Орисница- Що е то?- Помогнете моля

  • 31 997
  • 21
  •   2
Отговори
  • Мнения: 17
Здравейте,
След няколко дни 1 приятелка ме покани на парти по случай 40 дни от раждането на сина и. До тук добре, докато днес не ме покани за орисница на бебето и тя не е много наясно за какво точно става дума и как точно са нещата.  ooooh!  Може ли някой да ме открехне как на практика действа орисницата и какво точно прави. Погледнах някой друг саит, но все си мисля че тук ще намеря отговор на въпросите си.Предварително благодаря за помоща. Crazy Embarassed

# 1
  • Мнения: 1 844
аз за осрисници  съм чувала само по приказките. Laughingама така или иначе ще трябва да занесеш нещо на детенце и да му пожелаеш хубави неща.. Mr. Greenтази твоя приятелка май много книжки чете.. Whistling

# 2
  • Мнения: 22 343
Приготвяш си подарък и цял куп от хубави пожелания.....и започваш с орисията на детето. )))
Определено това са си бабини диветини и повечко приказки е чела, но лошо няма. ))) Важното е хората да се забавляват. )

# 3
  • Лондон
  • Мнения: 403
Попитай тази твоя приятелка, какво точно значи и после тук ни информирай.Моля те напиши подробности и след партито.Имам предположения ,но .....ще чакам ти да разкажеш.

# 4
  • Мнения: 2
За първи път чувам за такова нещо.Може и да се е пошегувала.  Simple Smile

# 5
  • София
  • Мнения: 66
Да не забравиш да си вземеш вълшебната пръчица Laughing
Сериозно: може би си много позитивен човек и тя просто иска пожеланията ти за детето й да се сбъднат. Понеже за първи път чувам такова нещо, така си го обяснявам.
Ще ми бъде любопитно да разбера подрабности.
И успех с орисвонето!

# 6
  • Мнения: 593
Защо Орисник?

•  Всеки, който е в съприкосновение с новороденото дете в първите четиридесет дни от неговия живот, притежава магичната власт да предава качества и характеристики от себе си на детето. Това с особена сила важи за орисниците, чиито наричания непременно се сбъдват, дори ако са пряко Божията воля.
•  Орисникът е човек, който бележи с положителен знак съдбата на детето, защото чрез орисията се търси прокопсия и ако децата на България имат щастлива съдба, то и България ще благоденства.


Източник: http://www.9m-bg.com/?p=rubrik&sub=2&id=7

А ето и статията на BG-MAMMA:

http://www.bg-mamma.com/actuals/full/1265

Де да знам...  newsm78 Импровизирай. Важното е да си искрена в пожеланията си.  Simple Smile
Споделям мнението на Mirama.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Аз пък недоумявам, как може да те покани за орисница, след като и самата тя не знае, какво точно се изискава от теб!? ooooh!
На какво ли не са готови хората, само и само да блеснат със съмнителна оригиналност!?

# 8
  • София
  • Мнения: 803
Моите двама орисници са мъже и не съм ги избирала , Съдбата сама ми ги изпрати. Случи се така , че родих на рожденния ден на гинеколога си, против неговата воля и против моята такава. Не знаех , че има рожден ден, докато ме наливаха с банки без да ме предупредят , че ме подготвят за раждане разбрах че , той има рожден ден. Когато влезе в операционната навъсен го посрещнах с думите "Драго ми е да те видя" , а той ми отвърна "Въобще не мие драго"  и се почнахме. През цялото време си партнирахме с разговори , аз , той и анестезиолога, когото пък  виждах за втори път и на прима виста въобще не харесах. Раждането мина по ноти , всичко беше приказно красиво, дойдоха на бял свят обляни със светлина близнаците ми Кубрат и Тервел.  На петия ден след секциото се засякохме с анестезиолога в кафенето , аз се реех на розов облак от щастие и мръднали хормони, бяхме със сестра ми и докато ги запознавах , той се представи с малкото си име Спас. Тук вече трябва да поясня , че ако бях спазила традицията хлапенцата ми трябваше да носят имената Георги и Спас , на дядото и бащата на съпруга ми. Но съвпаденията просто си бяха от Съдбата изпратени гинекологът ми Георги , анестезиологът ми Спас , рожденните им дати на 7 и двете ми дечица просто срещнаха орисниците си. След това си разменихме мили подаръци , защото започваха коледните купони и те пък ми върнаха жеста с орисване на слънчицата ми , точно с положена ръка върху детенце и мълчаливи пожелания. Сигурна съм , че пожеланото от тях е красиво и че изпратено със сърце , ще се сбъдне  Hug Hug Hug И двамата много ги обичам и пазя много специално място за тях в сърцето си  Heart Eyes Heart Eyes

# 9
  • Мнения: 3
    Така ...... newsm78

Партито , послучай 40-тия ден от раждането на бебето си е жива традиция. В зависимост от региона се нарича "Пита " , "Погача " , "Повойница " и т.н.
 Канят се само жени  и момичета .Всяка трябва да носи нещо сладко било то кекс , сладки , сладкиш пък дори може и бонбони , а за бебето се купува подарък или му се дават парички , които се слагат на една бяла носна кърпа върху питката , която от своя страна се разчупва над главата на майката прегърнала бебето си baby ,Всички жени присъстващи на партито се наричат орисници т.е така е останало от край време по земите ни ,всяка му пожелава хубави неща .Кърпичката с паричките се завързва заедно с паричките на стегнат възел/не много стегнат да не е стиснато детето /и се поставя нависоко напр.на секцията , та да расте високо детето .Питката се чупи задължително от две жени или момичета , които имат живи родители .Това си спомням , все пак са минали 11 години от Питката на дъщеря ми ,Весело празнуване , това парти е много добре дошло за майката на бебето ,да се поразсее след като от раждането само с малкото се занимава . smile3521

     newsm12Опс, бабини деветини :От къщата цял ден не се изнася нищо ,дори и подносите от сладките неща не се взимат за да не излезе кърмата на майката и късмета на бебето :След сутрешния тоалет  newsm37 бебето трябва да се погледне през сито ,с което е гребната вода от ваничката му и да се каже"Да хванеш , очи ,когато се съберат толкова хора , колкото дупки има това сито "-това е против УРОКИ пу,пу.   bye

# 10
  • Мнения: 4 490
За първи път чувам за такова нещо.Може и да се е пошегувала.  Simple Smile
Не е шега. Всички поканени жени на 40-тия ден на бебето (канят се само жени) са и орисници. Традициите варират, но аз знам това: в един момент, преди да се разчупи питата, всяка жена оставя парчика в една кърпа и казва пожелание за бебето (т.е. орисва го) - да бъде умно, да има добър живот, да няма трудности в живота - каквото ви дойде на ум. После майката завързва кърпата с паричките и я хвърля някъде на високо (над някоя мебел например) - но това не знам защо се прави. И т.н.

# 11
  • Мнения: 626
Преди време и мен ме поканиха за орисница - но като поразпитах се окозо че не мога . Трябвало да съм от щастливо семейство ( нашите са разведени и това било пречка ) и още една камара работи които не се постарах да запомня като разбрах че не ставам  smile3534

# 12
  • Мнения: 317
За първи път чувам за такова нещо.Може и да се е пошегувала.  Simple Smile
Не е шега. Всички поканени жени на 40-тия ден на бебето (канят се само жени) са и орисници. Традициите варират, но аз знам това: в един момент, преди да се разчупи питата, всяка жена оставя парчика в една кърпа и казва пожелание за бебето (т.е. орисва го) - да бъде умно, да има добър живот, да няма трудности в живота - каквото ви дойде на ум. После майката завързва кърпата с паричките и я хвърля някъде на високо (над някоя мебел например) - но това не знам защо се прави. И т.н.
звучи като в ,,Спящата красавица,, Peace

# 13
  • Мнения: 434
Тук където живея, няма традиция за "Погача" или поне не е толкова разпространена, но има друг обичай т.нар. "Орисници".Смята се че на третата вечер след раждането при детето идват орисниците и наричат съдбата му.Обикновенно бебето е все още в родилното отделение, прави се питка, пиле и се носи вино.В една чиния се оставя от храната за орисниците.В леглото му се оставят книжка, химикалка, тетрадка, нови дрешки и дребни пари, за да бъде умно и богато.В тетрадката се пишат пожелания към бебето за неговото бъдеще.

# 14
  • у дома...
  • Мнения: 3 072
Моите двама орисници са мъже и не съм ги избирала , Съдбата сама ми ги изпрати. ....
Моята дъщеря беше орисана /или благословена/ по същия начин, когато беше на седем месеца. От един много възрастен монах в Бачковския манастир. Той просто се приближи, сложи ръка на главичката и и прошепна нещо. Това е миг, който няма да забравя никога.

Общи условия

Активация на акаунт