Как да й помогна да захапва правилно?

  • 2 006
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 248
Здравейте мамчета,

Бебката ми е на 38 дни.
От раждането й и двете полагаме усилия да захапе правилно.
В началото болеше, имах и малко рагади, но това отшумя и мисля, че захапва по-скоро правилно.
За активното й сукане й помагам почти постоянно: побутвам, пощипвам, погалвам, повдигам гърдата отдолу ... иначе суче 2 минути и заспива, предъвквайки ме на сън и много рядко пуска сама.
Зърната ми не са от най щръкналите, но не са плоски според мен  (ако правилно си представям понятието).
От няколко дни упорито не захапва правилно едната гърда. Засмуква зърното, както се засмуква спагет, не обхваща ареолата и си "точи" острите венчета на зърното ми  Mr. Green . В резултат на това мен ме боли много. Нямам раничка още, но съм на път (мисля си, че е възможно и запушеното каналче да се случи заради това).
Как да се справя? Какво да направя, за да се научи беболина да суче както трябва? Сигурна съм, че ще ме посъветвате. Ако има нужда от уточняващо инфо - дайте знак.

Поздрави и   bouquet

# 1
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
И моята бебка не захапваше много правилно, но аз гледам горната й устничка да е на върха на ареолата. Долната винаги попада точно под зърното, но като засуче и аз с пръст и натискам леко брадичката надолу. Така устничката се приплъзва и устичката се отваря по-широко. До сега така съм правила не съм имала проблеми с ареолата и зърното. С времето бебка се научи да суче по-здраво и зяпва с голяма уста като надуши млякото. Мисля, че устичките им порастват и езичетата стават по-силни и е въпрос на време твоето бебче да се научи да суче правилно. Аз понеже имам големи ареоли и дъщеря ми изобщо не можеше да ги обхване с малката си устичка в началото. Но ела да я видиш сега.

# 2
  • В сърцето на ММ
  • Мнения: 932
Здравей.На мен зърното на лявата гърда ми беше по-малко /баткото беше успял да засуче само отдясно и затова Simple Smile/
Хващах с лявата ръка гърдата-палеца отгоре,четирите пръста отдолу като леко сплесквах за да може да е удобно за захапване.С дясната ръка хващах главичката на бебчето и като отвори уста,го притискам към гърдата.Така правеше много хубав вакуум и успяваше да захапе по-голяма част от ареолата.После вече като се изтегли зърното,го нямахме този проблем.Сега съм си еднаква и от двете страни. Mr. Green
Не я оставяй да хапе само зърното-едно че така не суче ефективно,но ще ти разрани гърдата и после ще е още по-трудно.
Дано съм била полезна и да сработи и при вас.
Успех. Hug

# 3
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Здравей!

При правилна захапка се поема по-голямата част от ареолата и езичето минава над долната челюст и устничката. Така езичето масажира и по този начин изцежда резервоарчетата с мляко.

Устичката и трябва да е широко отворена (за да го стимулираш да я отвори, отвори своята - така тя може да те имитира) и зърното трябва да влиза навътре в устата насочено към небцето. За да направиш това, когато си отвори устата я придърпай към гърдата с брадичката напред, така че долната челюст да отиде колкото е възможно по-навътре, т.е. под гърдата. Най-лесно е при поза "Кръстосана люлка", защото тогава придържаш главичката и може да я насочваш.

Ето и две статии, които ще са ти от полза - първата е със снимки, за позите на кърмене http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=403 , втората е доста подробна, за правилното поставяне на гърдата - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=45914.0

Едно от най-важните неща за успешно и приятно кърмене е правилното поставяне на гърдата. Така че се упражнявайте - ако не стане от първия път, махни я от гърдата и започнете отначало. Кърменето си иска обучение - както за мама, така и за бебето.  Grinning

Поздрави.

# 4
  • София
  • Мнения: 4 381
Ако използвате биберон-залъгалка, може да опиташ няколко дни да не я прадлагаш, както и даване на други течности с шише. Сученето то гърда и от биберон са корено различни. Както го описваш ми се струва, че бебка суче точно т.нар. бибероново сучене - езика навътре и дествие само с венците.
При поставяне на гърда може да й говориш да си отвори широко устата и леко да изплези езичето. Учудващо е как бебе на такава възраст може да се учи по този начин. При самото слагане на гърда, може да придърпваш брадичката леко надолу, за да може бебето да отвори максимално широко устата си и така да поеме зърното. При поемане на зърното в уста, притисни бебка плътно към теб, за да не може да се изплъзва от гърдата и да смуче само зърното.
Преди кърмене може да правиш следното упражнение - измиваш си добре пръстите на ръцете, подаваш кутрето си бебека да засмуче - нокътя към езика, възглавничката към небцето. Остави бебка да суче пръста ти, докато не започне да прави добър вакуум и не усетиш придърпване с езичето навътре. След като направи това упражнение добре, може да предложиш безимения пръст. И така до палеца. Пръстите може да редуваш през няколко дни, в зависимост колко време й трябва на бебка добре да засуче.

# 5
  • Мнения: 248
Благодаря на всички ви  Hug
.... но не се получава, вече имам рагади на дясната гърда и много боли  Sad
Устичката и трябва да е широко отворена (за да го стимулираш да я отвори, отвори своята - така тя може да те имитира) и зърното трябва да влиза навътре в устата насочено към небцето. За да направиш това, когато си отвори устата я придърпай към гърдата с брадичката напред, така че долната челюст да отиде колкото е възможно по-навътре, т.е. под гърдата.

Тя си отваря устата  като шаранче (отваря и то не широко и затваря и пак отваря и пак затваря)  и не ми дава възможност да вкарам в нея по-голяма част от ареолата (тя ми е голяма и няма как да влезе цялата).
Но тя така се държи като предлагам и другата гърда, а аз не виждам видима разлика в гърдите си и там няма проблеми. Не ме боли. Езичето е разположено правилно според мен, защото като се усмихва сучейки го виждам ясно как е над долната челюст и устничката.

Ако използвате биберон-залъгалка, може да опиташ няколко дни да не я прадлагаш, както и даване на други течности с шише.

Залъгалка даже нямаме, а вода от шише й предлагам мнооооого рядко  Thinking

Ще продължавам да чета и да опитвам всичко, което сте ми казали, а ако няма резултат до 2-3 дена, мисля да ида в Майчин дом (там я родих) и да помоля някоя акушерка да ми покаже.

Общи условия

Активация на акаунт