нормално ли е да наддава по 1800 гр на месец?

  • 936
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24
Здравейте,

просто се чувствам неловко като отидем на ДК и майките ме гледат с почуда, взех и аз да се питам дали нямам проблем.
Така,
бебе Виктор е на 2 мес. Роди се 3900 гр, 51 см., изписаха го 3700 гр. Захранен е с кърма на втория ден, след секцио. Храним се само с кърма, не пие нито вода, нито чайчета.
На първия месец след изписването беше наддал 1900 гр - тежеше 5600 и 56 см.
На втората консултация пак е наддал 1800 гр - тежи 7400 гр и е дълъг 62 см.
Имаме си колики, пием саб симплекс и вигантол по една капка дневно, предписана от доктора. Той казва че всичко е наред, че бебо се развива добре.
Това което ме притеснява е, че се храним на поискване и се чудя да не би аз да прехранвам детето? Яде различно - обикновено през 3 часа, но има и по малки паузи поне веднъж дневно. На хранене яде само от една гърда, като ги редувам всеки път. Бебенцето само пуска цицата и показва че не иска вече да папка - плези се и избутва с езиче зърното. Излива по малко след хранене, но не всеки път. През нощта имаме едно хранене. Пълним памперса редовно.
Повтарям си пак въпроса: нормално ли е да наддава по толкова, да не би аз да го прехранвам?
Искрено вярвам в принципите на "храненето на поискване" и се стремя да не се поддавам на некомпетентни съвети, но когато едно майче ми каза че бебето ще получи разширен стомах -изтръпнах!
Какво да правя?

# 1
  • Мнения: 250
Напълно нормално е,не се тревожи. Плюс това той е и висок. Храни си детенцето на поискване, след някой друг месец ще започне да наддава по по-малко. И моята госпожица е на горната граница,но не се притеснявам, защото е на кърма. Даже педиатърка ни ми каза,че щом детето е на кърма,може да си наддава колкото си иска  Laughing

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Пупупу - все така да ти расте юнака Hug
Не се тревожи, съвършено нормално си наддава детето - пък и след 3-4 месец наддаването ще намалее, няма вечно да е с това темпо Grinning Щом той се чувства добре така, значи нямате проблем.
Има смисъл да правиш нещо единствено ако детето е изключително нещастно и ревливо през повечето време и коликите са много силни - тогава могат да се вземат някои мерки за регулиране на многото мляко, но ако детето си е спокойно през повечето време, тогава остави нещата на собствения им ход.

# 3
  • Мнения: 250
ОХХ това за разширения стомах го пропуснах  Joy.Това са приказки на педиатрите от старатааааааа школа и най-вероятно , майчето просто преповтаря това, което е чула. Разширен стомах от кърма, ще падна hahaha Не може да му се разшири стомахчето.В библиотеката има много информация, прочети и ще видиш, че няма нищо такова. Следвай детенцето, то си знае най-добре, кога е гладно и кога не!

# 4
  • На брега на морето
  • Мнения: 614
Не се притеснявай, съвсем съразмерно е детето на ръст и килограми, пък и от третия месец спират да наддават така. Относно "режима" Ви поне за мен е перфектен  Peace тъй като и ние бяхме с такъв. Наслаждавай се на кърменето и моментите с бебчо, нямаш място за тревоги според мен Hug

# 5
  • София
  • Мнения: 2 004
Много е досадно като повторят 100 пъти за разширяването на стомаха  ooooh! И Косьо наддаваше много първите 2 месеца, сега по-малко. Остави детето да си яде когато иска. Няма да му се натовари, разшири и т.н. стомаха

# 6
  • Мнения: 24
Ей супер бързи сте!
Много благодаря за успокоителните думи! Друго си е като има кой да ти даде едно рамо!

Hedra, не мисля че имаме много силни колики - в рамките на нормалното са. С изключителен интерес чета статиите в блога ти и много неща уча от теб!

Хайде да са ни живи и здрави дечицата Simple Smile

# 7
  • Мнения: 94
Блазе ти за наддаването Peace Моят Теди е на 3,5 месеца, но не наддава с това темпо. И аз го храня на поискване. Според педиатъра си наддава с добре, но бабите само ме преследват усъмнени, че бебчо е гладен и недохранен и се опитват да внедрят идеята за дохранване с АМ, защото били чували, че нормалното наддаване било 700-900 гр - ни повече, ни по - малко Laughing А ние клоним към долната граница и често съм подложена на психоатака, че един вид не се грижа както трябва за детето.... Аз само стискам зъби и продължавам по моя си начин - само кърма, на поискване, без нищо допълнително- убедих се, че това е най-доброто за физическото и психическото състояние на моето дете Simple Smile

# 8
  • Мнения: 250
sacura   , не им се давай! Много е лошо някой да ти пили на главата.

# 9
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 862
Нормално е, да! Дъщеря ми също наддаваше по толкова, да не говорим, че до шестия месец си качваше по килце.
Сега вече качва по 200-300 гр. на месец.
Педиатърката никога не е казвала нищо за наддаването. Щом е само на кърма, не е страшно.

# 10
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
С подобен въпрос си терзах душата и аз до преди няколко дни- бечото ми на 48 дена беше 6200, 59 см, като само за последният месец е качил 1500гр. Докторката каза че е добре, ама аз май сама се вкарах във филма. Та- взех, че се вгледах в детето- само на кърма е, спокоен е, храни се около 6 пъти на денонощие, само от едната гърда, не е ленив или отпуснат. Е къде да му търся кусур на детето.

# 11
  • Мнения: 134
 Да ти е живо и здраво бебенцето.Не се притеснявай,но ако продължава така и след четвъртият месец,се обърни към специалист.Първите месеци и моето бебе наддаваше с 300 - 400 гр.Да си папка и все така да то расте.

# 12
  • Мнения: 53
Да ти е жива и здраво  Grinning! Ние сме така, откакто се е родил моя юнак. Питала съм две лекарки и двете му се радват, че бил здраво и хубаво бебе  Laughing Ето ти наш'те мерки:
Роди се 3900 и 51 см.
На 1 месец: 5 кг. и 56 см.
На 2 месеца: 6 600 кг. и 58 см.
На 3 месеца: 7 700 кг. и 62 см
На 4 месеца: 8 600 кг. и 68 см
5 месеца : 9 200 кг. и 71 см
6 месеца: 10 кг. и 73 см.
7 месеца: 10 500 и 77 см.
След всичките консултации по въпроса се оказа, че няма проблем - просто си е едро детенце. Така че - дишай спокойно

# 13
  • Мнения: 3 379
Тъкмо си мислех тези дни да пусна същата тема, защото и Ники е така - роди се 4200 гр. и 53 см, изписаха го 3900 гр, а след 5 седмици на първата консултация го премериха 5840 гр и 59 см - т.е. наддал е 1940 гр. и 6 см. Ние също сме само на кърма, па поискване - храни се някой път през 3 часа, някой път иска всеки час, спокоен е, сам пуска гърдата, не повръща, памперсът редовно е напишкан, а ака средно веднъж на ден по повечко.

Аз също се зачудих нормално ли е, но детето изглежда добре и доволно, педиатърката е доволна, така че не се притеснявам. Освен това прецених, че за 6 см отгоре почти две кила си е нормално - ами при бебетата, които наддават по едно кило с 3 см е същото като съотношение Simple Smile

Големият ми син също е изключително кърмен, наддаваше доста първите месеци (е, по две кила не е наддавал, но винаги над килограм и нещо и по 3-4 см), в последствие си нормализира наддаването, беше бузан, но никога не е бил дебел, а като проходи съвсем се изтъни, сега е нормално 5-годишно хлапе съвсем в нормални килограми.

Мисля, че можем сам ода сме доволни от такива юнаци Simple Smile

# 14
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Добре дошли в нашия отбор MarinaVasi и SZA :

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=367523.0

Общи условия

Активация на акаунт