Злоупотреба с антибиотици

  • 6 399
  • 49
  •   1
Отговори
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
През последните няколко години медици и фармацевти наблюдават една тревожна тенденция - антибиотиците губят своята сила.
Това ме накара да се запитам защо е така, къде е проблема. Започнах да се пооглеждам около себе си, да търся информация. Това, до което достигнах като обикновен човек, без специализирано образование, определено ме изплаши. Антибиотиците са се превърнали в неделима част от ежедневието ни, има хора, които ги пият като бонбонки.

В България човек може да си купи АБ без рецепта - нещо, което кара хората да си ги самоназначават и да разчитат фармацевтите да им ги дозират без извършен преглед или направена антибиограма. Дори тук, във форума, най-често в отчетните теми, може да видите как майки препоръчват на други майки с какви АБ да лекуват децата си. Пак тук във форума можете да видите и отношението на родители, които смятат, че детето им не е лекувано, само защото не му е предписан антибиотик или да ги чуете да се оплакват, че са сменили поредния антибиотик в рамките само на месец, без видимо подобрение.

Аз лично съм намерила верният път за себе си - благодарна съм на личния си лекар и педиатъра на детето ми, че са разумни в предписването на лекарства. Надявам се статиите, които ще пусна да накарат част от пишещите във форума да са по-отговорни към своето и здравето на децата си.

http://ekolab-bg.com/?PageID=5&RecordID=61
http://www.bb-team.org/articles/3320/

# 1
  • София
  • Мнения: 3 099
Тая тема заслужава даже да я ковнат!

Ще ми бъде интересно, ако се включат и медицински лица с разсъждения по въпроса... В една съседна тема оплюха изявен специалист само защото не "лекувал" детето, то се"мъчело" и "усложненията при деца настъпвали много бързо" и други проблясъци.  ooooh!

Мъка, мъка, мъка. 

# 2
  • Мнения: 1 484
Спират  да  действат  защото  организма  привиква  към  тях.Моя  съпруг  е  жив пример.Миналата  година  при  най  малката  изстинка  и  личната  му  изписва  антибиотик  докато  не  си  развали  стомаха  и  въобще  не  му  действаха.Те  ги  изписват  ,за  да се  застраховат  .ivonska   e  права  няма  да  е  лошо  да  се  закове  темата.Лично  на  мен   ще  ми  е  много  интересна.

# 3
  • Мнения: 830
Ще ми е интересно да чуя мнението на педиатрите  Twisted Evil
Застраховайки се с изписването на антибиотик те си осигуряват спокойствие , но струва ли си да се тъпчат децата за щяло и нещяло с тях. Аз не съм против антибиотиците, но да се изписват само в краен случй и когато наистина се налага.
Ще следя темата.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Повечето педиатри за добър ден изписват АБ.И започва една борба- да го дам,няма да го дам.Направо ми писна.В началото докато бях по несигурна колко е изпил малкия не е истина.Като си направя една равносметка в момента,да е било наложително 2 или 3 пъти приема на АБ.Останалите са били просто за презастраховане.

# 5
  • Мнения: 284
Да допълня BENI MAMA-да се изписват и след направена антибиограма,защото иначе на сляпо се налучква АБ,и ако не помогне-следващ.При повтарящи се инфекции не си правят труда лекарите да открият причината,нямало нужда.Аз правя срещу заплащане на децата си носен и гърлен секрет,кръвни изследвания.Защото ми писна по всякакъв тактичен начин да намеквам на личния лекар,че е необходимо да им пусна такива и такива изследвания за да открием евентуалната причина.
Притеснително е и написаното в едната статия - за резистентността на бактерийте.Това може би обяснява и неефективността на АБ.
Скоро си мислех и друго-дали АБ,сиропите за кашлица ,или въобще лекарствата с които лекуваме децата си са толкова истински и качествено направени?Няма да ги сравнявам с "неистинските сирена и кашкавали",защото е смешно,все пак става въпрос за лекарства ,но е факт,че бившият ни педиатър,който от няколко години е педиатър в страна от ЕС,изписваше на голямата ми дъщеря АБ и лекарства,които не са направени в България,или в страни от бившия соц.лагер.
Дано се включат и медицински лица.

# 6
  • Мнения: 647
Да допълня BENI MAMA-да се изписват и след направена антибиограма,защото иначе на сляпо се налучква АБ,и ако не помогне-следващ.При повтарящи се инфекции не си правят труда лекарите да открият причината,нямало нужда.Аз правя срещу заплащане на децата си носен и гърлен секрет,кръвни изследвания.Защото ми писна по всякакъв тактичен начин да намеквам на личния лекар,че е необходимо да им пусна такива и такива изследвания за да открием евентуалната причина.
Притеснително е и написаното в едната статия - за резистентността на бактерийте.Това може би обяснява и неефективността на АБ.
Скоро си мислех и друго-дали АБ,сиропите за кашлица ,или въобще лекарствата с които лекуваме децата си са толкова истински и качествено направени?Няма да ги сравнявам с "неистинските сирена и кашкавали",защото е смешно,все пак става въпрос за лекарства ,но е факт,че бившият ни педиатър,който от няколко години е педиатър в страна от ЕС,изписваше на голямата ми дъщеря АБ и лекарства,които не са направени в България,или в страни от бившия соц.лагер.
Дано се включат и медицински лица.

Здравейте, харесвам си тази тема - ще я следя!

Накратко, злоупотребата с антибиотици идва от невежество- както от страна на предписващите, така и от страна на пациентите или техните близки. Поради ред ограничения - най вече финансови, лекарите у нас нямат възможност да правят качествени прегледи и да назначават изследвания, за да могат да си фокусират усилията върху лечението. ОТ друга страна, хората у нас са с много ниска здравна култура и никой не си помръдва пръстчето, за да се предпази от заболявания. Затова, като му стане нещо, очаква, че докторът, болницата или някой друг трябва да го ремонтира като кола в сервиз и той само да каже "ей, пак съм нов!".

Колко от вас могат честно да признаят- всеки ден правя гимнастика, следя децата да я правят също, редовно ходя на излет, готвя без мазнини, нищо че пържените картофи били вкусни? Колко от вас не дават на децата си до 8-годишна възраст никакв шоколад? Колко от вас ядат зеле натюр или път не ядат преди лягане? Колко от вас не пият кафе, а пият всеки ден предварително подготвен билков чай? Колко от вас се занимават с йога? Колко от вас се хранят по принцип здравословно, а не вафлички на бюрото по цял ден?

Е, затова, като идете на български доктор, той ви праска един антибиотик, зада се застрахова- хем да му се махнете от главата, хем щото не знае какво ви има (нали няма пари за изследвания), хем ви излиза по-евтино да се натъпчете с един скъп антибиотик, ама да ви мине за 4 дена, вместо да се лекувате здравословно, системно и упорито 16 дена! И много по-скъпо!

Защо не действат антибиотиците ли? Ами, защото, като ги предписват постоянно за каквото ви дойде на ум, микробите свикват с тях (а не вашите организми!). На вашите организми им се повръща от антибиотици, а на микробите след няколко приема въобще не им пука- те си намират начин да ги преодолеят.

От началото на годината влезе една нова наредба, съгласно която не можете да си купувате от аптеките лекарства без рецепта! Ей, не можете да си представите какво става:
-Добър ден, дайте ми един антибиотик за зъб!
- Добър ден, дайте ми един Бисептол за зачервено гърло.
- Шефе, чакай да звънна по телефона да ми каже жената какъв беше антибиотика, дето трябва да го взема.
- Бе ти луд ли си бе, да ходя на лекар за един Оспамокс?!
- О, ще ида в друга аптека, като се правите на много важен!
- Да бе, това сте го направили, за да ни карате да плащаме на лекарите за преглед!

И това, само защото им казвам: Моля, представете ми рецепта от лекаря!

Или: Ти не се прави на много умен, щото и това правила няма да мине! Ще видиш, аз ти обещавам, че няма да се спазва!

После, кой е виновен? Добре, пак са те - лекарите, фармацевтите, държавата, министъра, депутатите...

Ние? Ние никога не сме виновни за нищо!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 7
  • София
  • Мнения: 3 099
маг.фарм. Антон Вълев, Вас чаках в тази тема!   bouquet

Ама, чак пък гимнастика всеки ден, никакво кафе и зеле натюр....  newsm78 тук ме 'фанахте!  Sunglasses

Аз мога да се похваля, че се държа мъжки при болно бебе, много го гушкам, давам хомеопатия и стискам зъби паниката да не ме тласне към Панадола и АБ...  Tired

# 8
  • Мнения: 55
И аз смятам, че тази тема е много важна. И България следва традицията, да се увеличава употребата на антибиотици за щяло и нещяло. В Западна Европа и САЩ се е стигнало до там антибиотиците да се изписват след консултации и от комисия от няколко члена (когато става дума за тежките случаи). Стигнали са до извода, че масовата им употреба компрометира ефективността им. Дано и българските глави да узреят бързо за пагубният ефект от масовото им приложение.  (Справка: www.emedicine.com)

# 9
  • Мнения: 2 237
Добро утро че има злоупотреба.Лично аз съм против даването им за щяло и нещяло и на дъщеря ми давам само и единствено след направени изследвания и антибиограма.Ако знаете колко разправии съм имала с лекари заради отказ да дам на детето АБ, щото видите ли гърлото и било леко червено  Close И като се изтипоса тук някоя майка, и току като каже : Днес бяхме на лекар и педито изписа АБ, че детето е пипнало вирус  ooooh! Ей, лошо ми става.Ама такова нещо като кръвна картина, изследвания, антибиограма....няма братче.Аз вече се научих отдавна - разболее се малката и веднага в лабораторията.И като каже после педиатърката - ААаааа, трябва да даваш АБ ! - запушвам и устата с резултатите от изследванията.
Навремето майка ми ме е тъпчала с по 3-4 АБ на месец, включително инжекции.Сега организма ми е съсипан.От две години съм изцяло с изкуствени зъби /моите просто се разпаднаха/, бъбреците ми едва кретат, имам и други проблеми за които съм сигурна , че са породени от прекомерната употреба на АБ.
Това ли трябва да причиняваме на децата си ?   Confused

# 10
  • Мнения: 3 830
Информацията не е нова поне за мен. Проблемът наистина е сериозен. Sad

# 11
  • Мнения: 3 830
...

Колко от вас могат честно да признаят- всеки ден правя гимнастика, следя децата да я правят също, редовно ходя на излет, готвя без мазнини, нищо че пържените картофи били вкусни? Колко от вас не дават на децата си до 8-годишна възраст никакв шоколад? Колко от вас ядат зеле натюр или път не ядат преди лягане? Колко от вас не пият кафе, а пият всеки ден предварително подготвен билков чай? Колко от вас се занимават с йога? Колко от вас се хранят по принцип здравословно, а не вафлички на бюрото по цял ден?

...


1. Гимнастика не правя, но всеки ден ходя доста пеша, както и различни физически домакински дейности... Laughing
2. Излет - да, ходя редовно.
3. Готвене с мазнини - да, слагам олио или зехтин на салати, супи, манджи... Пържено приготвям изключително рядко.
4. шоколад вече хапвам изключително рядко.
5. Зеле натюр хапвам много често.
6. Преди лягане не ям.
7. Кафе пия вероятно 2-3 пъти месечно и то много слабо. Почитателка съм на билковите чайове, които лично си бера от планината.
8. С йога не съм се занимавала никога.
9. Здравословно се храня предимно. Суровоядството ми е мн приятно. Гледам да готвя по-здравословни храни.
10. Антибиотици пия, когато ми ги изпише личният, но всеки път го питам "Може ли да не пия антибиотик, има ли друг вариант?", а той почти всеки път ми казва, че трябва антибиотик, понеже положението ми не било розово.


# 12
  • Мнения: 5 790
...

Колко от вас могат честно да признаят- всеки ден правя гимнастика, следя децата да я правят също, редовно ходя на излет, готвя без мазнини, нищо че пържените картофи били вкусни? Колко от вас не дават на децата си до 8-годишна възраст никакв шоколад? Колко от вас ядат зеле натюр или път не ядат преди лягане? Колко от вас не пият кафе, а пият всеки ден предварително подготвен билков чай? Колко от вас се занимават с йога? Колко от вас се хранят по принцип здравословно, а не вафлички на бюрото по цял ден?

...


1. Готвя без никаква мазнина, рядко слагам зехтин.
2. Не пържа нищо, дори и картофи.
3. Детето ми не е хапвало шоколад досега.
4. Ям зеле и моркови почти всеки ден.
5. Последното ми хранене за деня е в 18 часа, най-късно в 19.
6. Кафе пия задължително.
7. Не практикувам йога, нито гимнастика.
8. Вафлички не близвам, предпочитам салатите.
9. Пуша.

Антибиотици не съм пила от години. Да чукам на дърво, боледувам от грип на 3-4 години веднъж. Проблемът с антибиотиците и безразборното им изписване обаче е наистина сериозен. Имам колеги, възпитани и интелегентни хора, които като ги заболи гърлото, отиват да си купят антибиотик директно, без посещение при лекар. А пък и от друга страна, лекарят ще им изпише същото. Въртим се в омагьосан кръг.

# 13
  • София
  • Мнения: 3 099
Как пък не се включи нито една злостна майка, която мрази и по форумите доктори, които не дават АБ на детето и и го оставят да се мъчи?...  newsm78 Как никой не иска да ни обори логически, че са изчадия адови тези мъчители?...  newsm78

# 14
  • Мнения: 284
Маг.фарм.Антон Вълев,радвам се,че се включихте в темата и подкрепям написаното от Вас.Не съм съгласна само с това,че личните лекари нямат финансови възможности за изследвания.Плащаме си здравните осигуровки,а те къде отиват не е мой проблем.
Относно храненето - покрай хранителните алергии на малката ми дъщеря,пък и аз съм с язва ,в къщи не пържа нищо,готвя със зехтин и олио,салатите присъстват ежедневно в менюто ни.
Ивонска,моите деца действително не пият АБ,защото са с алергия.Малката -към всички АБ-пеницилинови,цефалоспорини,макролидни. Трудно и продължително минава болестта,мъчат се децата,аз много по-вече от тях.Аз не мога да се похваля като теб,че се държа мъжки-изпадам в ужас,нервите ми се сриват тотално.Но се държа,къде ще ида.
С брат ми като малки боледувахме често от ангини и пневмонии,АБ много сме изпили.В резултат-аз съм с увредени бъбреци,сърце,зъби.
И не оправдавам лекарите изписващи АБ,щото така е по-лесно.Абсурдно е здравето на децата да се застрашава заради  спокойствието на лекаря Sad.Лекарите да четат дебелите книги и да се образоват.Не слагам естествено всички под общ знаменател.Прекланям се пред нашият педиатър за всеотдайността и загриженоста за моите деца.
Надявам се да се включат майки,които да похвалят педиатрите си като мен.
И да,действително здравната култура на част от хората е ниска.Майки  на деца от групата на дъщеря ми в ДГ ми казват-"е,кво толкова недоволстваш че има деца със сополи и кашлици в групата,те така са целогодишно,като се разболее твойто ,давай АБ и ще се оправи".
Ние тук си говорим,ама в крайна сметка керванът си върви,кучетата си лаят,и това е.
Не мога да променя майките,пускащи болни деца в ДГ и училищата /голямата ми дъщеря каза,че има деца,които с температура си идват на училище Shocked/ и даващи АБ щото да се оправи по-бързо,нито лекарите осигуряващи си спокойствие чрез АБ.
Извинявам се,че стана поста ми дълъг и объркан,но се въртим в омагьосан кръг,ог който няма излизане......

Общи условия

Активация на акаунт