Религиозни ли са хората там, където живеете?

  • 12 035
  • 140
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 710
Покрай последното изявление на Папата, който при посещението си в Африка  каза, че AIDS "is a tragedy that cannot be overcome by money alone, that cannot be overcome through the distribution of condoms, which even aggravates the problems," се замислих върху това с каква тежест са думите на религиозни лица в обществата, в които живеете. До колко религията оказва влияние в/у общественото мнение и живот ...

Малкото, което знам за Италия  е, че тук Църквата е Свята и не се пипа, не плаща никакви данъци,  хората ( поне в моя квартал, в който живеят предимно с консервативни италианци) в неделя си обличат новите дрехи и се отиват на меса, в неделя не се върши никаква работа,  децата изучават религия, посещават летни училища към църквата и т.н. Местният свещеник ( не знам какъв ранг има, този, който отговаря за квартала) посещава всички къщи 2 пъти годишно за благословия на дома , запознат е кой се е родил, кой е умрял, организира доста неща за децата и т.н. Изобщо Църквата има голяма роля в малката общност. На по-мащабно ниво, имам чувството, че имат силни  лобита и в десни и в леви политически сили , поради което няма изгледи някога статута им на недосегаеми да се промени.


М/у другото в централните новини тук  не казаха и една дума за изявлението на Папата за презервативите , за сметка на това обявиха, че Църквата ще лекува безплатно "болни от СПИН" ( тук все още има такова понятие ) в Африка...

# 1
  • usa
  • Мнения: 2 113
според статистиката 15% от американците не принадлежат на някаква религия. от тях около два и половина процента заявяват, че няма бог и според още 4.5 няма начин да се знае има ли или няма такова нещо, но няма и 1% от тях, които да се самоопределят като атеисти и още един процент - агностици, защото 70% от обществото е напълно убедено, че има бог и думата "атеист" се смята за мръсна. на хората им е по-лесно да си признаят, че са хомосексуални, от колкото, че не вярват или поне се съмняват в съществуването на бог. въпреки конституциалното разделение на религията и държавата, религията е голяма политическа сила и в конгреса има цифром и словом един открит атеист.

# 2
  • Мнения: 27 524
По-скоро не. С изключение на евреите в Антверпен - уникални са - рокли, плитки, бради, шапчици...  Shocked

# 3
  • Мнения: 5 710
по този повод знам , че не стъпват в събота на работа по никакъв повод...
моя приятелка работи във финансова институция, ходи в събота-неделя в офиса, майка ѝ ѝ беше казала " абе кажи че си еврейка, поне в събота да не ходиш ..."
тук е така с неделята - нашият град е 100 хиляден, в неделя няма нищо отворено, трябва да ходя до някой курорт, ако ми трябва нещо или да знам кой мол е отворен въпросната неделя...  съседите ми също не пипат нищо - никакво пране, никаква работа в дворовете им, никой не чисти в неделя ( като мен, напр.) и т.н.

# 4
  • Мнения: 3 371
не питай даже, сестро  ooooh!
имам чувството, че съм изтеглила най-печелившия билет от лотарията на църквата - в лоното на калвинизма съм.
при това - хард калвинизъм. с всички екстри.

# 5
  • Мнения: 5 710
какво е калвинизъм?

# 6
  • Мнения: 4 399
Какво имаш пред вид под 'религиозни': да ходят на църква, изобщо да имат отношение към институцията църква или да живеят според религиозните канони?

М/у другото в централните новини тук  не казаха и една дума за изявлението на Папата за презервативите , за сметка на това обявиха, че Църквата ще лекува безплатно "болни от СПИН" ( тук все още има такова понятие ) в Африка...

Кое понятие имаш пред вид? Ако е 'болни от СПИН', има го и в БГ и не виждам защо да не съществува.  newsm78

# 7
  • Мнения: 7 914
около мен определено няма религиозни хора... но все пак има всякакви Peace

# 8
  • Мнения: 3 371
ей това, според уикипедията:
http://bg.wikipedia.org/wiki/Калвинизъм

# 9
  • Мнения: 5 710
Ами  ако ходиш на църква не значи ли че живееш според религиозните канони? 

Понятията, свързани с ХИВ/СПИН вече са доста по-коректни.
Болен от СПИН няма, тъй като СПИН не е болест, а синдром. Серопозитивните  са " хора, живеещи с ХИВ",
Лечение на СПИН няма, има лечение на ХИВ, няма и понятие " Умрял от СПИН"„ а " умрял от усложнения свързани с ХИВ".. и т.н.  .

Палмира, това много средновековно звучи бе.... в Холандия е официално вероизповедание!? ..

Последна редакция: вт, 17 мар 2009, 22:43 от 10cent's

# 10
  • Мнения: 4 399
Ами  ако ходиш на църква не значи ли че живееш според религиозните канони? 



Ни най-малко според мен. Naughty


Понятията, свързани с ХИВ/СПИН вече са доста по-коректни.
Болен от СПИН няма, тъй като СПИН не е болест, а синдром. Серопозитивните  са " хора, живеещи с ХИВ",
Лечение на СПИН няма, има лечение на ХИВ, няма и понятие " Умрял от СПИН"„ а " умрял от усложнения свързани с ХИВ".. и т.н.  .


Разговорно съществуват и още как. Пък да не ти казвам Че и в медицинската практика активно се използват (това е съвсем първа ръка информация).  Wink Но това е съвсем разлиЧна тема...

Последна редакция: вт, 17 мар 2009, 23:21 от Vjara

# 11
  • Мнения: 3 371
Ами  ако ходиш на църква не значи ли че живееш според религиозните канони? 

Понятията, свързани с ХИВ/СПИН вече са доста по-коректни.
Болен от СПИН няма, тъй като СПИН не е болест, а синдром. Серопозитивните  са " хора, живеещи с ХИВ",
Лечение на СПИН няма, има лечение на ХИВ, няма и понятие " Умрял от СПИН"„ а " умрял от усложнения свързани с ХИВ".. и т.н.  .


Палмира, това много средновековно звучи бе.... в Холандия е официално вероизповедание!? ..
ъхъ,  ако се вярва на уикипедията , то "...Холандия (от 1573 г. е официално вероизповедание)...".
абе като ги гледам само как са облечени  Crazy и ми иде да побягна с писъци. особено да видиш ако има погребение/имам "щастието" да живея в близост до гробището, което обаче е мн добре поддържано/, или е неделя.
всъщност, не ми пречат хората, нито аз на тях. откровено казано, все ми е едно вече. е, очаквах повече от цивилизована европа, ама то човек ако знае всичко, каквото го чака, ехе.....

# 12
  • Мнения: 465
Палмира, извинявай за любопитството, но как са облечени?  newsm78

Стана ми интересно.  Blush Имат ли някакво специално облекло за молитва или друг повод (както си споменала погребение)? Потърсих в нета, но не намерих нещо конкретно.

# 13
  • Мнения: 3 371
Палмира, извинявай за любопитството, но как са облечени?  newsm78

Стана ми интересно.  Blush Имат ли някакво специално облекло за молитва или друг повод (както си споменала погребение)? Потърсих в нета, но не намерих нещо конкретно.
за тях са си облечени нормално. горе -долу така - дълги, черни поли, черно палто, абе ако може всичко в черно най-добре. жените на кок прибрана косата, мъжете с шапки, уф, абе, представете си филм от 18 век....
де да знам, на мен ми е неприятно да ги гледам. няма никакъв цвят тук....мрачно, сиво, с тия черни дрехи...дори младите жени тук, все са с едни дълги поли, имам чувството, че никога не си сменят дрехите, една я бях засякла - години наред си ходеше с една торбеста дреха....мъжът ми каза, че сигурно имала 10 еднакви.
някак, как да кажа, има закостенялост, не са разчупени, няма динамика, по техните канони трябва да си смирен, да си колкото си може по-захлупен, ако мога така да кажа, направо невидим.
странното за мен е , че им харесва и си живеят прекрасно...имат поне по 5 деца/не ми е ясно само кога смогват да ги направят тия деца, аз с две не мога за секс да се доредя, докато ги нокаутирам и станало 12 часа, пък те с пет.... Rolling Eyes /.
абе да са живи и здрави и кой , както може да си живее живота.

ps. забравих и друга екстра - моите съседи от едната страна нямат телевизор вкъщи. не ме питайте защо обаче, по  църковните неща е. , и децата им ходят в съседното село на училище, че тамошното било по-хард религиозно от нашето, дето било афиф работа, според тях.
в наше село  е на фешън т.нар. Gereformeerde Kerk.
гледах за снимки, ама няма. обаче, ако не ме е срам , като видя пак погребение , ще го снимам. а аз в неделя изобщо не излизам, за да ги снимам , иначе май ходят по два пъти на църква, ако се не лъжа.
ей , да не помислите, че тук всички са куку-та. има и нормални хора. аз, примерно   Twisted Evil



Последна редакция: вт, 17 мар 2009, 23:45 от Палмира

# 14
  • Мнения: 1 550
И аз съм в Холандия, но Северна и тук религията няма никакво влияние върху битието и съзнанието на хората.
Синът ми ходи в католическо училище, но само името му е останало. Нямат часове по вероизповедание. Само за Коледа и Великден ги водят на църква и с това се приключва религиозното обучение.
Една Коледа водихме нашите на църква. Беше празно, имаше не повече от 20- тина души Crazy
До сега не съм била на църква по повод на сватба или погребение. Тази институция просто се заобикаля. За сватбите- как да е, но за погребенията бях малко изненадана Thinking

Общи условия

Активация на акаунт