до почивката).

Разбрах,благодаря.  bouquet

# 7
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
Mамо Цоцоланке, много ти е хубаво Панетоне-то Simple Smile   bouquet Мерси за рецептата, но ме спира това да не превтаса  Blush Дано събера смелост  Rolling Eyes

# 8
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
И на мен като на curly sue ми беше минал меракът за панетоне, но Цоцоланке явно си го връщаш за точетата и ме изкушаваш сега с тая рецепта. Е, ще се пробва няма как, ама няма да е в 22 посред нощ. Wink Laughing И без това съм на диета сега- чак за Великден.

А относно това че Панетонето е за Коледа е вярно, за Великден приготвят Коломба.

# 9
  • Мнения: 11 607
Джемма, чувствам се удовлетворена.....

Панетонето,че е италиански сладкиш за нова година го знаех. Една приятелка, голяма привърженичка на всичко италианско и живяла малко там, ми е разправяла...Яд ме е,че я нямаше, когато го направих, за да си каже и тя мнението, че тя го е яла на италианска почва......

Попитах чичко Гугъл и ето какво ми излезе за Коломба - http://spisania.rozali.com/ot-kulinaren-jurnal/p2942.html - втората рецепта. Ще я пробвам определено.

Радвам се за панетонето, че не остана сухо, от това много се притеснявах, защото нямах понятие какво да очаквам от тази рецепта......

# 10
  • Мнения: 652
Здравейте,
аз повече чета, отколкото пиша във форума. От нкл години все ми се иска да опитам да направя козунак или нещо подобно за Великден, но не ми е много опита в тази сфера.  Мама Цоцоланка  така ме заинтригува с тази рецепта, че... май ще се реша. Имам въпроси обаче:
1. В началото само се смесват посочените съставки без месене или аз пак не разбирам нещо?
2. Месенето може ли да стане на ръка?
3. Колко висока е добре да бъде тенджерката?
4. Как точно се разбира, че е превтасал?
И един по-общ въпрос по какво се познава ако сме прекалили с маята при питки и при подобни изделия?
Ако не съм ви досадила, ще съм благодарна да намеря отговор при вас!

# 11
  • Мнения: 11 607
1. В началото само се смесват посочените съставки без месене или аз пак не разбирам нещо?
2. Месенето може ли да стане на ръка?
3. Колко висока е добре да бъде тенджерката?
4. Как точно се разбира, че е превтасал?
И един по-общ въпрос по какво се познава ако сме прекалили с маята при питки и при подобни изделия?
Ако не съм ви досадила, ще съм благодарна да намеря отговор при вас!


Да, само се смесват, без да се меси. Това за първоначалните продукти.

Може да стане, да, по принцип разбирам,че рецептата е и на ръка.

Колкото по-висока, толкова по-добре. Естествено да се събира и във фурната, и да е с диаметър 20 см.

Превтасал.....Ами...как да кажа...Разбирам след това - вътре става на шупли.

За маята - после мирише и някак си бързо втасва.

Общо взето 1 кубче е добре за до около 1кг. и половина брашно, че дори и 2кг.. Да не е на прекалено горещо място съда дето втасва. Общо взето с опита се налучква времето и маята. Аз в машинката напр. слагам за хляб четвъртинка кубче мая, но там няма захар. Докато тук има и увеличавам маята. Втасването - около 50 мин. напр. да е. Първо известно време на около 150 градуса, докато после - след 5-10 мин. може да се увеличи вече фурната на 180 градуса.

# 12
  • Мнения: 652
EE страхотна си!
Благодаря зя бързия отговор.Честно да си кажа - за маята го подозирах.  Embarassed
Определено ще се пробвам и то благодарение на теб Мамо Цоцоланке!
П.П. Аз не съм съвсем без опит в месенето, но подобни висоти /твоето панетоне/ ме стряскат малко.

# 13
  • София
  • Мнения: 3 789
Ауууууу, това много вкусничко изглежда Hug
Дали да не го забъркам тоз уикенд? newsm78 Само ядките трябва да набавя Peace

# 14
  • Мнения: 1 394
И аз бих го направила,но като теб Маме,защото тези кедрови ядки...... newsm78 може да излъжа,но мисля,че килограма им беше някъде към 40лв,а в Метро съм виждала само пакети по 0.500.... Rolling Eyes ще е с бадеми,това е ясно...но вижда ми се големичък,нашата хлебопекарна е за най-много 2 кг хляб.Така като гледам продуктите,не би следвало да е много голям,но поне така изглежда.Несъмнено ще го пробвам! Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт