Легални ли са "лукс" такситата?

  • 3 110
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 811
За пореден път дадох солидна сума за такси, заради чиста разсеяност и невнимание. И, естестверно, побеснях. Според мен, тези таксита разчитат именно на маскировката - приличат на нормални таксита- за да изкарват пари. Не виждам как това е легално- те приличат точно на 1280, цените им не са 59 стотинки, а 5.90 лв . тоест, всичко е нагласено така, че да заблуди клиента, който не внимава. Иначе биха си избрали някакви други тарифи/неутрални/ и някаква друга визия. Като насекоми и гъби са ми/там се ползват такива трикове/.

Това, за мен, е точно толкова нелегално както и изписването на "комисионна" със страшно дребен шрифт на чейндж бюрата едно време. Някой правист да се изкаже - имам ли право като се кача в подобно такси да оспоря и да не платя? В чужбина такъв феномен ,като тези таксита, не съм виждала.

# 1
  • София
  • Мнения: 362
За съжаление са законни!
Случи ми се преди два месеца - от МОЛ-а до кв. Захарна фабрика (курс=4лв), платих 28 лв.
Тогава реших, че е измама и викнах мъжа ми да слезе и да се разправя с шофьора - все пак съм сама жена с дете, знам ли какво може да му хрумне на бакшиша?!? Оказа се, че наблизо има патрулка - мъжа ми извика полицаите, за да алармира за нередност, а полицаите принудиха мъжа ми да си плати сметката - всичко било изрядно - такава е тарифата, легално си е таксито, фирмата....  Shocked
За съжаление в БГ е възможно полицаите да защитят измамника, а не една жена с дете. Да не говорим, че само в БГ може да има законна измама!

# 2
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Просто внимавайте къде се качвате.

# 3
  • Мнения: 2 716
28 лева е ниска цена за урок по "Внимаване"
Приеми го откъм тая страна, пий една студена вода и давай напред.
Тези поне са си турнали тарифата на видно място.
Ония с 0.59 ползват трикове (незаконни, то и неуловими/непроверими) като помпи и пр.

# 4
  • Мнения: 4 916
Разбира се, че са легални - никой не може да го задължи да кара на 59 ст.
Просто внимавайте повече.

# 5
  • Мнения: 2 811
моята беше 65. и не ми е сефте. Според мен, трябва да ги принудят да се отличават визуално,защото да разчиташ на заблуда и невнимание на клиента няма как да е законно.
Реза, аз внимавам, но не е нормално да са със същите надписи, цвят и тарифа, която е различна само с местото на десетичната запетайка. Щом забраниха комисионната в обменните бюра да се пише с малки букви и най-отдолу и това трябва да го забранят-то е на същия принцип. Представям си, ако си неориентиран чужденец, какво прецакване пада.  
Думата ми е- япроблемът не е толкова в цената, колкото в това, че ползват трик-имитират нормално такси от известна фирма. Например, не са ок  супер транс, а ок супер лукс и разни такива.

# 6
  • Мнения: 2 716
Кьорав карти не играе.

# 7
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Представям си, ако си неориентиран чужденец, какво прецакване пада.  

Да, аз отдавна съм на мнение, че трябва на границата да се раздава на чужденците брошура с подробно описание на таксита, ресторанти и прочие опастности в тази европейска държава - България.

Не се опитвам да оправдая тези таксита, но сама разбираш че "това трябва да го забранят" е строго пожелателно и не ти върши никаква работа.

Внимавай и дори питай винаги шофьора за тарифата.

# 8
  • Мнения: 3 634
Кьорав карти не играе.

 Laughing Нали?!

# 9
  • Мнения: 2 811


Да, аз отдавна съм на мнение, че трябва на границата да се раздава на чужденците брошура с подробно описание на таксита, ресторанти и прочие опастности в тази европейска държава - България.

да, бе , от летището- вариант А- вземат такси и горят. Вариант Б- вземат автобус 84, където масово контролите ги глобяват, защото не са взели билетче и за багажа си, което пък е написано/поне преди беше/ само на български. Винаги съм умирала от срам в този автобус  Laughing като гледам горките красиви момци как им бъркат по джобовете да им вземат глобата, ате милите не разбират защо, нали са си взели билет за тях самите.

# 10
  • Мнения: 431
Суперлуксовете дебнат пред МОЛ-а, имитират точно ОК Супертранс като лого и шрифт. Затова се гледа, пита, евентуално телефонира на сигурна фирма за поръчка, хвърля се око на отчитащия апарат за сумата. Ужилените чужденци ги разбирам - не знаят цени, език, ама да си местен и разсеян... все едно не знаем, къде живеем.

# 11
  • София
  • Мнения: 17
Специално на летището има стоянка на ОК таксита, също и на автогарата. Така че който иска няма как да се обърка.
Там фалшиви таксита няма как да се пъхнат. Има човек, който следи за това.

# 12
  • Мнения: 2 178
Чувала съм, че ако им се вдигне скандал, намаляват сумата. Т.е. не работят съвсем законно, защото не може по апарат да се отчете приход от 50 лв., а след пазарлък да ти вземат 30 лв. примерно!
Ужасно е това. Милото ми трябваше преди седмица да вземе такси от автогарата до летището в София и тъй като сме от Варна, проучих какъв транспорт има и му обясних за измамите с таксита. Тук също ги има, но не са замаскирани и си личат, обикновено стоят около Катедралата и Козирката лятото и лъжат само чужденците.
П.П. Много са ви евтинки такситата в София. При нас по последна информация от лятото са:
Първоначална дневна: 0,99 лв. и 0,89 лв. / км.
Първоначална нощна: 1,19 лв. и 0,99 лв. / км.

# 13
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
От автогарата в София до летището по апарат трябваше да заплатя над 60лв.,но се бях договорила за 20 с шофьора а иначе от летището там си знам стоянката на ОК такси и си ги ползвам  Peace Интересно как успя този човек после да си оправи касата все пак са 40лв. разлика  newsm78 Попитах го,но разбира се не ми отговори  Joy

# 14
  • Мнения: 943
Според мен, трябва да ги принудят да се отличават визуално,защото да разчиташ на заблуда и невнимание на клиента няма как да е законно.

Споделям напълно това мнение.Определено трябва да има някакво разграничение,не само тарифката написана с малки буквички И аз имах миналата година пътуване от витошка до дървеница за 36 лв. и вече съм така  Shocked гледам внимателно какво пише на стъклото
А сетих се нещо....дали се забавляват шофьорите на такива таксита,като им се качи някой нищо не подозиращ клиент.. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт