Защо късно захранване?

  • 5 950
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 567
Здравейте момичета! Толкова много информация изчетох за късното захранване и въпреки това искам и ваши мнения защо точно късно захранване? Имам приятелка която след 40-я ден даде сокчета и към 2-я месец пюрета. А друга позната на 20-я ден сок, а на 40-я извара, халва и даже луканка(не знам под каква форма)- ужас. Детенцето й е на почти 2 години и не е боледувало. А като я попитах защо толкова рано, тя ми обясни че в болницата в Пловдив са и казали рано да захранва, а също и че е ходила на курсове за бременни и там са им обяснили за захранването след 40-я ден. Мен също майка не ме е кърмила ,а след 1-я месец ми е дала не АМ а прясно мляко. Ако има някой който е захранвал и рано и късно нека пише как, защо , има ли разлика...
Искам само да добавя, че ние сме на 4 месеца и половина и сме само на кърма, а смятам да захранвам след 5-я месец Grinning

# 1
  • Мнения: 488
Здравей!
Аз захраних на 7 месеца и 4 дена.Дъщеря ни все още е изцяло на кърма...Пюретата не ги яде,опитва ги...и ги плюе!Ама щом има кърмица,спокойна ми е душица  Peace
Но това е само и единствено за моето дете...
Остави на една страна приятелките си,майка си,свекърва си,комшийките,Гинка,Минка и.н.
По времето на майките ни е било важно работничките да се връщат бързо на работа да строят социализма  Mr. Green и затова дълго кърмене...не се е вписвало схемата  ooooh!
Има стотици проучвания,статии,тук в библиотеката има достатъчно инфо за захранване след 6 месец...какви 40 дена...  ooooh! това е лудост!
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7681
Успех!Вярвам,че ще избереш най-вярното за своето съкровище!  Peace

# 2
  • Мнения: 4 070
Това с луканката е адски грубо-само ще гажа една гадна история, за едно бебе, което го захранили толкова рано,че починало (съседи на моя приятелка, която я беше страх да си захрани бебето).
Мисля,че така както си решила е най-добре, някой ги захранват и към 5 месец, но те (като моята племенница) сами си показват,че искат и др. храна. Така знам аз.

# 3
  • sofia
  • Мнения: 562
аз съм захранвала и рано и късно. Рано захраненото ми дете имаше проблеми със соковете-болезнено изхождане, доста рядко започна да се изхожда. После направи АД и трябваше да мине на диета-вече захранено дете, което обича да яде всичко, трябваше да премине на диета изключваща някои видове месо, плодове и риба. Пиеше Кларитин и я мажех с кортикостероиди по лицето, защото от друго не се повлияваше! След диетата така и не прояде плодове-сега с 300 зора и пробутвам по 1/4 ябълка. И досега от време на време и се появяват обриви с неизвестен произход, застудяването и се отразява, още пера дрехите и с детски прах за пране...Около 10 месечна възраст започнах да и предлагам храна на парченца беше мнооооого по-трудно отколкото при малката.Нея заради проблемите със сестра и и заради прекарана варицела на 2 месеца, заради която лекарката категорично забрани захранване и още някои фактори, захраних на 5 месеца и половина. Хапваше по доста по-малко от сестра си до 11 месечна възраст. Сега вече е с чудесен апетит-яде всичко, обожава плодове. Избегнахме АД-определено имаше признаци за това-на 2 месеца имаше позагрубели лакти и коленца, но все пак го избегнахме вярвам, че е заради късното захранване. Добрия и апетит вярвам, че е заради късното захранване. имам си теория, ако някой проявява интерес ще я споделя.  Blush
На 6-месечните изследвания на кръвта рано захраненото ми дете беше с нисък хемоглобин. малката имаше завишени тромбоцити, в последствие се оказа и с железен дефицит, но това вероятно няма връзка със захранването, а с изкараната варицела-такива сериозни болести се отразяват на железните запаси на организма.
Голямото ми дете се разболява много по-лесно от малкото!
Дано съм ти била от полза!

Последна редакция: нд, 15 мар 2009, 22:45 от assia

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
...а също и че е ходила на курсове за бременни и там са им обяснили за захранването след 40-я ден. ...
Моля те, попитай я за кои курсове става дума и ми пиши лични Simple Smile Такива неща е добре да се знаят.

Момичетата са ти писали много неща за 'късното' захранване.
Аз бих казала още - от ранното захранване категорични плюсове определено няма, от късното обаче - доказано има Grinning
Успех със захранването Peace

# 5
  • Мнения: 2 477
Аз бих казала още - от ранното захранване категорични плюсове определено няма, от късното обаче - доказано има Grinning

И аз бих казала същото,въпреки че имам едно дете и съм го захранила на 6м.И то със зеленчуково пюре,а не със сок или плодово.
Колкото и деца да имам не бих експериментирала с тях да им давам сок на 40-я ден.

# 6
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Аз също съм захранило и рано и късно. Ако имам трето, ще го захраня още по-късно. Разликата е доста голямо. Като започнеш от нещо толкова елементарно като рефлекса на избутването, което при синът ми беше започнал да изчезва и нямаше онова велико омазване с пюре. С него така и не ползвам лигавници, просто няма нужда.
Въпреки, че бебето продължават да получават много имунни фактори от кърмата през цялото време докато е кърмено, най-добрият имунитет се получава докато бебето е изключително кърмено.
Други храни през първите 6 месеца имат изместващ, а не допълващ ефект, защото изместват мазнините и калориите, от които бебето се нуждае в млякото.
Ако твърдата храна се започне преди храносмилателната система на бебето да е готова за това, то тя се усвоява слабо и може да предизвика неприятни реакции (храносмилателни разтройства, газове, запек и др.)
Друго голямо предимство е, че отлагането на захранването направи самото захранване по-лесно. Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 95
Здрасти,
на мен също ми казаха във втория месец да му давам сок от морков-бил голям, нямал колики и т.н.Аз без да съм се запознала въобще с материята започнах с ентусиазъм, но малкия се изрина и получи отново колики.Спрях и реших самостоятелно в четвърти месец по-малко сок от ябълка от време на време /прясно изцеден/.Сега влизаме в 6 месец и редувам ябълка и морков, още не съм дала твърда храна и май не бързам Laughing

# 8
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Защо се захранва след 5-6 месец?
Защото преди това стомахчето не отделя ензими, които да усвоят друга храна, освен кърмата.
Отделни компоненти на сок или пюре могат да се преработят, но като цяло излиза, че детето вместо млякото, което усвоява почти напълно, поема храна, от която не може да извлече почти нищо.
Не става дума за "ама нищо му няма"
Човек е всеядно животно и е доста устойчив откъм ядене, въпроса е не само да се яде пюре от моркови и в памперса да си го намерите почти същото... а да се яде нещо, което задоволява потребностите на бързо растящия организъм от белтъчни.

# 9
  • Мнения: 4 070
Колкото и деца да имам не бих експериментирала с тях да им давам сок на 40-я ден.
Абе сок не звучи чак толкова ужасно (въпреки,че аз и сок не бих давала), ама извара и др подобни направо не вярвам на очите си като чета.

# 10
  • Мнения: 2 376
Само да вметна, че някои педиатри под предтекст, че детето е на АМ препоръчват ранно захранване. Реално обаче, съвсем спокойно и в тази ситуация може да се дочакат 6 месеца, каквато е практиката в някои държави в западна европа. Млялото е това, от което детето има нужда, за да расте.
Последното което четох е, че децата кърмени изключително 7-9 месеца имат най-добри резултати при изследването на хемоглобина на годинка.
ако се изчака малко по-дълго може да се пробват различни вариянти за захранване включително и такива, в които бебето си взима храната, слага си я само в устата и само решава колко да изяде Simple Smile

# 11
  • Мнения: 1 100
Световната здравна организация препоръчва късно захранване /след 6-ти месец/, на мен лично повече доводи не са ми нужни, макар че от любознателност проучих детайлно въпроса . Wink Инстинктът ми сочеше същото - не мога да си представя на такова крехко същество, каквото е детето до 6-ти месец,  да се дават ябълкови сокове, а още по-малко извара и луканка.

# 12
  • Мнения: 2 005
За мен това е нормално захранване,а не късно.Захраних на 6 месеца.Нямаше рефлекса на избутване,никога не сме се омазвали с пюрета,детето проявяваше интерес вече към храната,изследванията на хемоглобина бяха идеални.Просто не мога да приема,че едно бебе на 2-3 месеца ще започне да яде картофи,тикви,моркови и т.н.,при положение че още не може дори да седне нормално.Съвсем скоро четох в едно списание изказване на спецалист по храненето,че тази "мода" да се захранват бебетата късно водела до отказа на бебетата в последствие да приемат твърда храна.  Rolling Eyes  Не съм специалист,но моето дете е с чудесен апетит,за което(убедена съм) спомогна именно захранването след 6 месец,когато вече,давайки пюре на детето ми,не се чувствах,все едно тъпча невинното създание с нещо,което то не желае.

# 13
  • Мнения: 2 376
За мен това е нормално захранване,а не късно.
И аз това щях да кажа.  newsm10

# 14
  • sofia
  • Мнения: 562
Световната здравна организация препоръчва късно захранване /след 6-ти месец/, на мен лично повече доводи не са ми нужни,
е то същата тази световна здравна организация е препоръчвала и ранното захранване....  #Crazy, това само като вметка, че не винаги тя трябва да ни е реперна линия...по-скоро нека са здравия разум и логическата мисъл  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт