1-ви клас- на шест или седем години???

  • 4 091
  • 96
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте мили мами!
Моля за малко съвети от ваша страна.
Имам дилема за разрешаване, която ме намира абсолютно неподготвена- поне си мислех, че още не и е дошло времето. Да, ама не.
Оказва се, че от детската градина искат заявление дали детето ми през есента ще бъде в предучилищна или ще повтори 3-та група. Родено е началото на февруари 2004 т.е., ако продължи ще бъде в предучилищна група на 6 год. и 8 месеца и ще върви  с дечицата от предния набор. Ако пък решим да повтори групата значи да го пусна на 7г. и 8 месеца, което пък вече ми се вижда доста голямо, още повече че върви височко.
Доста се колебая понеже нямам представа какво е натоварването в предучилищната и след това в първи клас плюс това ако повтори групата дали пък няма да му е скучно.
Вие как посъпихте с вашите дечица?

# 1
  • Мнения: 153
Ако правилно разбирам в момента детенцето ти е в трета група. Според мен по-добре да си продължи с групата и да не "повтаря". Все пак няма да е много малко за първи клас на 6г. и 8м., но зависи доколко детето се справя с материала който изучават, а височината не я взимай като определящ фактор.

# 2
  • Мнения: 9 814
Според мен зависи от детето, желанието му да учи и познанията му.
Просто има деца, които и на 7 г. не са готови за предучилищна, а има и такива които и на 5 няма да имат проблем с ходенето на училище.
За мен на 6 г. и 8 м. е нормална възраст за започване на първи клас. Peace

# 3
  • Мнения: 620
Десетки пъти съм отговаряла на подобни запитвания и няма да се изморя да призовавам майките - не си давайте децата по-рано в училище!
Дъщеря ми е родена на 24 януари 2000 година. Когато беше в последната група в градината, учителките ми зададоха същия въпрос. Дали да я броят предучилищна или на есен все още няма да е първи клас. Попитах ги дали според тях е готова да тръгне на училище. Според мен като профисионалисти, които ежедневно наблюдават и работят с моето дете, би трябвало да могат да преценят по-добре  ooooh! Нямаш си представа колко пъти съм съжалявала за това, че не се обърнах към психолог, не му направих някакви тестове на детето или просот не се доверих на майчинското си усещане, че няма смисъл да тормозим децата по-рано с училище. Но възпитателките ми заявиха, че според тях няма никаква пречка, имало и други деца в групата, родени януари/февруари и всички те ще тръгнат на училище есента.
Аз помислих-помислих и реших да я пусна на 6 и 8 месеца на училище.
Кошмара започна септември месец. Дъщеря ми, научила в предучилищна да чете и смята, изведнъж забрави всичко, което е научила, не можех да я накарам да пише домашните, почна да ляга много късно, да не се наспива, да яде боклуци в училищния стол и да търпи подигравки на едните от съучениците си, защото е по-малка и да се възползва от покровителственото отношение на другите по същата причина.
Нямаш идея колко натоварваща е днешната програма в училище! Безумие е.
Нямаш идея дали твоето дете, дори и да е подготвено откъм знанията, дали е готово психически.  
Нищо, че е повисочко. В класа на дъщеря ми има деца с по две глави, по-високи от другите, искам да ти кажа, че се чувстват много по-уверени в себе си от дребосъците и без проблем заемат лидерска позиция.
Когато бях малка, имахме във всеки клас  по няколко деца, малко по-големи на възраст от другите, родени не в годината на основния набор в класа, а в края на предната. Законодателно беше забранено деца, родени дори в края на годината, да заповат училище заедно с наборите си, какво да говорим за родените в началото на следващата! И смея да твърдя, че това законодателно решение (взето в страна, с една от най-добрите системи на здравеопазване в света) беше доста мъдро.  

# 4
  • Мнения: 620
Искам да добавя, че освен критерия - знанието на материала, освен критерия - психическата подготвеност, има още един - физическа издръжливост. Деца на 6-годишна възраст физически не са готови да се справят с натоварването - училище.
Оставете децата си да играят още една година. Това по никакъв начин няма да им навреди. Само ще им е от полза.

# 5
  • Мнения: 223
Според мен зависи от детето, желанието му да учи и познанията му.
Просто има деца, които и на 7 г. не са готови за предучилищна, а има и такива които и на 5 няма да имат проблем с ходенето на училище.
За мен на 6 г. и 8 м. е нормална възраст за започване на първи клас. Peace
и според  мен зависи от детето; аз лично записах дъщеря си на предучилищна на 5 год, защото тя самата настояваше и казваше, че в градината и е скучно; сега твърди, че в у-ще и е много по-интересно и весело отколкото в градината; в началото мислех да повтори годината за да се изравни с набора си, но вече се колебая; тя твърди, че щяло да и бъде скучно, след като всичко това го е учила, а и не и се разделя с приятелките от групата Simple Smile; все пак, трябва да отбележа, че тя е много кротка и изпълнителна, съсредоточава вниманието си в нещо и докато не остане доволна от себе си не го оставя, обича да се занимава с книжки , писане, смятане и пр. и го прави по собствено желание, без да я подканям;
все пак няма обща формула; всеки познава детето си достатъчно, за да определи кое е добре за него и кое би го натоварило излишно;
успех с решението  bouquet

# 6
  • Мнения: 1 240
Според мен зависи от детето. Но 6 г. и 8 м. е подходяща възраст за 1-ви клас. Сестра ми пък пусна голямата племеничка в 1-ви клас след като през март навърши 7 г., т.е. на 7 г. и 6 м. и после каза, че е трябвало да я пусне предната година. Така, че прецени според детето.

# 7
  • Мнения: 5 183
Искам да добавя, че освен критерия - знанието на материала, освен критерия - психическата подготвеност, има още един - физическа издръжливост. Деца на 6-годишна възраст физически не са готови да се справят с натоварването - училище.

В доста държави училището започва на 5 години. Синът ми беше в предучилищна на 4, а на 5 навършени (по закон) си тръгна на училище. На 5 и половина - 6 си чете и пише, смята, играе. Сега на 6 години ходи на училище, след училище понякога е на занималня. Ходи на тенис, арт клас, пиано и се е записал по свое собствено желание в шах клуба на училището. Чувства се страхотно и обича училището

# 8
  • Мнения: 620
В доста държави училището започва на 5 години. Синът ми беше в предучилищна на 4, а на 5 навършени (по закон) си тръгна на училище. На 5 и половина - 6 си чете и пише, смята, играе. Сега на 6 години ходи на училище, след училище понякога е на занималня. Ходи на тенис, арт клас, пиано и се е записал по свое собствено желание в шах клуба на училището. Чувства се страхотно и обича училището
Така е, но програмата там по никакъв начин не може да се сравнява с тази тук. В някои държави децата тръгнали на 5 години на у-ще дори спят след обяд!
В нашето у-ще програмата на децата в 1-ви клас не се отличава от тази в 2-ри или 3-ти. Имам предвид не материала, а самото натоварване, игри, забавления. Единствената отстъпка, която направиха в нашето у-ще е че първолаците почват с 30 минути по-късно от цялото у-ще.
Иначе се хранят в стола, с бълвочи, не им позволяват да си седнат в стола да изядат храната, която са донесли от вкъщи или купили навън  - къде да го направят иначе не ясно - в училището няма нито една пейка или стол извън класните стаи. Предлагането в лавката - дъвки, близалки, чипс, вафли и ужасни на вид баници. Нямат дори боза или кисело мляко или айрян - поне някакво подобие на здравословна храна. Тоалетните са ...... по-лоши от някои обществени тип гарски или автоспирски....
Малките никой не ги пази от по-големите, които хвърчат не като финикийци, а като коне из коридорите, закачат малките, понякога им взимат парите.
Какви ти арт-занимания! В нашето у-ще (смятано за едно от елитни държавни училища) нямат нито един кръжок, нямат условия не за спорт, те нямат условия за елементарно физическо!
Не става въпрос за материала, който става или не за едно 6 годишно дете. За какво ви е вашето дете една година по-рано от необходимото да се потапя в тази (гореописана) среда! Бих го спестила на моето, ако имах тази информация по-рано.

Последна редакция: пн, 16 мар 2009, 12:30 от Nastasja

# 9
  • Мнения: 5 183
Предлагането в лавката - дъвки, близалки, чипс, вафли и ужасни на вид баници. ...Тоалетните са ...... по-лоши от някои обществени тип гарски или автоспирски....
Малките никой не ги пази от по-големите, които хвърчат не като финикийци, а като коне из коридорите, закачат малките, понякога им взимат парите.

От тази гледна точка ... си права наистина.
Едно време много плаках и исках да си се връщам в родината.
Сега, като се замисля, ще си седя на д-то и ще си кютам в името на детето.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 553
И при мен стоеше тази дилема преди 2 години , когато трябваше да решавам в 3 група ли да я запиша или в предучилищна , но се отказах да пусна дъщеря си на на 6 г и 8 м в първи клас. Реших , че ще си тръгне с випуска. Сега е предучилищна в училище и ще тръгне в първи клас на 7 г и 8 м. Мисля , че взех правилно решение , защото програмата и натоварването на първокласниците става все по-голямо и за детето ми ще е по-лесно да се справя сега на 7 г отколкото на 6 г , ако беше тръгнало.

# 11
  • Мнения: 1 187
Моята дъщеря също ще тръгне на училище на 7г. и 8м. почти. Когато беше в яслата директорката ни попита дали искаме да я запишем с предния набор, но ние решихме, че още една година игра няма да й е в повече на фона на натоварената програма в училище и затова тя си остана с връстниците. И до сега нито за миг не съм съжалявала, че решихме така. Но всеки сам решава кога да пусне детето си на училище.

# 12
  • Мнения: 166
Моите близнаци са родени на 13.02.2002 и реших сама да ги пусна една година по рано не съжалявам справят се много добре.Някои  родители са на мнение ,че децата  на 6 години  не са готови за  1 клас ами те могат никога да не са готови за 1 клас.

# 13
  • Мнения: 1 447
Пред мен стои същата дилема.Дъщеря ми е родена март 2004г.Мислила съм да я пусна на училище на 6,6 месеца,защото ми се струва,че на 7,6 вече ще е голяма.Но всичко ще си проличи тази година като тръгне на предучилищна.Ако самата тя не е готова ще я пусна с набора си.Детето само ще си покаже.

# 14
  • Мнения: 2 960
Изобщо не мисля да бързам с пускането в 1-ви клас.
Дъщеря ми си тръгна на току що навършени 7 годинки.
Синът ми е роден м.март и ще тръгне в 1-ви клас на  7. и 6 месеца.И през ум не ми минава да го пускам преди това.
Натоварванията са големи-съдя по дъщеря ми ,която е вече в 5-ти клас.
Ненужно много нещо се мъкнат по един предмет,раниците тежат колкото дете на 2 годинки. ooooh!
Така ,че още една "година в безгрижното детство"-това мога да дам на децата си. Peace

Общи условия

Активация на акаунт