Краставица и домат

  • 7 243
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 43
От кога започнахте да давате сурови зеленчуци?
Малкия проявява голям интерес към нашата храна и му дадох да опита мъничко парченце домат и краставица и той ги хареса.

# 1
  • плевен
  • Мнения: 644
И аз ще следя темата защото малкия посяга но мен ме е страх-знам ликакви нитрати има в тези краставици и домати

# 2
  • София/Севлиево
  • Мнения: 10 930
Ами аз съм давала домат, ама в готово пюре на Хип, а за краставицата някъде четох, че можело да се даде след 10-тия месец.Ако греша другите мами да ме поправят.

# 3
  • Мнения: 302
Аз домат съм давала с пюретата ама за краставица незнам.И на мен ще ми е интересно да разбера.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 10 810
Ако не ви е страх от задавяне краставицата може около 10я месец.За домата/суров/ си спомням след годинката.

# 5
  • Мнения: 4 433
На 9 месеца.

# 6
  • Мнения: 3 993
Пресен суров домат се въвежда след 1 годинка заради киселината, а също съдържа и хистамин. За краставицата знам след 8-ия месец и задължително обелена. Но сурови зеленчуци знам, че се въвеждат по принцип след 12-ия месец.
margo71 е права за опасността от задавяне с краставица.

# 7
  • Мнения: 30 961
Аз също краставица не бих давала под годинка, заради опасност от задавяне, а после под непрекъснат надзор. Домати също около годинка.

# 8
  • Мнения: 123
След годинка започнах да давам домат,а краставица
не съм му давала още.

# 9
  • Мнения: 9 973
домат да,но краставица още не съм дала,а и той се дърпа

# 10
  • Мнения: 1 669
Не съм давала още, Sad именно от страх да не се задави.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Дадох малко преди да навърши годинка . С краставица не се е
задавяла, обаче с морков  Shocked направо ми се взе ума.
На домата махам люспите, съвсем малки парченца , колкото да опита от Био доматите.
То сегашното домати ли е?! Пластмаса!

# 12
  • Мнения: 168
около годинката и дадох на дъщеря ми и домат и краставица и много ги хареса

# 13
  • Мнения: 1 449

Сурови зеленчуци = след 12 м.
Някои зеленчуци, по преценка или според сезона = след 10 м.

Краставица
- въвеждане от 8 м. нататък
- има препоръки и за доста по-късно въвеждане (съображенията по-скоро са опасност от задавяне)
- подходяща е за смучене, хранене с пръсти и т.н. (винаги едно наум, ако детенцето вече има резци)
- за чесане на венците се предлага увита със стерилна марля (срещу задавяне)
- няма голяма ценност в детското хранене (откъм витаминен и минерален състав)
- може да създаде чувство за ситост (детенцето да не поеме достатъчно друга храна)
- слабоалергенна
- фибрите са предимно в кората (предлага се добре обелена; с/без семки според възрастта)
- среднонитратен зеленчук (ако не е био, поради съдържанието на нитрати се махат 1-2 см откъм дръжката и се бели)

Домат
- пресен след 1 год.
- готвен след 8 м.
- киселината предизвиква хранителна непоносимост (обриви подобни на алергия, както при цитрусите и ягодите)
- рядко алергизира
- киселината дразни нежното стомахче
- съдържа хистамин
- предлага се с малко мазнина за ефективно усвояване на витамин А

# 14
  • Мнения: 2 374
След около 9-10 месец дадох краставица,домат малко по-късно.

Общи условия

Активация на акаунт