Ин Витро - нужно време

  • 4 804
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 45
Здравейте момичета. Имам нужда от съвета на тези, които вече са минали по пътя на ин витрото.

Ситуацията е следната: с мъжки фактор сме, който налага ин витро. На мен са ми правени единствено хормонални изследвания, миналата година, които бяха общо взето в норма. Цикълът ми е редовен. Нищо повече не знам за репродуктивното си здраве, освен, че в миналото съм страдала от поликистоза, сега не знам как са нещата. От миналата година живеем в чужбина, скоро ще се прибираме в България за 2 седмици и в главата ми се зароди план: да направим контролна спремограма да видим дали в момента материалът става за ин витро, аз междувременно да се видя с гинеколог, който да ме прегледа и да ми назначи протокол за ин витро, да замразим материал на мъжа ми, а аз по-късно, когато настъпи момента по протокола, да си дойда в БГ да направя процедурата, тъй като аз съм много по-гъвкава откъм пътуване. Това изобщо звучи ли приложимо или изобщо да не си правя подобни планове? Само за информация, насочила съм се ин Ин витро центъра във Варна, д-р Кателия Александров, с който между другото не съм се срещала.

Благодаря ви предварително!!! Всякакъв съвет би бил добре дошъл.

# 1
  • София
  • Мнения: 2 014
Това което планираш на мен ми звучи напълно възможно. За първото посещение е по-добре да си вземете една седмица отпуск. На мъжът ти трябва да се направи спермограма тук в БГ от ембриолози /не лаборанти/ в специализирана клиника по стерилитет. Никоя уважаваща клиника не би приела за 100% достоверни резултати от чужбина. Не се знае дали спермограмата е направена от лаборант или ембриолог /последните са  учили малко по-вече от биолозите/. На теб освен хормони които също ще изследват тук между 3-5 ден от месечният ти цикъл, ще трябва да те изследват и за проходимост на тръбите под УЗ контрол. И ако всичко е наред от спермограмата на мъжът ти /трябва да кажете на ембриолозите че при добри резултати ще замразявате  за да не изхвърлят материала/ ще замразявате. След това с лекарят ти ще се разберете как дистанционно да се стимулираш. И да дойдеш евентуално една седмица преди трансфер. Общо взето е това ако искаш по-подробно пиши. А доказано ли е това че имаш нужда от ин витро или може да стане и с инсеминация ?

# 2
  • Мнения: 45
Мерси за информацията. Ето и още подробности около мен: спермограмите са правени в България, в клиника по стерилитет. За "доказано"... то нали всичко е относително, но мнението на двама лекари от клиниката беше ин витро, в друга досега не сме ходили, при Александров ще е първата "друга", но като чета по форума и сравнявам нашите данни с тези на други - за ин витро сме, дори попадаме в параметрите на Здравната каса за ин витро. Така че да приемем, че е доказано.

А пък по отношение на проверката на тръбите... тук сигурно ще засегна тема, която е обсъждана многократно. Моето лично убеждение е, че няма нужда да се подлагам на проверка на тръби, щом ще правя ин витро. Знам, че има състояние, при което наличието им пречи, но това е рядко срещано. В крайна сметка не мога да тръгна да изключвам всички фактори. А и една приятелка е говорила с лекар, специалист по тези методи, и той й е казал, че в момента в България съществува група лекари, които злоупотребяват с фактора "тръби преди ин витро" за собствена изгода. В общия случай, ако ще правиш ин витро, те просто се вадят от уравнението, и без друго не са нужни - това е моето лично убеждение и се надявам доктор Александров да не го промени Simple Smile

Благодаря отново за отговора, ще се радвам на още такива.

# 3
  • София
  • Мнения: 6 302
За тръбите до някъде си права. По принцип при ин-витрото не е нужно те да са проходими, но е важно в тях да няма възпаление, хидросалпингс. Така че ако лекарят поиска да направите това изследване, не се дърпай. Да не се окаже, че заради това ин-витрото няма да е успешно. И другото много важно - изследването на хормоните при теб трябва да стане между 3 и 5-ти ден от цикъла, най-добре на 3-тия ден. Това е, което трябва да съобразите с пътуването си. Прогестеронът се изследва няколко дни след доказана овулация, но него евентуално можеш да го изследваш и на друго място (където живееш). Чувала съм само хубави неща за д-р Александров. Дано имате късмет! Пожелавам ти успех!

# 4
  • Мнения: 45
Благодаря ти!  Това за хормоните на трети ден е особено ценна информация! Това например го бях забравила, понеже хормони съм правила сами веднъж и то преди година. Дано цикълът ми остане редовен, че да ми излязат верни сметките за пътуване Simple Smile

# 5
  • Varna
  • Мнения: 1 094
Само да вметна, понеже съм била пациентка на д-р Александров и искам да ти кажа че той няма да пристъпи към ин витро без да знае какво е състоянието на тръбите ти, и то точно поради  причината за която е писала по горе Зазолинка-хидросалпингсът. Дори и всичко друго да ви е наред наличието на такъв по тръбите ти ще обрече процедурата на неуспех, а и всеки уважаващ себе си лекар не би пристъпил към ин витро без да знае какво е състояните на тръбите, така че се поготви психически.  Grinning
 Иначе си се насочила към много добър специалист и няма да съжаляваш! Успех!  Hug

# 6
  • Мнения: 45
Благодаря и за това мнение, Peta... странното е обаче, че онова мнение на специалист, което цитирах, за това, че някои лекари в момента имат порочна практика, основаваща се на медицински постулати от миналото, и която трябва да бъде изкоренена, е точно на Каталия Александров. Не исках да посочвам имена на лекари, но започна да става интересно Simple Smile Peta, би ли ми казала откога ти е тази информация, в смисъл, да не е от периода, в който наистина всички лекари са смятали, че тръбите оказват голямо влияние и тярбва да са или идеални, или да ги няма.

И тук може би малко да обясня - той е казал на моята приятелка, че допреди няколко години наистина е имало статистика, според която пациентки със запушени тръби са имали по-малка успеваемост, но от известно време насам статистиката е променена и някои лекари спекулират с отстраняването на тръбите и т.н. Разбира се тук се изключва фактора силно възпаление, което е очевидно и определено би попречило.

# 7
  • Varna
  • Мнения: 1 094
Чакай, чакай малко аз не ти говоря за отстраняване на тръбите, а за проверка, което са две напълно различни неща и информацията ми мисля че изобщо не е стара, последните два опита са ми при д-р Александров- 2007 и 2008 год и преди двата ми прави цветна снимка, преди първия опит също имам правена цветна снимка и после лапароскопия за отстраняване на едната тръба.
 Просто мисля че в момента двете говорим за различни неща. Да, д-р Александров е много против ненужното отстраняване на тръбите, но и не би направил опит без да ги провери.

# 8
  • Мнения: 45
Ясно, да, може би говорим за различни неща, като се замисля. Извинявам се за недоразумението. Е,  ми колкото и да ми е неприятно, значи трябва да се настройвам за проверка на тръби.

Миналата година в Плевен, между другото, даже ми назначиха начален протокол, противозачатъчни, с идея да се продължава нататък, без нито дума за тръби, говорихме само за хормони. И аз толкова се бях обнадеждила, че ще мина между капките. така или наче миналата година дори и не започнах процедурата, а както казвате тук, при Александров няма да ми се разминат тръбите... Между другото, цветната снимка можеш ли да си я "уредиш" с упойка?

# 9
  • Varna
  • Мнения: 1 094
Между другото, цветната снимка можеш ли да си я "уредиш" с упойка?
Ами то така или иначе се слага лидокаин, но ако нямаш проблем с тръбите даже няма да усетиш кога е минала снимката, цялата философия е 5 мин със събличането и обличането  Grinning, а наистина дава ценна информация.
 Знаеш ли пък на теб може и да ти се размине  Wink, но ти си се подготви все пак, защото това е само и единствено за твое добро.  Hug

# 10
  • Мнения: 96
Миналата година в Плевен, между другото, даже ми назначиха начален протокол, противозачатъчни, с идея да се продължава нататък, без нито дума за тръби, говорихме само за хормони.
Звучи несериозно да се започва опит, без проверка на тръби. Не защото са нужни за инвитро, а защото ако им има нещо (хидросалпингс), може да прецака всичко.

И аз толкова се бях обнадеждила, че ще мина между капките. така или наче миналата година дори и не започнах процедурата, а както казвате тук, при Александров няма да ми се разминат тръбите... Между другото, цветната снимка можеш ли да си я "уредиш" с упойка?
Споко, Бони, никой не иска да те лишава от тръбите ти. Проверката не е нещо кой знае какво - една цветна снимчица е достатъчна, за да покаже как са нещата. И ако има съмнения за нещо, евентуално лапаро за диагностициране.
А за упойката... не е нужно според мен, особено ако тръбите са проходими. Преживява се, колкото и да боли.  Лично мнение!

Успех!

п.с. Само да спомена, че замразената сперма не е за предпочитане, особено при мъжки фактор. Ако може да се уреди присъствие на мъжа ти, по-добре. Предполагам, че Док ще ти го каже сам.

# 11
  • Мнения: 45
А, да, това със замразената сперма и дали се влошава качеството беше друго, за което исках да ви питам, момичета, но бях забравила. Мерси.

А иначе, не храня някаква предварителна носталгия по тръбите си Simple Smile по-скоро ми е за процедурата по поверката. Изпитвам ужас от всякакви медицински и гинекологични процедури, дори от взимане на кръв ми става лошо и изобщо... да се чудиш къде съм тръгнала за ин витро при тези си усещания, но както всички знаем, човек не си ги избира тея работи, те просто му идват до главата.

Та това ми е големият проблем - за мен всяка избегната процедура е спечелена процедура Simple Smile Защото ужасът и отвращението ми са наистина огромни, дори не мога да го опиша. Мен от най-елементарен гинекологичен преглед ме е страх. И дори и пломба не давам да ми правят без упойка. Не знам какво ще правя със себе си. Иначе търпя на болка, но стига да не е причинена от лекар Simple Smile

# 12
  • София
  • Мнения: 2 014
bonniem , Да се вмъкна и аз отново, повечето лекари за да се подсигурят за цикъла когато ще започват ин витрото изписват протиозачатъчни за един месец за  да са сигурни, че няма да има кисти. Които биха отложили стимулацията за ин витро.

# 13
  • Varna
  • Мнения: 1 094
Изпитвам ужас от всякакви медицински и гинекологични процедури, дори от взимане на кръв ми става лошо и изобщо... да се чудиш къде съм тръгнала за ин витро при тези си усещания, но както всички знаем, човек не си ги избира тея работи, те просто му идват до главата.
Няма нищо страшно, аз както ти писах вече имам направени 3 цветни снимки и една лапарскопия, както и 3 опита ин вито и един замразен трансфер, а ако ти кажа че преди ме беше страх и само като видех игла и ми ставаше лошо, а пък после си биех сама стимулиращите инжекции.  Laughing
 Човек просто не знае на какво е способен докато не му опре яйцето до дупето.  Mr. Green
 Пък и лекарите от екипа в АГ-то са такива сладури, че който и да ти направи снимката в шеги и закачки няма да разбереш даже как е минала.  Grinning

# 14
  • София
  • Мнения: 6 302
Бони, и аз да ти кажа. Няма нищо страшно в цветната снимка. Аз бях същата като теб. Ставаше ми лошо при вземане на кръв. При хидротубация едва не припаднах, доктора се уплаши и не можа да довърши. Но при цветната снимка не усетих нищо повече от лека болка, като преди цикъл. А и то е за съвсем кратко, 2-3 минути. Така че няма от какво да се притесняваш. По-важното е резултата да е добър. Дано!

Общи условия

Активация на акаунт