Ама че инат, злояд

  • 2 258
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 255
Абе от както това дете навърши 1г6м стана много злоядо.Преди беше като гардже.Само отваряше устата и гълташе и трепереше когато забележи че някой се храни, а то не.Много ми стана трудно сега.Не иска да яде.Да не говорим, че сега боледува и съвсем отказа.Някои казват, че е временно явление, но аз не мога да се успокоявам с това и да чакам да мине периода.Ами то ще му стане навик според мен да се гоним с лъжицата.не може само на лекарства и витаминни сиропи.Сега вмеждупрочем  му никнат и зъби.
На 1 г. 10 м а имаме само 6 зъба.Не знам какво да го правя.Всеки ден по 3 пъти му готвя специално само полезни храни без да пържа само със зехтин, зеленчуци пресни меса. Свежи десерти от плодове и не ще и не ще.Цял ден изкарва на сухар  няколко лъжици супа и то всичко след много молби.От една страна да не го тормозя да не откаже храната от инати , от друга пък какво да го оставя само на въздух и вода.
Жал ми е като го гледам как отслабна.Иначе е жизнен весел търчи на ляво и на дясно.
Сега съм му направила макарони болонез и тях не иска.Вече няма храна която мога да кажа , че му е любима.
Дали да го оставя гладен цял ден и да видя дали сам ще пожелае? Ама как да го гледам като знам че корема му е залепнал за гърба.Ами болестите (насинките) как ще ги бори. Cry

# 1
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
привет Fane
моят син е на 1,6г, по принцип нямаме проблеми с храненето, но си имаме периоди, могат да продължат седмица дори и повече, особено когато му никнат зъби или е болен, не иска да яде и това е, без значение какво му предлагам
в такива периоди отслабва после наваксва бързо, аз не го моля, слагам го в столчето, предлагам няколко пъти от приготвеното за него, ако не иска прибирам храната и така до като поиска
не го гоня и не се правя на маймуна, ако иска ще яде, ако не да стои гладен
но ние сме облагодетелствани, той без мляко не може, давам мляко и това е, до като сам реши, че е гладен, ако детето ти пие мляко, давай мляко, подсилвай го с повече каша (аз поне така правя, моя не прима никакво друго мляко освен АМ, не че не съм пробвала, не иска и това е, та си караме на АМ, той доволен аз спокойна)
дано съм ти помогнала

# 2
  • София
  • Мнения: 43 903
Ами, да период е вероятно.
Зъбите също са  доста голям фактор тук, моят син с всеки зъб спираше да яде по точно 1 седмица и минаваше само на кърма или мляко....
Нормално е.

Колкото повече преследваш с лъжицата детето , толкова повече  влошаваш нещата.

Просто го слагаш да яде, ако откаже,  вдигаш чините и  да си ходи, нищо не даваш между яденетата, на следващото хранене вероятно ще е гладно детето и ще хапне, ако пак не иска - да ходи да си играе, никакво  насилие, увещаване, молене, гонене, каране и т.н.  бъди спокойна, доби да свали някое кило, няма да се остави да умре от глад.

Предполагам това, че  до сега детето ти се е хранило добре и безпроблемно всъщност засилва тревогата ти, защото не си свикнала на такива изпълнения Wink

# 3
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Остави го на спокойствие!
Бебетата растат бързо и ядат много. Направи сметка - едно бебе 5 кг яде около кило мляко на ден, иначе казано, една пета от теглото си. Ако ти тежиш 60 кг, това значи да изяждаш 12 кг храна на ден, ако запазиш това темпо.
Темпото се забавя точно на вашата възраст. Детето спира да яде в такива количества, защото вече не наддава по кило и половина месечно, добива други пропорции - издължава се, расте на крака и ръце.
Ако има 6 зъба, значи и зъби растат и това намалява апетита достатъчно.
Какво да правиш?
Предлагай полезна храна, но не насила, нека има на достъпно място, и се прави на разсеяна. Само не бива да има достъп до заместители като солети, зрънчо, сокове и тн.
Колкото повече преживяваш неяденето, толкова по-зле ще става. Не гони с лъжицата и не принуждавай. Това ти го казвам, като дете, което е гонено с лъжицата и тъпкано насила. Не можеш да си представиш колко е отвратно.
Нека яде само. На година и 10 мес трябва да може да яде ако не с лъжица, то поне с ръце.
Как ще бори болестите?
Много по-добре ще ги бори, ако е спокойно. Насила тъпкането е огромен стрес, който снижава имунитета.
Мен са ме хранили с лъжица до 7 год. Насила. В детската ме заключваха при мръсните чинии за наказание. Повръщах.
За боледуване няма какво да говорим - боледувала съм почти непрестанно, още през април свършвал лимита за болнични на майка ми и трябвало да излиза в неплатен. Антибиотици, витамини, пневмонии - почти всяка година.
Знаеш ли ка съм се оправила? Майка ми роди брат ми и ме оставиха малко на мира. А и тръгнах в 1 клас и там попаднах на много свястна учителка, която се държеше с мен наистина майчински и грижливо.
Ако искаш едно дете да яде, остави го на спокойствие.
И може би манджите не са добър вариант. В период със зъбоникнене е по-добра някаква храна на парчета, да си чеса венците.

# 4
  • Мнения: 255
Предлагам всичко.От филии намазани с пастет(детски без консерванти, дроб, "Е-та", словашки някакъв си), плодове нарязани на кубчета, супички със много зеленчуци, домашна пица(без кофти голбаси), правя десертите и следобедните закуски лично(никакви готови кремове и пр.)Макарони.... всичко.Кексове и пр. Ядем кисело мляко, АМ вечер и това е.Сега хапна филийка с масло и пастет(половината) и легна да спи.
Сутрин на гладно педиатърката ми препоръча витаминен сироп Киди .
Никога не предлага солети, зрънчовци,чипсове, снаксове.Купешки сладкиши,бонбони и подобни.Сокове му правя аз от пресни плодове.При цялото това старание....не и не.Запечатва устата и върти глава.

# 5
  • Мнения: 255

Предполагам това, че  до сега детето ти се е хранило добре и безпроблемно всъщност засилва тревогата ти, защото не си свикнала на такива изпълнения Wink

Да не съм свикнала наистина.Хапваше си и беше една дуда.Ленса работа е да гледаш дете което обича да се храни .сега ми е голяма мъка

# 6
  • Мнения: 2 960

Колкото повече преследваш с лъжицата детето , толкова повече  влошаваш нещата.

Просто го слагаш да яде, ако откаже,  вдигаш чините и  да си ходи, нищо не даваш между яденетата, на следващото хранене

подкрепям Peace

# 7
  • Мнения: 25 447
Абе, жена, теб никога ли не те е болял зъб? Как беше с апетита тогава, а?
Не мога да разбера, толкова ли е трудно да се поставите на мястото на тези, които уж са ви най-свидното? Болни деца,  деца с никнещи зъбки - нормално е да нямат апетит. Но вие не, та не - тъпчете ли, тъпчете и се вманиачвате, само и само защото трябва да изядат точно това, което вие сте решили и нито грам по-малко.
И после, що били злояди децата...

# 8
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Предлагам всичко.От филии намазани с пастет(детски без консерванти, дроб, "Е-та", словашки някакъв си), плодове нарязани на кубчета, супички със много зеленчуци, домашна пица(без кофти голбаси), правя десертите и следобедните закуски лично(никакви готови кремове и пр.)Макарони.... всичко.Кексове и пр. Ядем кисело мляко, АМ вечер и това е.Сега хапна филийка с масло и пастет(половината) и легна да спи.
Сутрин на гладно педиатърката ми препоръча витаминен сироп Киди .
Никога не предлага солети, зрънчовци,чипсове, снаксове.Купешки сладкиши,бонбони и подобни.Сокове му правя аз от пресни плодове.При цялото това старание....не и не.Запечатва устата и върти глава.

Пак подсещам, на тази възраст намалява количеството необходима храна. Ако яде както е ял на годинка, после ще стане 150 кг...
Зная, че за майката е стрес,  до оня ден да е изяждал огромна купа каша, а днес да хапва няколко лъжици, но не го насилвай.
Когато настояваш, се намесва психологическия момент, почвате да си мерите инатите. Това вече не е бебе, което се чувства част от майка си, а малко човече, което е разбрало, че може да се инати. Колкото можеш по-спокойно го давай. Яденето трябва да е вкусно и приятно. Седи ли с вас на масата? Личният пример е също от значение. Сядайте заедно, ти ядеш, то яде... Може да му сложиш огледало да се гледа, ако масата е до стена, на някои деца това им харесва.
Злоядството идва, когато яденето става по задължение, когато е психически тормоз.
Помисли си, че някой с огромни размери те принуждава да изядеш една тенджера манджа... а ти се усещаш нахранена след първата чиния... как ще се чувстваш...
Децата знаят колко им трябва, наистина...
Просто слушат организма си.
Аз наблюдавам сина си, който сам иска да яде разделно. На едно хранене кара само на картофи, след време избира само пилешкото, а накрая омита и паница таратор... Но не му казвам какво и колко. Понеже не ходи на детска градина, има пълната свобода да избира какво и колко да изяде, и много добре се справя със задачата.

# 9
  • Мнения: 1 817
Много е вероятно да е период на зъбоникнене. Апетита определено спада. Може и 2 месеца да продължи . Някои деца минават почти изцяло на мляко.
Не го насилвай, че да не се отврати и да стане постоянно злояд.
Ще отмине, щом по принцип преди си е хапвал.

# 10
  • Мнения: 255
Благодаря ви момичета за подкрепата и  съветите.Ще се опитам да не преживявам толкова нещата и да го давам по-лежерно.
Преди малко омет по свое желания цяла паница с банани, мляко и грис. Simple Smile

# 11
  • Мнения: 255
Не мога да разбера, толкова ли е трудно да се поставите на мястото на тези, които уж са ви най-свидното? Болни деца,  деца с никнещи зъбки - нормално е да нямат апетит. Но вие не, та не - тъпчете ли, тъпчете и се вманиачвате, само и само защото трябва да изядат точно това, което вие сте решили и нито грам по-малко.
И после, що били злояди децата...

Това "уж най-милите "не ми харесва
Нямаш право да държиш такъв тон.

Разбирам те какво искаш да кажеш.Благодаря ти все пак за включването.

# 12
  • Мнения: 2 110
Майче,не се притеснявай и аз мисля ,че е период. Може да са зъбки ,а може и да е период на съзряване на детето ,в този етап то започва да разбира повече, да се оглежда повече....

# 13
  • Мнения: 9
Здравейте майчета,много рядко имам възмойност да пиша.Имам две момчета, на две и половина и на десет месеца.Баткото ми също изведнъж спря да се храни.Оказа се ,че имаме дълги глисти.След като го излекувах започна да хапва малко повече,така и не си върна предишния апетит.Но се отказах да го гоня с лъжицата,защото всеки път ставаше по зле.Моя  съвет е да не го караш насила да яде,детето само си казва кога е гладно,баткото ми е на две години и девет месеца и тежи 10кг.но поне е здрав.

# 14
  • Мнения: 388
Не го насилвай. Аз съм била злояда като малка и това се е засилило страшно заради храненето насила. И до ден днешен споменът за това се превръща в кошмар. Дъщеря ми никога не е насилвана. Като не иска й казвам, че друго няма да получи до следващото хранене и отстоявам позицията си. Е, на следващото хранене обикновенно си хапва - вече е огладняла.

Общи условия

Активация на акаунт