Отговори
  • Мнения: X
Искам да живея здравословно - аз, детенцето ми и съпруга ми. Страх ме е от болести, нитрати, вредни Е-та, канцерогенни незнам си какво, растителни мазнини, нокти , косми и копита в кремвиршите и отровите с които са отглеждани прекрасните и сочни твърди турси домати. В чест на това, с последните си 10 лева си купих килограм краставици и домати за да си ханем довечера шопска салата докато гледаме "Забранена Любов". Детенцето ми за тия 4 годинки е изяло сума ти чипсове , снаксове и пуканки, които НЕМОГА да не му купя когато имам пари в себе си и той се разплаче че му е се е преяло. То незнае и неможе да му се обясни че 80% от нещата м вагазина НЕ трябва да се ядът защото на него са му страшно привлекателни и неустоими. Защото е дете. То аз се поддавам на чипсовете а какво остава то.....
Е как да ида с минималната си заплата на Еко щанда на Била до съседния град, тъй като в нашия няма, и да си купя Еко продукт и да съм спокойна?
Как да си купя сирене от 12 лева като и без това със такова от 4 лева рядко правя баница, щото все пак се искат и други продукти нали? Които някак си не падат от небето. Как да отгледам детето си здравословно? И да ям спокойно! С малко пари......? Някой ако може да ми даде едно примерно меню в буквалния смисъл ще съм благодарна. Кажете как живеете, с какво се храните и хапвате ли вреди неща? Щото ми е до гуша вече.......
Не се оплаквам обаче, нека е ясно. Просто споделям и искам да обменя "опит" в оцеляването.

# 1
  • Мнения: 2 175
Всичко, което не е прекалено - е здравословно..Wink

Откажи го от чипсовете и ще спестиш за някой плод, примерно..
Не се оплаквам финасово,но и аз не си купувам сирене от 12 лв. или дива ципура/сьомга вместо отгледанатав развъдник..
Едно време като нямаше нищо как израстнахме сити и без претенции?  newsm78

Детето се храни така, както ти се храниш..и като количество и като качество..

Мойто съм го отучила тотално от такива junk  foods..
Малко месце и чиста краставица му е любимо..
ориз и плодове в големи количества, моркови и ябълки в училище, за десерт най-често кисело мляко с нещо или производно..

# 2
  • Мнения: X
Едно време като нямаше нищо как израстнахме сити и без претенции?  newsm78



Едно време поне аз съм яла истинско сирене и истинско мляко, както и такъв кашкавал. Яла съм домати САМО от тези които родителите ми гледаха в оранжерииета в двора, ябълки, моркови и т.н. собствено засадени, отгледани и съхранявани.
Сега няма нищо такова. Пак ще израстнем, само че с какво.....

А и да има такива неща, то или аз незнам как ди ги позная или немога да си позволя......

# 3
Всъщност, баницата е доста евтина храна. Но не здравословна.
Честно казано, в най-голямото безпаричие се хранех най-здравословно. Всичко е въпрос на желание и на разнообразяване на кулинарни умения. Изведнъж откриваш купища продукти, за чието съществуване дори не си подозирал, и чието название трудно откриваш и по справочници. А колко богата е българската природа на билки и полезни диворастящи растения! Иде пролет, а с нея коприва, лапад, киселец....Ще цъфнат липите, ще никнат гъбки... Ако нямаш вила и градинка, насей си на балкона семенца от зелени подправки. Оглеждай се добре на пазарите, в китайските и арабските магазини. Ще откриеш толкова нови и вкусни продукти, някои изключително полезни.

# 4
  • Мнения: X
Оглеждай се добре на пазарите, в китайските и арабските магазини. Ще откриеш толкова нови и вкусни продукти, някои изключително полезни.

Ние нямаме Била тук......тези магазини са на 300 км от мен.

# 5
  • Мнения: 2 175
Сега по пазарите също има всяка сутин баби, които продават домашно мляко "на черно"..
Или от селата,където си израсла - нали все още имаш познати?
Взимаш,заквасяш и тн.. сестра ми така прави и дава и на нас..
А за храните в магазина- гледай просто да не са консервирани..вакуумирани и тн..както и всякакви сухи заготовки и готови сосове и мазила..

# 6
  • Мнения: 4 380
Оглеждай се добре на пазарите, в китайските и арабските магазини. Ще откриеш толкова нови и вкусни продукти, някои изключително полезни.

Ние нямаме Била тук......тези магазини са на 300 км от мен.

Къде е това "тук"?

Знаеш ли, в по-големите градове където има подобни магазини би могла да се запасиш за доста време с някои продукти които не се развалят. Голяма част от зърнени полезни продукти, разни китайски видове сушени гъби, водорасли и прочее... А в по-малките градчета, където няма голям достъп до по-екзотични неща, има пък достъп до съвсем традиционни български и домашно отгледани. Само излизаш по покрайнините и вече откриваш лични стопанства от където можеш да купуваш и домашно мляко и сирене, и още много други неща. Не си се замисляла дори колко много възможности имаш. Нещата не опират до Била. Когато си поставиш здравословното хранене като цел, ще намериш всичко. Ще разбереш колко вкусни зеленчуци има, които винаги си подминавала. Алабаш и пъщърнак не са обидни думи, а зеленчуци, на които не си обръщала внимание. Салатите биват десетки видове и листата на доста зеленчуци, които си смятала за фураж, са всъщност вкусни и много полезни.

# 7
  • Мнения: 4 965
Един голям пакет чипс срува към 2-3 лв.
За тези пари можеш да купиш 1 кг. ябълки, 1 кг. портокали и 1 кг. моркови, от които да правиш цяла седмица фрешове на детето.

1 кг. кренвирши не знам колко струва, но сигурно за неговата цена можеш да вземеш 300-400 г. чисто филе и да знаеш какво ядеш.


...

Детето се храни така, както ти се храниш..и като количество и като качество..

Мойто съм го отучила тотално от такива junk  foods..
Малко месце и чиста краставица му е любимо..
ориз и плодове в големи количества, моркови и ябълки в училище, за десерт най-често кисело мляко с нещо или производно..


 Peace



Иначе, чак за цяло меню нямам идея в момента, но веднага ти препоръчвам евтина, вкусна, лека и полезна вечеря за цялото семейство (разбира се, въпрос на вкусови навици): салата с риба тон (излиза около 5 лв. огромна купа - краставица, 2 домата, 1 малка консерва царевица и малка консерва риба-тон), фреш от портокал (1 кг. портокали излиза около 1 лв.) и (ако ядете) хляб и бира или вино (за мама и тати). Т.е. вечерята излиза под 10 лв. (моите сметки са за 4-ма души, но за 3-ма ще ви останат от всички продукти и за следващия ден). Това вкъщи е любима вечеря - не, заради цената.

# 8
  • Мнения: 4 380
Когато нямах пари, не си купувах риба тон и царевица в консерви. Да не говорим че последната съвсем не е полезна.
Но пък по-голямата част от знанията си за плодовете и зеленчуците имам точно от онова време. Имах една огромна енциклопедия на плодовете и зеленчуците купена на оказион за жълти стотинки, която ми беше любимото четиво. Хората се учудваха от къде намирам продукти, които те никога не са виждали или опитвали, а приятелите ме познаваха като "царицата на салатите".
Знаеш ли примерно че ревенът расте абсолютно като бурен без никаква грижа, спокойно можеш да пръснеш семенца пред блока и да готвиш после цяло лято. Топинамбур или земна ябълка също може да бъде засаден пред блока и от никой не забелязан. Лозичка също- не за грозде, но за лозови листа и сърмички.
Сигурно имате аптека във вашия град, а там можеш да откриеш разни билки и подправки, ленено семе, овесени ядки и разни трици. Типовото брашно е по-евтино, а някои зърнени можеш и сама да смилаш на брашно.

# 9
  • софия
  • Мнения: 636
Да ти кажа оплакваш се от безпаричие, а купуваш на детето си чипсове, снаксове и боклуци, щото ги видяло в магазина. Аз това не го разбира честно казано. Проблем с парите нямам, но дъщеря ми не е яла досега снакс, чипс, кроасан, да не говорин за шоколад. Просто не познава тези храни-всеки ден сме с нея в Билата и тя вижда вафла, но тъй като не знае какво е аз й казвам, че това не е полезно за малки дечица и че аз не ям такова. Аз наистина не ям сладки неща-просто предпочитам солените. Иначе съпруга ми обачи да похапва доста вафли и разни боклуци, но Елена като ги види казва-а, те са на татко и отминава. А за здравословното-повечето неща за храна си ги правя у дома. Не съм лишила семейството си от плодове и зеленчуци, но турско не купувам, а българско от едни производители с магазинче до нас. Елена без домат и сирене на масата не сяда. Баници не правя-приготвям палачинки на тефлонов тиган като алтернатива. Те или са с мед или със сирене например. Сокове правя натурални от цитрус или друг плод. Купени рядко давам. Гледам супа да има всеки ден. Така ще се старая до три години да удържа положението главно с боклуците и сладките неща, пък после няма как......Но определящото е личния пример-децата консумират това, което виждат в къщи. Копират родителите си, затова мисля, че първо трябва да помислим за нашия режим и какво от него показване като пример на децата.

# 10
  • Мнения: 4 965
Когато нямах пари, не си купувах риба тон и царевица в консерви. Да не говорим че последната съвсем не е полезна.
...

Казах - въпрос на вкус. А за полезността на царевицата - особено в сравнение с кренвиршите и чипса - мисля, че има огромна разлика.
Другите, споменати от теб неща, не бих ги яла, ако ще да умирам от глад.
 Peace

Иначе, когато нямахме пари, ядяхме картофи - варени, пържени, на салата, на каквото се сетиш. Ама далеч не е здравословно...

# 11
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
azaf, къде пазаруваш, такива цени  на портокали и ябълки не съм виждала  newsm78

Благодаря на момичетата, които са се включили с идеи, особено xenia   bouquet

# 12
  • Мнения: 4 965
Да ти кажа оплакваш се от безпаричие, а купуваш на детето си чипсове, снаксове и боклуци, щото ги видяло в магазина. Аз това не го разбира честно казано. Проблем с парите нямам, но дъщеря ми не е яла досега снакс, чипс, кроасан, да не говорин за шоколад. Просто не познава тези храни-всеки ден сме с нея в Билата и тя вижда вафла, но тъй като не знае какво е аз й казвам, че това не е полезно за малки дечица и че аз не ям такова. ...
... без домат и сирене на масата не сяда. Баници не правя-приготвям палачинки на тефлонов тиган като алтернатива. Те или са с мед или със сирене например. Сокове правя натурални от цитрус или друг плод. Купени рядко давам. Гледам супа да има всеки ден. ...

Това категорично е и моетомнение.
Моите деца са почти на 5 г., но също не ядат "джънкове" - единствено понякога кроасан и шоколад (след 3-тата годинка започнаха да ядат шоколад в чист вид, но и той не им се услажда особено - няколко блокчета максимум). Вафли, снаксове и други не хапват.
Ние с половинката обичаме чипс и бира, но децата най-много да си вземат да опитат от чипса.
Баници, мекици и подобни вкъщи не се купуват и правят.
Наблягаме на зеленчуци, плодове, млечни произведения и чисто месо и не мисля, че излиза по-скъпо, отколкото ако се храним с "боклуци"...

# 13
  • Мнения: 3 453
Сега по пазарите също има всяка сутин баби, които продават домашно мляко "на черно"..
Или от селата,където си израсла - нали все още имаш познати?
Взимаш,заквасяш и тн.. сестра ми така прави и дава и на нас..
А за храните в магазина- гледай просто да не са консервирани..вакуумирани и тн..както и всякакви сухи заготовки и готови сосове и мазила..
Peace
Купувам си домашно краве сирене от една жена. Звъня и поръчвам предварително килограмите. Цената е 7лв/кг. Когато имам възможност да отида до селото и, си купувам домашно кисело и прясно мляко. Плодове и зеленчуци купуваме само, когато им дойде сезонът.  Опитваме се да се храним здравословно и рационално.

# 14
  • Мнения: 4 965
azaf, къде пазаруваш, такива цени  на портокали и ябълки не съм виждала  newsm78
...

В "Плод и зеленчука" под блока ни. Всичко е прясно и свежо - зареждат всеки ден.
Портокалите са около левче, мандарините и ябълките - 2, кивито е 3 и нещо, помело - 3,50 лв. бройката. Краставиците са около лев, доматите - 2-3 лв. Другите неща не се сещам в момента.

Общи условия

Активация на акаунт