Линейка за нашата съвест.

  • 3 410
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 342
"Г-не, изпуснахте си кутията с цигари и я настъпахте!" Очевадно беше, че въпросният господин го направи умишлено и въобще нямаше намерение да си вдигне празната цигарена кутия, а след като го изгледах я настъпа и запредърпва под пейката. А парка беше чист и свеж. След тази реплика от моя страна последваха куп оправдания, които аз подминах, но от вътре подскачах от радост, защото накарах в един от многото подобни човешки същества да заговори гузната съвест.
За съжаление не винаги мога да реагирам по този начин. По някога ми се иска да хвана за яката нахалната напаткана коза, която ме прережда за пет дамски превръзки и дори ума не ми го побира как и с каква съвест го направи.
В рамките на три дни се струпаха няколко подобни случаи и честно казано не знам как и по какъв начин да изразя възмущението си. За "болната човешка съвест" не може да извикаш полицай, не може да извикаш БТВ Репортерите или Господари на ефира, защото тези случки не позволяват това. Уверена съм, че всяка от вас се сблъсква с подобни приключения всеки ден, за това ми е интересно как вие реагирате.
Възпитана съм да не правя скандали, макар, че с течение на годините започнах да повишавам тон, защото едва тогава ме чуват.
Как да кажеш на наглия мутренски тип, не не се спира на пешеходната пътека или напреко на улицата защото хората, особено ние-майките с количка не виждаме нищо и ни е трудно да минаваме???? Как да накараш наглата загрижена за внучето си баба да си изчака реда при джипито, защото както аз с 8 месечно бебе чакам, така и тя ще почака с нейното видимо три годишно "бебчето на баба", а ако е толкова спешно, защото това може да се случи на всеки поне да попита хората може или не може да влезе преди тях. Как да кажеш на майката, чието синче си играе на футболист с кутиите от съседния кош, а тя мерейки обувки в скъп магазин се забавлява и чува врявата, защото по малката главна на Пловдив подобен шум кънти доста и накрая доволна от покупката повика синчето и дори го дари с целувка  #2gunfire За малко бях на косъм да помъкна количката с мен и да догоня напатканата коза и да й направя забележка, но.... какво от това.... тя ще си остане такава, а аз само си хабя нервите да ставам "линейка за съвест". И въпреки това, ще включвам алармата винаги когато мога!
Та мили дами как се справяте вие с подобни екземпляри?

# 1
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Ами, лишавайки ги от присъствието си Twisted Evil. Живях там доста години и нервите ми свършиха, примери мога да дам безброй, безсилието изяжда отвътре, невъзможността да затвориш очи, уши, да махнеш с ръка - още повече. Слагаш в чанта остатъците от достойнство и хайде ... Тъжно.
И пак мислиш за там, скоро някой ми прати нещо в смисъл, преминеш ли веднъж океана, загубваш родина и печелиш две чужбини  Simple Smile ...
Но, сценките от твоето ежедневие са отдавна забравени, няма ги тук  Naughty ...
Е, пререди ме истимаро една рускиня онзи ден в супера, с пакет превръзки  Mr. Green. Пуснах я, милата, припомни ми за дома  Laughing. А и все пак бях с пълна количка, иначе нямаше да си замълча  Laughing ...

# 2
  • Мнения: 824
Ооооооооооо и аз много се възмущавам от такива постъпки.Веднъж вървим с децата и пред нас 3 каки  ,''натокани'',обелват си сладолед и си хвърлят хартийката на земята и аз  Shocked.Викнах им,как не им е неудобно,големи момичета,наведе се едното и си ги прибра. Twisted EvilДруг случай ,мъж излиза от магазина и си разопакова кутията цигари и пуска станиолчето на земята,аз-господине бихте ли си взели боклука ,че падна на земята,той се обърна ,погледна ме и продължи,не си го вдигна  #Cussing outМного мога да изреждам,винаги правя забележка,дано се замислят за малко.
А как надувам клаксона ,като видя някой да си хвърля боклуци от колата Close

# 3
  • София
  • Мнения: 1 735
Много обичам България и затова не отидохме да живеем в друга държава.Щях да се скапя от мъка за роднини/майка и баща/,приятели и природата.Но последната година започвам да съжалявам.Имено  тези дребни житейски ежедневни простотии,които десетилетия няма да се променят, ме убиват и ме карат да съжалявам,че останахме  тук.Понякога се чудя как може да  има такива хора,дето ще избута бременна жена с бастуна да се качи в почти празния автобус от начална спирка или давайки път на човека с по-малко покупки да мине на касата пред мен ,веднага се втурна дядка с нк лимона-щях да му дам и на него ред,стига да беше ме попитал.За хората,които си хвърлят боклука през терасата,прозореца на колата и прочие сме го коментирали достатъчно,за лайната на кучета/няма го в ни една цивилизована държава/ по улиците също.За цигарения дим,който е навсякъде,а закони много,но кой ли ги спазва!?Съжалявам,но няма да се променим.Надявам се за детето ми или мисленето с течениена годините да се промени или просто да се махне и да се запъти към добрата,стара Европа.А относно справянето с такива екземпляри-няма решение,това е възпитание в семейството и обществото,градено с години.Днес си му направила забележка,но това едва ли ще го промениш за напред.Вече надежда не ми е останала.

# 4
  • Мнения: 824
Все си мисля ,че ако определят да има съгледвачи(как се казва на тези хора-патрулки също май),по улиците за спазване на обществения ред ,ще се кандидатирам.След като не може хората сами да се справят ,трябва някой да им подсказва как.Трябва да има глоби и то големи ,за всички които пушат по улиците,хвърлят си фасовете ,боклуците и т.н.

# 5
  • Мнения: 25 571
"Напаткана коза" - това ми хареса. Веднага ще си го влюча в речника.  Laughing
Не знам за вас, но простотията около мен е толкова повсевместна, че ако тръгна да правя забележка за всяко нейно проявление, трябва само с това да се занимавам.  Tired Не, че не обръщам внимание, ядосвам се, беснея даже, но... Домашното възпитание е на такова ниско ниво, че повече няма накъде.
Особено ми е гнусно да видя секнещи се и храчещи по улиците хора. Хайде, най-възрастните имат някакво оправдание, че като са ходили след овцете в ранна детска възраст, е нямало кой да ги научи, а и книжните кърпички не са били измислени. Но когато видя да го направи млад човек...  Sick Даже не и дискретно, а така, както си върви по главната, мята сополи, плюнки и храчки в краката на хората. Ей, идва ми да ги убия такива гнусняри.
Но... Колко от четящите темата учат децата си да не хвърлят боклуци по земята? Край всеки магазин, край всяка детска площадка е осеяно с опаковки от зрънчовци, солети, кроасани, близалки и прочие - тях поне не ги хвърлят пенсионерите, нали? А нашите рожби безценни и майките им...
Оттам се почва.

# 6
  • София
  • Мнения: 15 453
Какво е напаткана?

# 7
  • София
  • Мнения: 1 735
Но... Колко от четящите темата учат децата си да не хвърлят боклуци по земята? Край всеки магазин, край всяка детска площадка е осеяно с опаковки от зрънчовци, солети, кроасани, близалки и прочие - тях поне не ги хвърлят пенсионерите, нали? А нашите рожби безценни и майките им...
Оттам се почва.
Че даже два пъти се спънах в градинката и в използвани памперси,а кофи много...ама за който ги вижда.

# 8
  • София
  • Мнения: 903
Но... Колко от четящите темата учат децата си да не хвърлят боклуци по земята? Край всеки магазин, край всяка детска площадка е осеяно с опаковки от зрънчовци, солети, кроасани, близалки и прочие - тях поне не ги хвърлят пенсионерите, нали? А нашите рожби безценни и майките им...
Оттам се почва.

Е, как'Сийке, как може да говориш така. В този форум всички учат децата си да не си изхвърлят боклука навсякъде.   Twisted Evil
Само се чудя защо ли като отида на някоя детска площадка наоколо е осеяно с мръсни памперси, фасове от цигари, и други подобни, които точно "перфектните майки" са ги оставили там.  Shocked
И като мине малко време току виж някоя от тези майки написала тема, подобна на тази.

# 9
  • Мнения: 194
Разсъждавам върху " напаткана коза", в съчетание с " мили дами".

За съвест си говорим.

# 10
  • Мнения: 353
ето моята случка в автобуса: Преди известно време пътувах с 94 в 8,30-9,00 точно час-пик. Автобуса пълен, та препълнен, натъпкани в 2 редици  - млади, готини студенти. Някакъв младеж се качи с кафе и застана през един човек от мен. Да ама ако случайно не успее да си задържи кафето ще олее няколко около него. Аз се възмущавах, но тайно.... на никой не му направи впечатление момчето с кафето. Изведнъж като по поръчка се появява контрола. Аз реших да отстоявам гражданската си позиция и да потърся сметка. Мина контрольора и провери всички и на разминаването му с мен аз любезно го попитах: Господине, храните и напитките разрешени ли са? Той ме погледна и каза - НЕ НЕ СА! аз продължавам да се правя на чукната: а защо на момчето с кафето не му направихте забележка, все пак автобуса е пълен, мисля че си имаше и точка от правилника, която изрично забранява храни и напитки. Контрольора каза - сега ще му направя. Обърна се към момчето и му кресна: МОМЧЕЕЕ, АЙДЕ ПИЙ ГО ПО-БЪРЗО ТОВА КАФЕ, ЧЕ ПРЕЧИШ НА ГОСПОЖАТА!!! При тази забележка на контрольора аз просто онемях. Всички се заобръщаха да я видят тая ГОСПОЖА на която и пречи момчето с кафето....до тук с борбата ми за гражданска позиция. За протокола - сутринта снимах една контрольорка да пие чай в автобуса, и мисля да изпратя снимката до СКГТ.

# 11
  • София
  • Мнения: 280
Само се чудя защо ли като отида на някоя детска площадка наоколо е осеяно с мръсни памперси, фасове от цигари, и други подобни, които точно "перфектните майки" са ги оставили там.  Shocked
И като мине малко време току виж някоя от тези майки написала тема, подобна на тази.
Мдаа както след като избършеш дупето на любимото си отроче да пуснеш мократа кърпичка на земята  Twisted Evil

# 12
Скъпа Данина,

и аз като теб доскоро много се впечатлявах и дразнех от хорската наглост, невъзпитание, простотия. Майка ми все ми се караше, че съм много чувствителна и нервна, че за най-малкото нещо се ядсовам и преживявам всяка постъпка на някой простак, която дори не ме засяга лично. Аз винаги й отговарях, че тя ме е възпитала така - да преценявам всяко свое действие и всяка своя дума и в един момент идва логичния въпрос защо трябва да го правим, след като не получаваме от почти никого подобно насрещно отношение.

Вече не ме интересуват описаните от теб индивиди и за съжаление при мен стана по лош повод. Случи ми се нещо много неприятно, видях как за секунди пред очите ми се срива целия ми живот. Бог беше милостив, но оттогава знам какво е истински значимото в живота ми и справяне с подобни екземпляри съвсем не е в приоритетите ми.

# 13
За протокола - сутринта снимах една контрольорка да пие чай в автобуса, и мисля да изпратя снимката до СКГТ.

И какво ще спечелиш от това, да вземат да изгонят жената от работа. Сигурно ще се почувстваш много добре. А за момчето с кафето защо трябваше да се правиш на "чукната", какво ти пречеше да му кажеш същото като контрольора "момче, глътни си кафето защото има опасност да ни улееш", не владееш български език ли? Но не - трябва за най-малкото нещо да се алармират компетентни органи, да се търси вина, да има публичност...... дербнава работа.  Мисля също, че не трябва да се забравя, че когато правиш доноси не си застархован от същите и на теб също не би ти било много приятно да те накажат, защото някой те е снимал как пиеш чай и вобще не ми казвай, че ти не го правиш на работното си място.

# 14
  • Мнения: 15 619
Обичам да се впечатлявам тук.  Mr. Green
С чукане по клавиатурата и чудеса от героизъм мога да изтръгна от себе си.
Като не ме виждате на улицата.... Whistling Whistling Whistling

Общи условия

Активация на акаунт