Има ли разлика м/у това да "кажеш" нещо и да "обещаеш" нещо?

  • 2 322
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 091
Навлязохме тук в спор с мъж ми дали има разлика м/у това да "кажеш" нещо и да "обещаеш" нещо.
Например каква е разликата м/у това да "кажеш" на детето, че ще го заведеш на музей и да му "обещаеш", че ще го заведеш на музей или примерно м/у това да "кажеш" на мъжа си, че ще му закърпиш чорапите и това да му "обещаеш", че ще ги закърпиш, както и това да "кажеш" на жена си, че ще изхвърлиш боклука и да и "обещаеш", че ще изхвърлиш боклука?

Според него има, според мене не, интересно ми е да чуя какво е вашето мнение? Laughing

Аз мисля, че това да кажеш нещо, да "дадеш думата си" е достатъчно обвързващо и затова има приказки като " Думата е закон", "казана дума, хвърлен камък" и прочее.

 

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Айде сега, мъжки оправдания!  Laughing Разбира се, че няма разлика.
Ама този твоят, голям хитрец се извъдил...... същият като моя. Добре, че все още не ти е изтърсил: "Ама аз виновен ли съм, че винаги съм прав, кажи?" Щото при мен тази песен върви напоследък.

# 2
  • Мнения: 4 290
Каква ти разлика, няма такава. Моят мъж не се е сещал до сега да се измъква с такъв довод.  Laughing

# 3
  • Мнения: 2 401
Ама, че интересно. Бях сигурна, че според теб я има разликата, а не според мъжа ти. Егати и мъжа, нещо мъжка дума, това онова..  я да го сриташ по гъза леко.

# 4
  • Мнения: 836
Има, има.  Laughing

Обещанието е свързано с конкретизиране на момента, в който ще се извърши на действието.

Иначе "ще"-то го разбирай като: "Ще ти купя колело, ама друг път".

# 5
  • Мнения: X
Има разлика. Но между казване и казване има разлика, както и между обещаване и обещаване има разлика. Когато налице има добро намерение нещо да се свърши, си личи. Когато някой не държи на думата си обаче, все едно е дали го е казал или обещал, тогава наистина няма разлика.

# 6
  • Мнения: 25 441

Обещанието е свързано с конкретизиране на момента, в който ще се извърши на действието.


Да бе, да. Моят мъж редовно обещава, че ще свърши нещо, което не му е изгодно "някой слънчев ден". И той конкретизира, какво.  Laughing
За мен няма разлика. Дадената дума си е дадена дума, на високопарни обещания и клетви не вярвам.

# 7
  • Мнения: 27
Има естествено! Казването и обещаването не е като даването. Припомнете си от "дамата" от аватара ми и ще разберете че е така.
 Mr. Green

# 8
  • Мнения: 4 585
"Ама аз виновен ли съм, че винаги съм прав, кажи?"
Е, това ще го въведа на въоръжение, и ще наблюдавам изражението на Вълчицата.
Няма разлика. Към съпругата иди дойди, но към децата трябва да сме коректни.

# 9
  • Мнения: 606
Разбира се, че има разлика.
Но децата не го знаят това.
А родителите трябва да знаят, че децата не го знаят.
За децата всичко е обещание.

# 10
  • Мнения: 836

Обещанието е свързано с конкретизиране на момента, в който ще се извърши на действието.


Да бе, да. Моят мъж редовно обещава, че ще свърши нещо, което не му е изгодно "някой слънчев ден". И той конкретизира, какво.  Laughing...

 Joy

Ами. Конкретизирал.  "Някой" не значи първият слънчев ден, нали?  Laughing

# 11
  • Мнения: 7 091
Чакайте сега, няма теле под вола  Laughing Мъж ми си е душичка и хич не се оплаквам, нито давам да ми го плюят, защото няма причина.  Laughing Не ми се е измъквал от обещания по този начин, но по друг повод установихме, че двамата разбираме " казването" по различен начин и реших да пусна анкетка да видя аджеба, кой е пропусна урока за казването като е бил малък, аз или той  Laughing

Той сигурно ще се включи по-късно да обясни какво има предвид, но с две думи, той смята, че като кажеш нещо, това е със знанието за обстоятелствата в момента и с най-добри намерения да го свършиш, но ако обстоятелствата се променят и не можеш да го свършиш, това не е обещание и може да се промени.
АКо обаче обещаеш нещо, то независимо от обстоятелствата трябва да го свършиш.
Надявам се да съм предала точно мислите му, ако не съм, той ще се обади по-късно.  Peace

Редактирам за да добавя нещо, че се сетих:
- за мен, ако кажа нещо, това значи че съм дала думата си и вали, гърми трябва да го свърша. Същото е като обещанието ми. НО, ако не мога да го свърша по някаква причина, това означава, че наистина не мога по никакъв начин да го свърша и тогава дори и да съм обещала, не мога да направя съответното нещо.
Не мисля, че  можем да променяме някои обстоятелства ( е, не такива като например дали сме станали с левия или десния крак от леглото, а по-сериозни неща, като например някой да е умрял и т.н).
Докато той напротив, смята че можеш ( и понякога наистина го е правил за мое изумление). Щом си обещал трябва да го свършиш с цената на всичко. 

Последна редакция: пт, 20 мар 2009, 14:27 от Tandoori

# 12
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
казване, обещание, клетва ... така са наредени по принцип.

# 13
  • Мнения: 7 091
казване, обещание, клетва ... така са наредени по принцип.


По степен на обвързване ли имаш предвид? newsm78
Хм...интересна трактовка, не бях се замисляла.

# 14
  • Мнения: 7 091
Разбира се, че има разлика.
Но децата не го знаят това.
А родителите трябва да знаят, че децата не го знаят.
За децата всичко е обещание.

Абсолютно съм съгласна с изказването ти!



Общи условия

Активация на акаунт