Как да обясня значението на една гадна думичка?

  • 2 206
  • 17
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 324
Става въпрос за "КОПЕЛЕ". Дъщеря ми я използва от известно време /не като обида, а като обръщение/, благодарение на БГ радио - сутрин и Комиците по БТВ - 18:00ч. Вчера си отворих устата да й направя забележка, но замълчах. Не мога да й кажа да не я употребява и да не обясня защо. Ако простичко кажа: "Означава извънбрачно дете" ще последва въпроса: "Аз копеле ли съм?" - тя знае, че е осиновена. Хем е дума като дума и си има съвсем точно значение в тълковния речник, хем да не я използва, защото е обидна, хем е навлязла в езика ни като уличен необиден жаргон, хем така, хем иначе...
Нека да поговорим!

# 1
  • Мнения: 550
Не харесвам тази дума и не я използвам...но и в Пловдив тя е не актуална за разлика от "майна"...а аз дори не знам какво означава,така че не ми се мисли един ден какво обяснение да давам на детето си за значението  и употребата й. Wink

# 2
  • Мнения: 3 268
Копеле е дете без баща,т.е с неизвестен баща.И моята дъщеря е колкото твоята,разбра го много добре.Дъщеричката ти е осиновена,значи си има мама и татко.Ако те пита това,което ти се притесняваш,че ще пита,отговорът е,че тя е ваше детенце.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 324
Притеснявам се, че не мога да й обясня защо да не я използва - по телевизията и по радиото може да я повтарят, а тя не, обидна ли е или не е, неприлична ли е или не? Ако й кажа само, че означава дете с неизвестен баща се притеснявам да не вземе да изпраска на някое дете без баща /познаваме две такива дечица/: Ти си копеле!

# 4
  • Мнения: 4 290
Аз ако съм изобщо няма да се впускам в обяснения. Казвам, че думата е грозна и обидна и не желая да я употребява. Толкова.
Отделно смятам, че "Комиците" не са подходящо предаване за 6 г. дете.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 324
Отделно смятам, че "Комиците" не са подходящо предаване за 6 г. дете.
Права си, но не си нося дистанционното в джоба в 18:00 ч.

# 6
  • Мнения: 118
Просто можеш да кажеш на детето, че тази дума не трябва да се употребява от деца и като пример да и дадеш, че в "Комиците" участват само големи хора като мама и тате. Поне аз така процедирам с 3 годишния си син, когато казва някоя подобна дума, която е чул някъде.

# 7
  • Мнения: 4 555
Аз бих казала, че тази дума се употребява от простаци и че в Комиците я казват, когато се опитват да играят роля на простаци, за да имитират по-добре поведението им. И който употребява такива думи, оставя околните с впечатлението, че е простак.

Т.е. тук бих акцентирала, а не какво точно значи думата и защо е обидно, че някой е без баща.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 079
Обясни на детето си, че понякога възрастните употребяват не особено добре приети думи и псувни (скоро ще ти каже не само "копеле", ами и "да му е*а майката", "пич", "пичка" и т.н. от сорта). Но ги употребяват само възрастните, не е прието да се казват от деца и не е хубаво да се казват от тях такива думи.
Не се впускай в много обяснения. Само дай разяснение на дадената дума, която употребява тя, разясни й я кратко и приключи.  Naughty
Когато ти я каже отново и направи забележка, че сте се разбрали да не я казва, защото не е приятно да се чува от устата на дете такава дума и толкоз.
Ще се откаже да говори такива думи, ще видиш.  Hug

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
Когато дъщеря ми научи тази дума от скеча на "Комиците", попита: "Тия всичките ли се казват Копеле?"
Обяснихме и, че това не е хубава дума, но в София някои невъзпитани хора си говорят и се наричат един друг по този начин. Интересът и към думата премина изключително бързо.

# 10
  • София
  • Мнения: 748
Аз бих казала, че тази дума се употребява от простаци и че в Комиците я казват, когато се опитват да играят роля на простаци, за да имитират по-добре поведението им. И който употребява такива думи, оставя околните с впечатлението, че е простак.

Т.е. тук бих акцентирала, а не какво точно значи думата и защо е обидно, че някой е без баща.
Много добро обяснение!

# 11
  • Мнения: 14 654
Съвсем наскоро обяснявах за това копеле. Първо му казах, че копеле е обидна дума за човек, чийто баща не се знае кой е и че някои я използват за да обидят хора, които си имат бащи (както педераст се ползва за обида на хора, които не са), а други са я възприели като най-обикновено обръщение помежду си. Все пак наблегнах, че не е добре той да я използва.

# 12
  • Мнения: 2 784
Болна тема!
Аз се старая да я отуча да казва "Глупак", въпреки, че във всяко анимационно филмче я има. Как да обясниш, че е лоша дума, когато, например, лъвчето от "Цар Лъв" я казва?!
Преди време по GTV вървеше реклама на някакво риалити, в което едно момиче възкликваше:"Кучка!". Даваха рекламата по всяко време. Пришки хванах на устата да обяснявам, че думата кучка означава женско куче и не е обидна само ако си женско куче. Но тогава пък ми вкара въпроса :"Ти на мен ми казваш "писе", а аз не съм котенце. Аз да ти се обиждам ли?". Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 8 999
Дъщеря ти е достатъчно голяма, за да разбере значението на тази дума. Просто й кажи, че някои жени не се женят за гаджетата си, имат си по няколко, разделят се, а после се оказва, че са бременни. Но не знаят нито кой е бащата, нито къде е. Нищо сложно не виждам в обяснението, когато насреща си имаш 6годишно дете.
Също така трябва да наблегнеш на това, че тази дума е обидна, а и има друго значение - на гаден, неприятен и подъл човек.

# 14
  • Мнения: 2 110
Дъщеря ти е достатъчно голяма, за да разбере значението на тази дума. Просто й кажи, че някои жени не се женят за гаджетата си, имат си по няколко, разделят се, а после се оказва, че са бременни. Но не знаят нито кой е бащата, нито къде е. Нищо сложно не виждам в обяснението, когато насреща си имаш 6годишно дете.
Също така трябва да наблегнеш на това, че тази дума е обидна, а и има друго значение - на гаден, неприятен и подъл човек.

Много разумен отговор ! Това е и  моето мнение !

Общи условия

Активация на акаунт